Ruslan Mustayev: “Gimnastikachilarimiz – ko‘plab chig‘iriqlardan o‘tgan iqtidor egalari”
15-17 aprel kunlari Toshkent badiiy gimnastika bo‘yicha Jahon kubogining navbatdagi bosqichiga mezbonlik qildi. Musobaqada yakkalik va guruh mashqlari bo‘yicha ham ko‘pkurash, ham alohida dasturlarda medallar jamlanmasi o‘ynaldi. Murakkab turnirdagi qizlarimiz ishtiroki mutaxassislar nigohida qanday taassurot qoldirdi? Bu haqida O‘zbekiston gimnastika federatsiyasi raisining birinchi o‘rinbosari, Xalqaro gimnastika federatsiyasi konsuli Ruslan Mustayev bilan tayyorlangan suhbatni e’tiboringizga havola qilamiz:
– Gimnastikachilarimiz juda yaxshi natija ko‘rsatishdi. Qizlarimiz O‘zbekiston tarixida ilk bor Jahon kubogi bosqichida 7 ta medal qo‘lga kiritdi, shundan 4 tasi oltinligi quvonchimizni yanada oshiradi. Albatta, buning ortida murabbiylar shtabi va sportchilarning ulkan mehnati turibdi. O‘tgan yildan buyon kattalar o‘rtasidagi bahslarda qatnashayotgan Taxmina Ikromova ko‘pkurash, halqa va bulava bilan mashq bajarishda tengsiz deb topildi. Shuningdek, tasma bilan bajarilgan mashq yakunida bronza medaliga ham ega chiqdi. Umumiy hisobda 4 ta medal qo‘lga kiritgan vakilamiz bir necha tajribali sportchilarni ortda qoldirdi. Xalqaro maydonda debyut qilgan jamoamizning guruh mashqlaridagi mutlaqo yangi tarkibi ham bizni oltin va kumush medallar bilan xursand qildi. Bu kelajak uchun juda katta umidlarni taqdim etadi! Menimcha, o‘zbek gimnastikachilarining chiqishi juda munosib bo‘ldi.
– Sabina Tashkenbayevaning ishtiroki haqida nima deya olasiz?
– Sabina tabiatan jangchi xarakteriga ega. Ha, jahon kubogining so‘nggi bosqichi natijalariga ko‘ra u shohsupaga ko‘tara olmadi, boisi u xatolarga yo‘l qo‘ydi. Hayajon va tayyorgarlik jarayonidagi kamchiliklar ta’sir qilgan bo‘lishi mumkin. Umuman olganda, sportda hamma narsa bo‘ladi, yuqorilash va pasayish, g‘alaba va mag‘lubiyat... Ammo Tashkenbayeva muvaffaqiyatsizliklardan keyin tushkunlikka tushib qolmasligi va irodali qiz ekanini bir necha bor isbotladi. O‘ylaymanki, endi u o‘z ishtirokini tahlil qiladi, xulosa chiqaradi, o‘z ustida ishlashda davom etadi va maqsadiga erishadi. Va biz, har doimgidek, uni qo‘llab-quvvatlaymiz.
– Jahon kubogidagi natijalar qizlarimizni qanchalik ruhlantirdi?
– Shubhasiz, muvaffaqiyat doimo ilhomlantiradi, bu sportchilar uchun juda muhim. Qizlar hozir juda g‘ayratli, ammo o‘z vaqtida “yerga tushish” juda muhimdir. G‘alabalar o‘tmishda qoladi va oldinda yangi marralar va ular uchun munosib tayyorgarlik kerak. Yutuqlar bevosita sportchilarning xarakteri va hissiy holatiga bog‘liq.
– Parij-2024 Olimpiadasida gimnastikachilarimizning imkoniyatlarini qanday baholaysiz?
– Birinchi navbatda, yangi jamoaning guruh mashqlaridagi imkoniyatini ko‘rib chiqdik. Bizning gimnastikachilarimiz juda iste’dodli va ularning oldida qiyin vazifa turibdi. Zero, terma jamoadan joy olishga da’vogarlar ko‘p. Sportchilarimiz har doim va barcha musobaqada g‘olib bo‘lish maqsadi bilan yashashi lozim, bu fazilat ularga juda ham zarur. Hozir ular litsenzion turnirlarga qizg‘in tayyorgarlik ko‘rishmoqda. Ungacha esa bir qancha muhim turnirlar, jumladan, litsenziyaga da’vogarlarni aniqlab berishi kutilayotgan Osiyo chempionati ham bor. Gimnastikachilarni tayyorlash ustida murabbiylar, shifokorlar, fizioterapevtlar, psixologlar, xoreograflardan iborat katta jamoa ishlamoqda. Parij uchun tarkibni tanlash juda murakkab, oldimizda bir necha bosqichlar bor. Aytganimdek, gimnastikachilarimiz shu yilning kuzida Bolgariyaning Sofiya shahrida bo‘lib o‘tadigan litsenzion jahon chempionatida ishtirok etadi. Vakilalarimiz dunyoning eng kuchli sportchilari bilan bellashishiga to‘g‘ri keladi.
– Milliy terma jamoamizni oldinda yana qanday musobaqalar kutmoqda?
