2027 йилги футбол бўйича U-20 Жаҳон чемпионатига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш чора-тадбирлари тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Қарори
2027 йилда Ўзбекистон ва Озарбайжонда бўлиб ўтадиган футбол бўйича U-20 Жаҳон чемпионатини юқори савияда ташкил этиш ҳамда Халқаро футбол ассоциациялари федерацияси ва Осиё футбол конфедерациясининг нуфузли йирик мусобақаларини ўтказиш мақсадида қарор қиламан:
I. Устувор йўналишлар
1. 2027 йилда футбол бўйича U-20 Жаҳон чемпионатини (кейинги ўринларда – Жаҳон чемпионати) ташкил этиш ва ўтказишнинг устувор йўналишлари этиб қуйидагилар белгилансин:
(а) Жаҳон чемпионатига муносиб тайёргарлик кўриш, уни юқори даражада ўтказиш;
(б) Жаҳон чемпионатига тайёргарлик кўриш ва ўтказиш бўйича Халқаро футбол ассоциациялари федерацияси (кейинги ўринларда – ФИФА) талабларига мувофиқ зарур бўлган инфратузилмани яратиш;
(в) Жаҳон чемпионати иштирокчилари ва мухлисларига юқори даражадаги хизматларни кўрсатиш учун қулай шароитлар яратиш;
(г) Жаҳон чемпионатини ўтказиш орқали мамлакатимизнинг халқаро миқёсдаги ўрни ва нуфузини ошириш, хорижий ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш.
II. Жаҳон чемпионатини ўтказиш бўйича ташкилий чора-тадбирлар
2. Қуйидагилар:
(а) 2025 йил 2 октябрь куни ФИФА Кенгаши томонидан футбол бўйича Жаҳон чемпионатини Ўзбекистон ва Озарбайжонда ўтказиш тўғрисида қарор қабул қилинганлиги маълумот учун қабул қилинсин;
(б) 2027 йилги футбол бўйича U-20 Жаҳон чемпионатига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича ташкилий қўмита (кейинги ўринларда – Ташкилий қўмита) таркиби 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин;
(в) 2027 йилги футбол бўйича U-20 Жаҳон чемпионатига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича чора-тадбирлар дастури 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Ташкилий қўмитага (А.Арипов) қуйидаги вазифалар юклатилсин:
(а) Жаҳон чемпионатини юқори савияда ўтказиш бўйича масъул давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятини мувофиқлаштириш;
(б) ФИФА талабларига мувофиқ Жаҳон чемпионати ўтказиладиган объектларнинг инфратузилмасини яхшилаш, замонавий техник ва телекоммуникация ускуналари билан жиҳозланишини таъминлаш;
(в) Жаҳон чемпионати иштирокчиларининг Ўзбекистонга келиб-кетиши, уларга виза расмийлаштирилиши, транспорт, тиббий хизмат кўрсатиш ва волонтёрлик масалаларини мувофиқлаштириш;
(г) Жаҳон чемпионати бўлиб ўтадиган ҳудудларни узлуксиз ва муқобил электр энергияси билан таъминлаш, ободонлаштириш ишлари ўз вақтида ва сифатли бажарилишини таъминлаш;
(д) Жаҳон чемпионати бўлиб ўтадиган ҳудудларда футбол стадионлари, машғулот майдонлари ва меҳмонхоналарни тайёр ҳолатга келтириш.
4. Белгилансинки, Ташкилий қўмитага ушбу қарорнинг 3-бандида назарда тутилган вазифаларни амалга ошириш доирасида Жаҳон чемпионатини юқори савияда ташкил этиш билан боғлиқ тезкор қарорларни қабул қилиш ваколати берилади.
