Aktenge Keunimjayeva
Keunimjayeva Aktenge Kazi qizi 1999-yil 19-sentyabr kuni Qoraqalpogʻiston Respublikasi Nukus shahrida tugʻilgan. Murabbiyi Aynura Japakova. 2017-yildan milliy terma jamoa tarkibida ishtirok etib kelmoqda. 2018-yil U20 yosh toifasidagi jahon chempionati hamda Konya-2021 Islom birdamligi oʻyinlarida kumush medalga sazovor boʻlgan. 2022-yilgi U23 yosh toifasining Osiyo chempioni. 2019, 2020 va 2023-yillar kattalar oʻrtasidagi qitʼa birinchiliklarida bronza medali sohibiga aylangan. Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlarida ham shohsupaning uchinchi pogʻonasidan joy olgan. Qayd etish joiz, bu oʻzbekistonlik kurashchi qizlarning Osiyo oʻyinlarida qoʻlga kiritgan birinchi medali sifatida ham yodda qolgan. Qahramonimiz koʻrsatgan natijalari evaziga “Qoraqalpogʻiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sportchi” faxriy unvoni bilan taqdirlangan.
Keunimjayeva joriy yilning aprel oyida Qirgʻizistonda oʻtgan Osiyo litsenzion turniridagi muvaffaqiyatli ishtiroki orqali -50 kg vazn toifasida Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasini qoʻlga kiritgan.

Женская борьба, -50 кг
Кеунимжаева Актенге Казиевна родилась 19 сентября 1999 года в городе Нукус Каракалпакстанской Республики. Тренер - Айнура Джапакова. С 2017 года является представительницей национальной сборной. В 2018 году на чемпионат мира U20 и Играх Исламской Солидарности Конья-2021 завоевала серебряные медали. Чемпионка Азии U23 2022 года. На континентальных первенствах 2019, 2020, 2023 годов среди взрослых Кеунимжаева удостоилась бронзовых наград. На Азиатских играх Ханчжоу-2022 заняла третье место. Следует отметить, что это является первой наградой наших представительниц по женской борьбе в истории Узбекистана на Азиатских играх. За свои успехи Актенге Кеунижаева награждена почётным званием "Заслуженная спортсменка Республики Узбекистан".
На лицензионном турнире Азии в апреле нынешнего года в Кыргызстане Кеунимжаевой удалось выступить успешно и благодаря этому она удостоилась лицензии на летние Олимпийские игры Париж-2024 в весовой категории -50 кг.