Садуллаева Сафина Эркиновна 1998 йил 4 март куни Сирдарё вилоятида дунёга келган. 2015 йилдан енгил атлетиканинг баландликка сакраш йўналиши бўйича Ўзбекистон терма жамоаси шарафини ҳимоя қилиб келади. Мураббийи Алим Аҳмеджанов. Ҳамюртимизнинг халқаро майдондаги илк муваффақияти 2015 йилга тўғри келиб, унда Сафина Қатар мезбонлик қилган ўсмирлар ўртасидаги қитъа чемпионатида ғалаба қозонган. 2017 йил Туркманистонда Жанг санъати ва ёпиқ иншоотлардаги Осиё ўйинларида кумуш, Конья-2021 Ислом бирдамлиги ўйинлари ва Ханчжоу-2022 ёзги Осиё ўйинларида олтин медалларга эга чиқди. Шахсий рекорди – 1.97 метр. 2022 йил Польшада “Бриллиант лига”да олтин медални қўлга киритиб, мазкур нуфуздаги турнирда ғалаба қозонган илк ўзбекистонлик атлетга айланган. Кўрсатган натижалари эвазига “Шуҳрат” медали билан тақдирланган.
Садуллаева Бутунжаҳон енгил атлетика федерацияси (World athletics) томонидан эълон қилинган рейтинг якунига кўра, баландликка сакраш дастурида Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари иштирокчисига айланди.

Легкая атлетика, прыжки в высоту
Садуллаева Сафина Эркиновна родилась 4 марта 1998 года в Сырдарьинской области. С 2015 года представляет сборную Узбекистана по прыжкам в высоту. Тренируется под руководством Алима Ахмеджанова. В 2015 году она добилась первого успеха на международной арене, когда Сафина выиграла чемпионат Азии среди юниоров в Катаре. В 2017 году завоевала серебро на Азиатских играх в закрытых помещениях и по боевым искусствам в Туркменистане, а на Играх Исламской солидарности Конья-2021 и летних Азиатских играх Ханчжоу-2022 поднялась на высшую ступень пьедестала почёта. Её личный рекорд к сегодняшнему дню является 1.97 метров. В 2022 году удостоилась золотой медали на “Бриллиантовой лиге” в Польше, став первой узбекской спортсменкой, выигравшей этот престижный турнир. За достигнутые результаты награждена медалью "Шухрат".
Садуллаева стала участницей летних Олимпийских игр Париж-2024 в программе прыжков в высоту по итогам рейтинга, опубликованного Всемирной федерацией лёгкой атлетики (World Athletics).