III. Молиявий ресурслар
5. 2027 йилги футбол бўйича U-20 Жаҳон чемпионати доирасида амалга ошириладиган харажатлар ва уларни молиялаштириш манбалари рўйхати 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
6. Спорт вазирлиги ва Ўзбекистон футбол ассоциациясининг талабномаларига асосан Транспорт вазирлиги:
(а)  Жаҳон чемпионатида аккредитациядан ўтган шахслар ҳамда ўйин кунлари чипталари мавжуд бўлган шахсларнинг жамоат транспорти воситаларида бориб келиши учун Тошкент – Янги Тошкент – Тошкент йўналишида алоҳида автобуслар қатновини йўлга қўйсин;
(б) Жаҳон чемпионатида аккредитациядан ўтган шахслар ҳамда ўйин кунлари чипталари мавжуд бўлган шахслар учун жамоат транспорти воситаларидан (автобус, метро) бепул фойдаланиш имкониятларини яратиш чораларини кўрсин.
IV. Халқаро ҳамкорликни ривожлантириш
7. ФИФА ва Ўзбекистон футбол ассоциациясининг Тошкент шаҳрида ФИФАнинг Марказий Осиё мамлакатлари учун минтақавий офисини (кейинги ўринларда – минтақавий офис) очиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
8. Белгилансинки:
(а) минтақавий офисни ташкил этиш ва сақлаш харажатлари биринчи навбатда ФИФА томонидан ажратиладиган маблағлар, етмаган қисми эса Ўзбекистон футболни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан, бироқ умумий харажатларнинг 50 фоизидан ошмаган миқдорда қопланади;
(б) минтақавий офис Тошкент шаҳри Ислом Каримов кўчаси 98а-уй манзилида жойлашган Ўзбекистон футбол ассоциациясининг биносида беғараз асосда жойлаштирилади;
(в) минтақавий офис биносини таъмирлаш, зарур мебель, жиҳоз, техника ва транспорт воситалари билан таъминлаш харажатлари Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 3 ноябрдаги ПҚ–355-сон қарорига мувофиқ Тикланиш ва тараққиёт жамғармасидан ажратиладиган маблағлар ҳисобидан қопланади. Бунда минимал сақлаш талаблари Ўзбекистон футбол ассоциацияси томонидан белгиланади.
V. Қарор ижросини ташкил этиш, таъминлаш ва назорат
9. Жаҳон чемпионатини юқори савияда ўтказиш мақсадида:
(а) Ўзбекистон футбол ассоциацияси Янги Тошкент шаҳри ҳудудида барпо этилаётган “Янги Тошкент марказий футбол ўйингоҳи” ФИФА ва Осиё футбол конфедерациясининг нуфузли мусобақалар ўтказиш бўйича талабларига мослаштирилишини назорат қилсин;
(б) Ўзбекистон футбол ассоциацияси Спорт вазирлиги билан биргаликда:
(i)  Жаҳон чемпионатининг расмий футбол тўпини, логотипини, рамзини (маскот) оммага таништириш маросимлари ҳамда бошқа расмий тадбирларни ташкил этиш ва ўтказиш чораларини кўрсин;
(ii) Жаҳон чемпионати бош соврини — Жаҳон кубогини оммага таништириш учун республика бўйлаб маршрутини ишлаб чиқсин ва унинг амалга оширилишини ташкил этсин;
(в) Энергетика вазирлиги Жаҳон чемпионати объектлари ва Халқаро трансляция марказини ФИФА талаблари бўйича узлуксиз ва муқобил электр энергияси билан таъминласин;
(г)  Ўзбекистон футбол ассоциацияси 2026 йил 1 январга қадар ФИФА талаби асосида Жаҳон чемпионатига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича маҳаллий ишчи гуруҳ (Local Organization Committee) ташкил этсин.
10. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги:
(а) ФИФА томонидан белгиланган талабларга мувофиқ Жаҳон чемпионати учрашувларини эфирга узатиш ҳуқуқи учун лицензия олиш чораларини кўрсин;
(б) Жаҳон чемпионатини маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситаларида кенг ёритиш бўйича медиарежани ишлаб чиқсин;
(в) мазкур қарорнинг мазмун-моҳияти ва амалий аҳамиятини ёритишга оид мақолалар эълон қилиниши, брифинглар, тематик телекўрсатувлар тайёрланишини ташкил этсин.
