Отабек Имамов: Камончилик ривожида маълум даражада ўсиш бор
“OlympicUz” ахборот-таҳлилий дастурида меҳмон бўлган Ўзбекистон камондан отиш федерацияси раиси Отабек Имамов ўзининг икки йиллик фаолияти таҳлили, ушбу спорт тури ривожланишида юзага келган тўсиқлар, халқаро алоқаларни мустаҳкамлаш борасида сезиларли қадамлар, хорижда фаолият юритаётган ҳамюртимизни терма жамоага жалб қилиш масалалари каби мавзуларда сўзлаб берди.
— Отабек Собитжонович, федерацияни қабул қилиб олганингизга икки йилдан ошди. Ўша пайтда федерация олдига терма жамоага хорижлик мураббийларни жалб этиш, ўқув-машғулот йиғинларини самарали ташкил этиш, имкон қадар Токио Олимпиадасига лицензия қўлга киритиш каби вазифалар қўйилган эди. Ташкилотни қабул қилиб олганингиздаги ҳолат билан ҳозиргисининг ўртасида қандай тафовут бор?
— Дарҳақиқат, икки йил тарих олдида катта давр бўлмасада, маълум бир ишларни амалга ошириш, натижага эришиш, таҳлил уилиш учун етарли фурсат. Пандемия барча соҳалар қатори спортга ҳам ўзининг салбий таъсирини кўрсатмай қолмади. Аммо бу баҳона бўлолмайди. Шу давр ичида катта ишларни амалга оширдик. Чекка ҳудудларда селекция ишларини олиб бориб, маҳоратли йигит-қизларни йиғиб келдик. Авваллари 400 нафар атрофида шуғулланувчилар бўлган бўлса, ҳозирда 650-700 нафарга яқин спортчимиз бор. Асли грузиялик, Туркия камондан отиш терма жамоаси бош мураббийи сифатида фаолият юритган Владимер Леквеишвили айни пайтда бизда бош мураббийлик қилмоқда. Ушбу мутахассис келгач, Осиё чемпионатида Зокиржон Ғофуров кучли бешликдан жой эгаллади. Фарғоналик Зиёдахон Абдусатторова эса ёшлар ўртасидаги қитъа мусобақасида 4-ўринга муносиб кўрилди. Бу икки йиллик меҳнатларимиз маҳсулидир.
Камондан отиш бу азалий миллий ўйинларимиздан. Ота-боболаримиздан мерос, десак хато бўлмайди. Амир Темур саркардаларидан тортиб, энг ёвқур лашкарларгача ундан фойдаланган. Уни ривожлантириш учун биринчи асосий омил шу бўлса, иккинчидан, камончилик соғлом турмуш тарзини тарғиб этувчи кучли восита ҳамдир. Чунки бугунги ёшлар виртуал оламга ўтиб кетишган. Қўлига камон олган ўсмир нишонни мўлжалга олиш учун қайта-қайта уринади, ҳаракатда бўлади. Бу ўзига бўлган талабчанликни оширишга ёрдам беради. Республикамизнинг 6 та ҳудудида вилоят федерациялари ташкил қилинган. У ерда малакали мураббийларимиз иш олиб боришяпти. Хорижий мутахассислар иштирокида семинарлар ўтказдик. Жанубий Кореядан мураббий жалб қилганмиз. Келгуси йил бошидан ишга тушадиган ушбу мутахассис асосий эътиборини селекцияга қаратади. Мақсадимиз – камондан отиш тури бўйича ҳар битта вилоятнинг ўз базаси бўлишига эришиш.
Барча вилоятларда ҳали ҳам федерация бўлимлари тўлиқ очилмаган. Бу камондан отиш спортининг ривожланишини ортга суради. Вилоят федерациялари фаолияти йўлга қўйилмаганининг жузъий сабаблари борми?
