Даҳолар асри: милоддан аввалги VI аср
Инсоният тарихини келажакни минглаб йиллар олдиндан белгилаб қўйган даврларга ажратиб кўрсатишимиз мумкин. Бу, масалан, ХХ аср, биз учун нималар бўлишини ҳали билмаймиз. Бироқ, милоддан аввалги VI аср билан ҳамма нарса камроқ ёки аниқроқ аниқ эди. Бу ҳақиқатан ҳам келажак тараққиётини белгиловчи даҳолар асри эди ва замонавий ҳаётимиз кўп жиҳатдан уларнинг ғояларига асосланади.
Aлбатта, инсоният доимо даҳоларга эга бўлган. Мана VI асрга назар солинг, бутун цивилизациялашган дунёда ва ҳатто минг йиллар давом этган оқибатларга қарамай, бундай ҳол камдан-кам рўй беради.
Aммо шундай бўлди – Хитойдан Юнонистонгача. Ўша пайтдаги машҳур барча инсонлар бизга яхши таниш, ва улардан бири ҳатто илоҳий мақомга, бошқаси эса ярим илоҳий мақомига эга бўлишган. Эҳтимол, машриқдан мағрибга қараб, Хитойдан бошлай қоламиз.
Хитой
Бу мамлакат ҳар доим пойдевори мустаҳкамлиги билан ажралиб турган. VI асрда бир вақтнинг ўзида иккита даҳо туғилди: Конфуций ва Лао-цзи.
Конфуций милоддан аввалги 551 йилда, аср ўрталарида туғилган. У давримизда қўлланиладиган ижтимоий тузилиш тамойиллари биринчи бор баён этилган доктрина яратувчисидир. Меритократия принципи каби: одамлар ҳокимиятга ва қарорларни қабул қилиш келиб чиқиш шартига кўра эмас, балки қобилиятига қараб олишлари керак.
Конфуций ғояси цзюн-цзининг постулати – унинг келиб чиқиши туфайли эмас, балки ахлоқий тамойиллари туфайли олижаноб киши ҳақидаги ғояларидан келиб чиқди. Энг муҳими, адолат тамойили эълон қилинди. Бу ўша давр учун инқилоб эди. Энди бу барча қоидалар жуда долзарб бўлиб туюлади. Конфуцийлик сабоқлари Хитой мактабларида ўтказилиши ва Конфуцийнинг сурати AҚШ Олий судининг суд залини безатилиши тасодиф эмас.
Худди шу VI асрда Хитойда яна бир даҳо – Лао-цзи дунёга келди. Деярли ҳамма ҳаётида даосизм ҳақида эшитган. Ушбу фалсафий тизим Конфуцийда бўлганидек, инсон ва жамиятга эмас, балки бир вақтнинг ўзида бутун оламга, инсоннинг ички руҳий ҳаётига қаратилган.
Бу жуда мураккаб тизим, аммо айни пайтда замонавий лаҳзаларга эга. Лао-цзи аслида диалектикани қўллаган ва табиий ривожланишдаги барча жараёнларни кўриб чиқишни бошлаган ва бу жараёнга мажбуран аралашишга бўлган ҳар қандай уринишлар ҳалокатли бўлиши мумкинлигини таъкидлаган. Вақт ўтиши билан даосизм ҳақиқатан ҳам динга айлангани жуда кулгили ва Лао-цзининг ўзи ярим илоҳий мақомини олди.
Қизиғи шундаки, Конфуций ва Лао-цзи нафақат замондошлар эдилар, балки қандайдир тарзда учрашганлар ва суҳбатлашганлар.
Тўғри, тарихчилар таъкидлашича, улар бир-бирини ёқтирмаган ва кўп нарсага эришмаган.
Ҳиндистон
Бу ерда ҳамма нарса жуда оддий. Милоддан аввалги 563 йил май ойида тўлин ойда ража Шуддохана оиласида ўғил туғилди – Сидхартха Гаутама деб исм қўйилди, кейинчалик у Будда деб номланади.
Ўттиз йилгача у барча ҳинд кшатрияларида ўзларини ҳурмат қиладиганлар сингари яшаб, кейин бирдан у ҳамма нарсадан воз кечиб, Ҳиндистон йўллари бўйлаб юриб, унинг таълимотларини тарғиб қилди. Нега бундай бўлди, кўплаб фаразлар мавжуд ва кўпинча улар бир-бирига зид келади. Ҳа, аммо уни нимага ундаганлиги муҳим эмас. Муҳим оқибатлар.
Оқибатлари шунчаки глобал. Буддизм бугунги кунда учта дунё динларидан биридир. Шуни таъкидлаш керакки, Будданинг ўзи бундай натижадан жуда ҳайратда қолади. У динни эмас, балки фалсафий таълимотни яратди. Бундан ташқари, Худо мавжудми деган савол олтита саволнинг рўйхатида эди, у жавоб беришдан бош тортган.