– Toshkentdagi Jahon kubogi bahslari yakunlangach, sportchilarimiz darhol Ozarbayjonda o‘tgan navbatdagi bosqichiga yo‘l olishdi. Endi Pesaro (Italiya) shahrida ushbu seriyaning yakuniy bosqichi bo‘lib o‘tadi. Iyun oyida Pattayya (Tailand) tashkil etiladigan Osiyo chempionatida ishtirok etamiz. Albatta, biz Turkiyada bo‘lib o‘tadigan V Islom birdamlik o‘yinlari va Xanchjou-2022 Osiyo o‘yinlarida ham qatnashish rejamiz bor. Bu o‘yinlarda gimnastikachilar musobaqa tarixida birinchi marta guruh mashqlarida ishtirok etadilar. Avvallari sportchilar faqat individual mashqlarda qatnashardi. Shuningdek, Bolgariyada o‘tadigan litsenzion jahon chempionati ham juda muhim.

Руслан Мустаев: «Наши спортсменки - талантливые гимнастки, которым пришлось пройти очень жёсткий отбор»!
С 15 по 17 апреля в Ташкенте прошёл третий этап Кубка мира по художественной гимнастике. В его рамках состоялись состязания в индивидуальных и групповых упражнениях, в которых разыгрывались медали в многоборье и отдельных видах финалов.
Каковы итоги домашнего престижного турнира глазами специалистов, мы узнали у первого вице-президента Федерации гимнастики Узбекистана, вице-президента Азиатского гимнастического союза и Консула Международной Федерации Гимнастики Руслана Мустаева:
- Наши гимнастки показали очень хорошие результаты. Впервые, за всю историю проведения и участия наших девочек в данном турнире Узбекистан завоевал 7 медалей, из которых - 4 золотого отлива. Конечно, за этим стоит колоссальный труд тренерского состава и всех причастных к подготовке спортсменок. Тахмина Икромова, которая выступает среди взрослых только с прошлого года принесла в копилку 3 награды высшего достоинства в многоборье, упражнениях с обручем и булавами, а также бронзу с лентой, и тем самым, обошла опытных спортсменок, например, Екатерину Веденееву из Словении, которая принимала участие в Олимпийских Играх-2020 в Токио! Абсолютно новый состав нашей команды в групповых упражнениях, который дебютировал на международной арене, также порадовал золотой и серебряными медалями. Это отличный старт на перспективу! О неудачах говорить не приходится, считаю, что выступления узбекских гимнасток были весьма достойными.
— Что скажете про выступление Cабины Ташкенбаевой?
- По своей натуре Сабина - боец. Да, по итогам прошедшего этапа Кубка мира она оказалась вне пьедестала, были допущены ошибки. Может сказалось волнение и условия подготовки. Вообще, в спорте не бывает, чтобы всё шло ровно, бывают взлёты и падения, победы и поражения. Но Ташкенбаева уже не раз доказывала и показывала, что может взять всю волю в кулак после неудач. Думаю, и сейчас она всё проанализирует, сделает выводы и продолжит упорно тренироваться и добиваться поставленных целей. А мы, как всегда, обязательно её поддержим.
— Такие результаты как «окрыляют» девочек?
- Несомненно, успех всегда окрыляет, он очень важен для спортсменов. Девочки сейчас очень мотивированы, но важно, как говориться, вовремя спуститься на землю. Не расслабляться. Победы остаются в прошлом, а впереди новые рубежи и к ним нужен соответствующий настрой. Достижения напрямую зависят от характера и эмоционального состояния спортсменов.
— Говоря о резерве к Парижу, как вы оцениваете перспективы наших гимнасток?
- Ну, во-первых, мы уже посмотрели на выступление нового состава сборной в групповых упражнениях. Это талантливые гимнастки, которым пришлось пройти очень жёсткий отбор. Ведь вы понимаете, что претенденток на место в основном составе сборной немало и необходимо иметь ряд качеств, присущих целеустремлённым, я бы даже сказал, одержимым целью всегда и везде быть победителем. Такие качества уже смогла продемонстрировать и Тахмина. Есть и другие гимнастки, которые могут составить конкуренцию. Сейчас самый активный период работы, идёт кропотливая подготовка к лицензионным турнирам, они уже не за горами. До этого есть ещё ряд важных состязаний, в том числе, чемпионат Азии, который может определить потенциальных претенденток на лицензии. Над подготовкой гимнасток работает большая команда, это тренеры, врачи, физиотерапевты, психологи, хореографы. Отбор к Парижу достаточно сложный, состоит из нескольких этапов. И как я уже сказал, отбираться гимнастки начнут уже осенью этого года на лицензионном чемпионате мира, который пройдет в Софии (Болгария). Побороться придётся с сильнейшими спортсменками мира.
- Какие следующие старты ожидают Национальную сборную по художественной гимнастике?
- После завершения Этапа Кубка Мира в Ташкенте, буквально сразу наши спортсменки отправились на очередной Этап Кубка Мира, который состоялся в Азербайджане. После него, пройдёт заключительный из этой серии Кубок мира в Пезаро (Италия). В июне нам предстоит участие в чемпионате Азии в Паттайе (Тайланд). Безусловно, мы примем участие в Азиатских играх Ханчжоу-2022 и V Играх Исламской Солидарности в Турции, на которых впервые в истории состязаний будут участвовать гимнастки в групповых упражнениях, ранее выступали спортсменки только в индивидуальных упражнениях. Ну и очень важный старт в Болгарии – лицензионный чемпионат мира.