— Республиканинг барча ҳудудларини қамраб олиш – асосий стратегияларимиздан ҳисобланади. Шу масалада меъёрий ҳужжат тайёрлаганмиз. Тўсиқ, десак хато бўлади. Фақат ҳаракатни тезлаштиримиз керак. Камондан отиш маълум бир кўникмаларни талаб қилади. Шу сабабдан вилоятларга кириб борганимизда, малакали мураббий, интилувчан спортчилар бўлиши керак. Режа бўйича икки йилда бутун республикани қамраб оламиз, деган умиддамиз.
— Камончилар учун карантин пайти қандай ўтди?
— Бошқа спорт турларидаги каби спортчиларимиз ҳам уй шароитида машғулотларни олиб боришди. Бу борада бизга Жисмония тарбия ва спорт вазирлиги ҳамда Миллий олимпия қўмитаси етарли шароит яратиб берди. Мусобақалардан олдин ZOOM платформаси орқали уларнинг юкламаларини доимий назорат қилиб бордик. Миллий терма жамоа машғулотлари тўхтаб қолмаслигини таъминладик. Ўтган йили спортчиларимиз бир ойда 700-800 дона ўқ отишар эди. Ҳозирда бу кўрсаткич 500 тани ташкил қиляпти. Албатта, бу пандемиянинг салбий таъсири. Маррани каттароқ қўйганмиз. Мураббийлар ва спортчилар билан бир жамоа бўлиб ишлаяпмиз. Биргаликда камчиликларни бартараф эта олишимизга ишонаман.
— Куни кеча Республика олимпия захиралари мактаб-интернатида Ўзбекистон чемпионати баҳслари бўлиб ўтди. Табиийки ундан кўзланган ўзига хос мақсад бўлган. Биз эса мусобақада фойдаланилган камонлар ва ўқлар сифати ҳақидаги фикрингизни билмоқчи эдик.
— Инвентарларга келадиган бўлсак, 6 та вилоятимизни камон, ўқлар, эпикировкалар билан таъминладик. Моддий-техника базамизни янада яхшилаш учун Туркиянинг “Navek” фирмаси билан шартномамиз бор. Туркия миллий терма жамоа аъзолари билан ҳам ҳамкорликда ишлаяпмиз. Ўтган йили 6 нафар спортчимиз миллий камонкашлик бўйича бир ой давомида ўқув-машғулот йиғинларида иштирок этиб келишди. Улар тўплаган тажрибаларини бугун ёш камончиларимизга ўргатишмоқда.
— Айтиб ўтганингиздек, халқаро алоқаларни мустаҳкамлаш борасида сезиларли қадамлар кўзга ташланяпти. Ўтган йили Туркия камондан отиш федерацияси, Туркия камончилар Фонди ва Бутунжаҳон этник спорт турлари конфедерацияси билан уч томонлама учрашувда иштирок этган эдингиз. Камондан отишда Туркия билан илиқ муносабатлар ўрнатилган. Йиғинларимиз асосан ушбу давлатда ўтади. Улар миллий камончиликда кучли, бироқ Олимпия дастуридаги йўналишда у қадар эмас. Балки Корея, Ҳиндистон, Хитой каби етакчилар билан йиғин қилиб кўриш керакдир?
— Туркия ҳам айнан сиз айтган давлатлар билан бемалол рақобатлаша олади. Шу сабабдан ишни ушбу мамлакатдан бошладик. Кейинги босқичимиз Жанубий Корея билан бўлиб ўтади. Ўқув-машғулот йиғинларини Корея Республикасида ўтказмоқчимиз. Тўғри айтдингиз, Туркияда миллий камончилик яхши ривожланган. Бизда ҳам шундай ҳаракатлар бошлаб юборилган. Ўзбекистон “Тирандоз” камончилик клуби фаолият юритяпти. Бир ой ичида юз нафарга яқин ўғил-қиз ушбу спорт турига қизиқишини билдирган.