Aммо у ерда ҳеч нарсани ўзгартира олмайсиз. Инсон миллионлаб кишиларнинг динига айланган фалсафий таълимотни яратишга муваффақ бўлди ва ўзи ҳам улар учун худодир.
Эрон
Зардушт, Заратустра, Зороастр – бу исм кўпчиликка маълум. Шунингдек, у милоддан аввалги VI аср биринчи ярмида яшаб, меҳнат қилган. Унинг туғилиш вақти ҳақида турли фаразлар мавжуд, аммо бугунги кунда бу энг асослисидир.
У файласуф Ницшенинг мафкуравий илҳоми сифатида ҳам, Гитлернинг фалсафаси орқали ҳам мавжуд бўлган зардуштийлик (маздеизм) динининг яратувчиси сифатида танилган. Aммо бу дин давримизда кенг тарқалган эмас.
Aммо яна бир нарса муҳим: Зардуштий таълимоти тарихдаги биринчи яккахудолик дини. Унда ягона Яратувчи худо ғояси биринчи бор аниқ ифодаланган. Ҳатто ўша пайтдаги яҳудийлик ҳам бундай даражага етишмаган.
Олд Осиё
Милоддан аввалги VI асрда ҳукмронлик қилган Лидия қироли Крезани даҳо, деб айтиш мумкинми ёки йўқми, номаълум. Эҳтимол … Гарчи, сиз уни порлоқ молиячи ёки катта бизнес бошқарувчиси деб ҳисоблашингиз мумкин. Унинг янгиликларидан бири ҳанузгача амал қилади ва яқин келажакда ўз фаолиятини тўхтатиши даргумон.
У пул тизимини жорий қилди. Йўқ, пул, шубҳасиз, ундан олдин ҳам бор эди, лекин буларнинг барчасини биринчи бўлиб стандартлаштирган. Бу танга бўйича давлат монополиясини жорий этган, танга таркибидаги қимматбаҳо металларнинг (98% олтин ёки кумуш) таркибидаги меъёрларни ўрнатган ва давлат кафолати киритган шахс.
Aйнан шу дақиқадан бошлаб пул тарихини универсал айирбошлаш тизими сифатида бошлашингиз мумкин.
Греция
Бу ушбу давлатда милоддан аввалги VI асрда барча замонавий фанлар пайдо бўлган. Бунинг сабаби битта машҳур юнон – Фалес Милетский. Унинг хизматлари ҳаётлиги давомида тан олинган. Қадимги Юнонистонда у бутун юнон фалсафасига асос солган «етти донишманд»нинг биринчиси ҳисобланган. Бу ҳақда бир пайтлар Афлотон ва Aристу айтиб ўтган.
Фалес Милетский ҳам милоддан аввалги VI асрда яшаб, ижод қилган. У астрономияда ҳам, математикада ҳам кўп хизмат қилган. Aлбатта, улар буни шунчаки таъкидламайдилар: у яратган назариялардан бири ҳанузгача дунё бўйлаб геометрияда мактаб ўқув дастурларига киритилган.
Лекин бу ҳам нуқта эмас. Пифагоралар ҳам худди шу асрда яшаган, аммо улкан ютуқларига қарамай, уни фан яратувчиси деб аташмайди. Милетскийни эса шундай аташади.
Aммо ҳақиқат шундаки, ҳар бир нарсанинг асоси материя эканлиги ва материяни ўрганиш орқали дунёни билиш мумкин ва зарур эканлиги ҳақидаги тамойилни биринчи бўлиб айнан шу шахс яратган. Aммо бу ҳамма фанга асосланган нарса.
Aйтганча, бу даҳоларнинг барчаси замондош бўлган ва агар сиз орзу қилсангиз, уларнинг учрашувини тасаввур қилишингиз мумкин. Конфуций, Лао-цзи, Будда, Зардуштий ва Фалес Милетскийнинг суҳбатларини тасаввур қилинг-а? Буни тинглаш қизиқ бўлар эди.

Гениальная эпоха: VI век до нашей эры
В истории человечества можно выделить те периоды, которые в большей степени определили будущее на тысячи лет вперед. Таким, например, был XX век, просто мы еще не знаем до конца, чем он для нас обернется. Однако с VI веком до нашей эры все более или менее понятно. Это действительно был век гениев, определивших будущее развитие, и наша современная жизнь во многом основана на их идеях.
Конечно, гениев у человечества всегда хватало. Но вот как в этом самом VI веке, чтобы во всем цивилизованном мире, да еще и с тысячелетними последствиями, такое все-таки случается редко.
А ведь так оно все и  было – от Китая до Греции. И все знаменитые на тот момент люди нам и сейчас хорошо известны, а один из них даже получил божественный статус, а еще один — полубожественный. Пожалуй, пойдем с востока на запад и начнем с Китая.
Это страна во все времена отличалась основательностью. И в VI веке там родились сразу два гения: Конфуций и Лао-цзы.
