FIDE Жаҳон кубогининг энг ёш чемпиони Жавоҳир Синдоров тантанали кутиб олинди
Ҳиндистонда ўтган шахмат бўйича FIDE Жаҳон кубогида ғалаба қозонган ҳамюртимиз Жавоҳир Синдоров пойтахтимизга қайтиб келди. Гроссмейстеримизни Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов бошчилигидаги Спорт вазирлиги, МОҚ, Ёшлар ишлари агентлиги ва мамлакат шахмат федерацияси раҳбарияти, катта спорт жамоатчилиги тантанали кутиб олди.
Расмийлар Жавоҳирнинг юксак муваффақияти мамлакатимиз шахмат мактабининг нуфузи ва халқаро майдондаги ўрнини янада юксалтирганини таъкидлаб, унга жаҳон тожи учун кечадиган турнирда ҳам омад тилашди.
Шунингдек, Бош вазир Жавоҳир Синдоровни “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи“ фахрий унвони билан тақдирлаш ҳақидаги Президент Фармонини ўқиб эшиттирди. Тадбир давомида шахматчимизга Президент совғаси – 3 хонали уй ва пул мукофоти тантанали равишда топширилди.
Ўз навбатида, Синдоров келгусида ушбу натижа билан тўхтаб қолмай, янги марраларни забт этишга бел боғлаганини таъкидлади.

Торжественно встречен самый молодой чемпион Кубка мира FIDE Джавохир Синдоров
Победитель Кубка мира FIDE по шахматам, прошедшего в Индии, наш соотечественник Джавохир Синдоров вернулся в Ташкент. Гроссмейстера торжественно встретили руководители Министерства спорта, НОК, Агентства по делам молодёжи и Федерации шахмат Узбекистана во главе с Премьер-министром Абдуллой Ариповым, а также представители спортивного сообщества.
Официальные лица отметили, что блестящий успех Джавохира ещё больше укрепил престиж узбекской шахматной школы и её позиции на международной арене. Также, они пожелали удачи Синдорову в предстоящем турнире.
Затем Премьер-министр зачитал Указ Президента о награждении Джавохира Синдорова почётным званием «Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан». Кроме того, нашему шахматисту торжественно были вручены Подарки Президента — трёхкомнатная квартира и денежная премия.
В свою очередь, сам шахматист подчеркнул, что не намерен останавливаться на достигнутом и нацелен покорять новые вершины.