— Ўтган йил Таиландда ўтган лицензион мусобақага барча шароитлар яратиб берилди. Кетма-кет 3 ойлик халқаро йиғинлар бўлди. Хориждан мураббий олиб келинди. Раис сифатида фаолиятингизни бошлаганингизда ҳам айнан халқаро турнирлар сони ва сифатини оширишга урғу бериб, Токио-2020 йўлланмасини ҳам қўлга киритиш ҳақида айтиб ўтган эдингиз. Бироқ ҳалигача лицензия йўқ. Ягона умид жамоавий йўналишда қолди. Aммо у энди жаҳон миқёсида ўтади. Осиёда ололмаган лицензияни жаҳон миқёсидаги мусобақада қўлга кирита оламизми?
— Спортчиларимиз тўлақонли тайёргарлик кўриб келишяпти. Лекин бошқа спорт турларида ҳам учрайдиган бир жиҳатни айтишим керак, яъни камончиларимиз Осиё ареналарига чиққанда, Мўғулистон, Хитой, Корея каби давлатлар билан ёнма-ён туради. Биринчи марта чиққанда, ҳар қандай спортчини ҳаяжон босади. Шунинг учун олдимизга қўйган мақсадимиз – спортчиларимизни ҳар қандай турнирда кучлилар билан рақобатлаштириш, улардаги ҳаяжонни йўқотиш, халқаро тажрибасини ошириш. Ўзбекистонда 30 очко жамғарган спортчимиз хорижга чиқиб 27-28 очко оляпти. Агар спортчиимиз Бангкокда шу очкони йиға олганда, лицензия ҳозир қўлимизда нақд бўлар эди. Бу камчиликлардан керакли хулоса чиқарилган. Руҳий тайёргарликни кучайтирамиз. Маълум даражада ўсиш бор. Жаҳон кубогида бунга жиддий тайёргарлик кўриляпти. Спортчиларимизни ана шу муҳитга мослаштириш учун ҳаракат қиляпмиз.
— Икки йилдан бери шу соҳанинг ичида яшаяпсиз. Жиддий меҳнат қиляпсиз. Барибир етакчи мураббийсиз натижага эришиш қийин. Шу маънода, дунё тан олган мутахассисларни терма жамоага жалб этишнинг иложи борми?
— Кейинги олимпия цикли – Париж-2024 учун Кореядан мураббий олиб келишни режалаштирганмиз. Бунинг қийин тарафларини айтишимиз мумкин. Лекин шунча шароит яратиб берилаётган бир пайтда ўзимизни оқлашимиз инсофдан бўлмайди.
— Ханчжоу-2022 ва Париж-2024 учун тайёргарлик режалари қандай?
— Бу борада аниқ стратегиямиз бор.
— Терма жамоага Германияда ишлаётган ҳамюртимиз Наталя Бутузовани жалб қилиб кўриш варианти кўриб чиқилмадими?
— Ушбу мутахассисни таклиф қилганмиз. Пандемия чекловлари юмшаса, биз бу янгиликни эълон қиламиз. Ҳамюртимизнинг тажрибаларидан унумли фойдаланиш режамиз бор.

25 November 2020 8921
Chairman of the Archery Federation of Uzbekistan Otabek Imamov, who was a guest of the information and analytical program" OlympicUz", spoke about the analysis of his two-year activity, obstacles that have arisen in the development of this sport, significant steps in strengthening international relations, issues of attracting compatriots working abroad to the national team.
- Otabek Sobitzhonovich, more than two years have passed since your admission to the federation. At that time, the federation was tasked with such tasks as attracting foreign coaches to the national team, effectively organizing training camps, and winning a license for the Tokyo Olympics, if possible. What is the difference between the state in which you accepted the organization and the one in which you are now?
- Indeed, despite the fact that two years are not a long period in history, this is a sufficient opportunity to do some work, get a result, and conduct an analysis. The pandemic has not ceased to have a negative impact on sports, as well as on all industries. But that can't be an excuse. During this period, we have done a lot of work. Conducting breeding work in remote areas, we collected skilled young men and women. If earlier there were about 400 athletes, now we have about 650-700 athletes. Vladimir Lekveishvili, a native of Georgia, who worked as the head coach of the Turkish national archery team, is currently coaching us. With the arrival of this specialist, Zakirjon Gafurov took a place in the top five at the Asian Championship. Ziedakhon Abdusattorova from Ferghana took the 4th place in the continental youth tournament. This is the product of our two years of work.