11. Спорт вазирлиги ва Ўзбекистон футбол ассоциацияси манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда:
(а) уч ой муддатда мазкур қарорга 3-иловага мувофиқ харажатларни молиялаштириш бўйича аниқ чора-тадбирларни назарда тутувчи Ҳукумат қарори лойиҳасини;
(б) 2026 йил 1 майга қадар Вазирлар Маҳкамасининг ФИФА билан эришилган келишувдан келиб чиқиб, Жаҳон чемпионатига тайёргарлик кўриш ва юқори савияда ўтказиш доирасида ФИФАга, унинг аъзолари ва ҳамкорларига, ташкил этилаётган маҳаллий ишчи гуруҳга, тадбиркорлик субъектлари ва мухлисларга тақдим этилаётган қулайлик ва имтиёзларни назарда тутувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасини Ҳукуматга киритсин.
12. Иқтисодиёт ва молия вазирлиги Жаҳон чемпионатига муносиб тайёргарлик кўриш, уни юқори даражада ташкил этиш ва ўтказиш учун талаб этиладиган маблағлар 2026–2027 йилларда Давлат бюджети параметрларида назарда тутилишини таъминласин.
13. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб спорт вазири А.И. Икрамов, Ўзбекистон футбол ассоциацияси раиси Б.Н. Курбанов ҳамда Тошкент шаҳар ҳокими Ш.Б. Умурзаков белгилансин.
14. Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н. Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг спорт бўйича вакили О.Қ. Абдурахманов зиммасига юклансин.

15 Декабря 2025 2197
В целях организации на высоком уровне предстоящего в 2027 году в Узбекистане и Азербайджане Чемпионата мира по футболу U-20, а также проведения авторитетных крупных соревнований Международной федерации футбольных ассоциаций и Азиатской футбольной конфедерации постановляю:
I. Приоритетные направления
1. Определить приоритетными направлениями организации и проведения в 2027 году Чемпионата мира по футболу U-20 (далее – Чемпионат мира):
(а) достойную подготовку к Чемпионату мира, проведение его на высоком уровне;
(б) создание необходимой инфраструктуры согласно требованиям Международной федерации футбольных ассоциаций (далее – ФИФА) к подготовке и проведению Чемпионата мира;
(в) создание благоприятных условий для обслуживания участников Чемпионата мира и болельщиков на высоком уровне;
(г) повышение роли и статуса нашей страны в международном масштабе посредством проведения Чемпионата мира, развитие зарубежных связей сотрудничества.
II. Организационные меры по проведению Чемпионата мира
2. Нижеследующие:
(а) принять к сведению, что 2 октября 2025 года Советом ФИФА было принято решение о проведении Чемпионата мира по футболу в Узбекистане и Азербайджане;
(б) утвердить состав Организационного комитета по подготовке и проведению Чемпионата мира по футболу U-20 2027 года (далее – Организационный комитет) согласно приложению № 1;
(в) утвердить Программу мер по подготовке и проведению Чемпионата мира по футболу U-20 2027 года согласно приложению № 2.
3. Возложить на Организационный комитет (Арипов А.) задачи по:
(а) координации деятельности государственных органов и организаций, ответственных за проведение Чемпионата мира на высоком уровне;
(б) обеспечению улучшения инфраструктуры объектов проведения Чемпионата мира согласно требованиям ФИФА, оснащения их современным техническим и телекоммуникационным оборудованием;
(в) координации вопросов прибытия-убытия участников Чемпионата мира в Узбекистан, оформления им виз, а также транспортного, медицинского обслуживания и волонтерства;
(г) обеспечению снабжения регионов проведения Чемпионата мира непрерывной и альтернативной электрической энергией, а также своевременного и качественного выполнения работ по благоустройству;
(д) приведению в готовность футбольных стадионов, тренировочных площадок и гостиниц в регионах проведения Чемпионата мира.
4. Определить, что Организационному комитету предоставляется полномочие по принятию оперативных решений, связанных с организацией Чемпионата мира на высоком уровне, в рамках реализации задач, предусмотренных пунктом 3 настоящего постановления.
III. Финансовые ресурсы
5. Утвердить перечень расходов, осуществляемых в рамках Чемпионата мира по футболу U-20 2027 года, а также источников их финансирования согласно приложению № 3.