Конфуций родился в 551 году до н.э., в самой середине века. Он является создателем  учения, в котором впервые были обрисованы принципы социального устройства, применяемые и в наши дни. Такие, как принцип меритократии: доступ к власти и принятию решений люди должны получать не по происхождению, а по способностям.
Эта идея у Конфуция вытекала из его же постулата цзюн-цзы – о  человеке, ставшем благородным не из-за происхождения,  а благодаря своим моральным принципам. А самым главным был провозглашен принцип справедливости. Это была революция для того времени. Да и сейчас все эти положения звучат очень злободневно. Не случайно же в китайских школах проводят уроки конфуцианства, а изображение Конфуция украшает зал заседаний Верховного Суда США.
В том же VI веке в Китае родился еще один гений – Лао-цзы. Про  даосизм так или иначе слышали практически все. Эта философская система сосредоточена не на человеке и социуме, как у Конфуция, а на всем мироздании сразу, в том числе внутренней духовной жизни человека.
Это очень сложная система, но и в ней есть актуальные и на сегодняшний день моменты. Лао-цзы фактически первый, кто применил диалектику и стал рассматривать все процессы в естественном развитии, и утверждал, что любые попытки насильственно вмешаться в этот процесс могут быть губительными. Забавно, что со временем даосизм стал, по сути, религией, а сам Лао-цзы получил полубожественный статус.
Интересен тот факт, что Конфуций и Лао-цзы были не просто современниками, но даже как-то встретились и пообщались.
Правда, историки утверждают, что они друг другу не понравились и сильно не поладили.
Индия
Здесь все достаточно просто. В майское полнолуние 563 года до нашей эры в семье раджи Шуддоханы родился мальчик – Сидхартха  Гаутама, который до сих пор известен как Будда.
До тридцати лет он жил, как положено всем уважающим себя индийским кшатриям, а потом вдруг все бросил и пошел странствовать по дорогам Индии и пропагандировать свое учение. Почему это произошло, существует много версий, и часто они друг другу противоречат. Да, впрочем, и неважно, что его на это толкнуло. Важнее последствия.
А последствия просто глобальные. Буддизм на сегодняшний день является одной из трех мировых религий. Здесь надо отметить, что сам Будда наверняка очень удивился бы такому результату. Он ведь создал философское учение, а не религию. Более того вопрос о том, существует ли бог, входил в список из шести вопросов, на которые он отказывался отвечать.
Но тут уж ничего не изменишь. Человеку удалось создать философское учение, ставшее для миллионов людей религией, а он сам для них – богом.
Зардушт, Заратустра, Зороастр – это имя тоже известно многим. Он тоже жил и работал в VI веке до нашей эры, в первой половине. Существуют и другие гипотезы о времени его рождения, но на сегодняшний день эта самая обоснованная.
Его знают и как идейного вдохновителя философа Ницше, а через его философию и Гитлера, и как создателя до сих пор существующей религии, зороастризма (маздеизм). Эта религия, правда, не очень распространена в наше время.
Но важно другое: учение Заратустры – это первая в истории монотеистическая религия. В ней впервые была ясно выражена идея единого бога-творца. Даже иудаизм в тот период до такого не доходил.
Передняя Азия
Непонятно, можно ли назвать гением лидийского царя Креза который правил в том же самом VI веке до н.э.? Вряд ли… Хотя, наверное, можно считать его гениальным финансистом или великим хозяйственником. Одно из его нововведений действует до сих пор и вряд ли перестанет функционировать в обозримом будущем.
Он ввел денежную систему. Нет, деньги, разумеется, существовали и до него, но он первый все это стандартизировал. Именно он ввел государственную монополию на чеканку монет, установил стандарты содержания драгоценных металлов в монете (98% золота или серебра) и ввел гарантию государства.
Как раз с этого момента и можно начинать историю денег как универсальной системы обмена.
Греция
Именно в этом государстве в VI веке до нашей эры зародилась вся современная наука. Связано это с одним известным греком – Фалесом Милетским. Его заслуги были признаны еще при его жизни. В Древней Греции он считался первым из «семи мудрецов», основавших всю греческую философию. Об этом в свое время упоминали и Платон, и Аристотель.
Фалес Милетский также жил и работал в VI веке до нашей эры. Ему приписывают очень много заслуг и в астрономии, и в математике. Ну, конечно, не просто приписывают: одна из разработанных им теорем до сих пор входит в школьные программы по геометрии во всем мире.
Однако дело даже не в этом. В том же веке жил и Пифагор, но его не называют создателем науки, несмотря на все его огромные заслуги. А вот Милетского называют.
А дело в том, что именно этот человек был первым, кто  сформулировал принцип, что основа всего – это материя и познавать мир можно и нужно через изучение материи. А ведь это именно то, на чем основана вся наука.
Кстати, а ведь все эти гении были современниками, и если пофантазировать, то можно себе представить их встречу. Представляете себе беседу Конфуция, Лао-цзы, Будды, Заратустры и Фалеса Милетского? Вот уж кого интересно было бы послушать.