6. Министерству транспорта на основании заявок Министерства спорта и Ассоциации футбола Узбекистана:
(а) наладить отдельные автобусные маршруты в направлении Ташкент – Новый Ташкент – Ташкент для передвижения на общественных транспортных средствах лиц, прошедших аккредитацию на Чемпионат мира, а также лиц, имеющих билеты на дни игр;
(б) принять меры по созданию возможностей бесплатного пользования общественными транспортными средствами (автобус, метро) для лиц, прошедших аккредитацию на Чемпионат мира, а также лиц, имеющих билеты на дни игр.
IV. Развитие международного сотрудничества
7. Согласиться с предложением ФИФА и Ассоциации футбола Узбекистана об открытии в городе Ташкенте Регионального офиса ФИФА для Центральноазиатских стран (далее – региональный офис).
8. Определить, что:
(а) расходы на организацию и содержание регионального офиса в первую очередь покрываются за счет средств, выделенных со стороны ФИФА, недостающая часть – средств Фонда поддержки футбола Узбекистана, но в размере, не превышающем 50 процентов от общих расходов;
(б) региональный офис размещается в здании Ассоциации футбола Узбекистана, расположенном по адресу: город Ташкент, улица Ислама Каримова, дом 98а, на безвозмездной основе;
(в) расходы на ремонт здания регионального офиса, обеспечение необходимой мебелью, оборудованием, техникой и транспортными средствами покрываются за счет средств, выделяемых Фондом реконструкции и развития согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 3 ноября 2023 года № ПП–355. При этом минимальные требования по содержанию определяются Ассоциацией футбола Узбекистана.
V. Организация, обеспечение и контроль исполнения постановления
9. В целях проведения Чемпионата мира на высоком уровне:
(а) Ассоциации футбола Узбекистана осуществлять контроль за приведением в соответствие строящегося на территории города Новый Ташкент «Центрального футбольного стадиона «Янги Тошкент» требованиям ФИФА и Азиатской футбольной конфедерации по проведению престижных соревнований;
(б) Ассоциации футбола Узбекистана совместно с Министерством спорта:
(i)  принять меры по организации и проведению церемоний представления общественности официального футбольного мяча, логотипа, символа (маскота) Чемпионата мира, а также других официальных мероприятий;
(ii) разработать и организовать реализацию маршрута по республике для ознакомления общественности с главным призом Чемпионата мира – Кубком мира;
(в) Министерству энергетики обеспечить объекты Чемпионата мира и Международного центра трансляции бесперебойной и альтернативной электроэнергией в соответствии с требованиями ФИФА;
(г)  Ассоциации футбола Узбекистана в срок до 1 января 2026 года создать на основе требования ФИФА локальную рабочую группу (Local Organization Committee) по подготовке и проведению Чемпионата мира.
10. Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана:
(а) принять меры по получению лицензии на право передачи в эфир встреч Чемпионата мира в соответствии с требованиями, установленными ФИФА;
(б) разработать медиаплан по широкому освещению Чемпионата мира в отечественных и зарубежных средствах массовой информации;
(в) организовать публикацию статей, подготовку брифингов, тематических телепередач по освещению сути и содержания, практической значимости настоящего постановления.
11. Министерству спорта и Ассоциации футбола Узбекистана совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Правительство:
(а) в трехмесячный срок – проект постановления Правительства, предусматривающего конкретные меры по финансированию расходов согласно приложению № 3 к настоящему постановлению;
(б) в срок до 1 мая 2026 года – проект нормативно-правового акта, предусматривающий предоставляемые ФИФА, ее членам и партнерам создаваемой локальной рабочей группе, субъектам предпринимательства и болельщикам удобства и льготы в рамках подготовки и проведения на высоком уровне Чемпионата мира, исходя из достигнутой договоренности Кабинета Министров с ФИФА.
12. Министерству экономики и финансов обеспечить предусмотрение в параметрах Государственного бюджета в 2026–2027 годах средств, требуемых для достойной подготовки, организации и проведения Чемпионата мира на высоком уровне.
13. Возложить на министра спорта Икрамова А.И., председателя Ассоциации футбола Узбекистана Курбанова Б.Н. и хокима города Ташкента Умурзакова Ш.Б. персональную ответственность
за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
14. Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и представителя Президента Республики Узбекистан по спорту Абдурахманова О.К.