Archery is one of our long-standing national games. It is not a mistake to say that this is an inheritance from our ancestors. From the generals of Amir Temur to the most vicious warlords used it. While this is the first major factor for its development, second, the onion is also a powerful tool for promoting a healthy lifestyle. Because today's young people have gone into the virtual world. A teenager with a bow in his hand repeatedly tries to aim at the target, is in motion. This will help to increase your self-esteem. Regional federations have been established in 6 regions of the republic. Our qualified trainers work there. We conducted seminars with the participation of foreign specialists. We brought in a coach from South Korea. This specialist, which will be launched from the beginning of next year, will focus on breeding. Our goal is to ensure that each province has its own base for the type of archery.
- In all regions, the Federation's branches have not yet been fully opened. This pushed the development of the sport of archery into the background. Are there any objective reasons why the activities of regional federations are not established?
- Coverage of all regions of the republic is one of the main strategies. We have prepared a regulatory document on this issue. It would be a mistake to say that the obstacle. We only need to speed up the movement. Archery requires certain skills. For this reason, when we enter the regions, there must be a qualified coach, novice athletes. We hope that according to the plan, in two years we will cover the entire republic.
— How was the time of quarantine for Sagittarians?
— As in other sports, our athletes were engaged at home. The Ministry of Physical Culture and Sports and the National Olympic Committee have created sufficient conditions for us in this regard. Before the competition, we constantly monitored their downloads via the ZOOM platform. We made sure that the training of the national team did not stop. Last year, our athletes made 700-800 shots a month. Now this figure is 500. Of course, this is a negative impact of the pandemic. We set the finish line bigger. We work as a team with coaches and athletes. I believe that together we can eliminate the shortcomings.
- Yesterday, the Republican Boarding School of the Olympic Reserve hosted the competitions of the championship of Uzbekistan. Naturally, he had a definite purpose. We wanted to know your opinion about the quality of bows and arrows used in competitions.
— As for the inventory, we have provided 6 of our provinces with bows, arrows, and epicureans. To further improve the material and technical base, we have an agreement with the Turkish firm "forever". We also work in cooperation with members of the Turkish national team. Last year, 6 of our athletes took part in a month-long training camp for national archery. They still teach the accumulated experience to our young archers today.
— As you noted, significant steps are being taken to strengthen international relations. Last year, you participated in a trilateral meeting with the Turkish Archery Federation, the Turkish Archery Foundation, and the World Confederation of Ethnic Sports. In archery, we have established warm relations with Turkey. Our training camps are mostly held in this state. They are strong in the National Bow, but not as strong as in the Olympic program. Maybe we should hold a meeting with such leaders as Korea, India, and China?
- Turkey is also free to compete with the countries you mentioned. For this reason, we started working from this country. Our next stage will be with South Korea. We want to hold training camps in the Republic of Korea. You are right, Turkey has a well-developed national shooting range. We have already started such actions. In Uzbekistan, there is a shooting club" tirandoz". Within a month, about a hundred boys and girls showed interest in this sport.
— Last year, all the conditions for licensed competitions were created in Thailand. There were international meetings for 3 months in a row. A coach was brought from abroad. When you started your career as chairman, you also talked about winning a ticket to Tokyo 2020, emphasizing the importance of increasing the number and quality of international tournaments. But there is no license yet. The only hope remained in the collective direction. But now it is being held all over the world. Can we get a license that we didn't get in Asia in a global competition?
— Our athletes are fully trained. But I have to say one aspect that is also found in other sports, namely, when our archers enter the Asian arenas, they stand next to countries like Mongolia, China, Korea. When it first comes out, any athlete is excited. Therefore, the goal that we set for ourselves is the competition of our athletes with the strongest in any tournament, eliminating their excitement, increasing their international experience. Our athlete, who scored 30 points in Uzbekistan, goes abroad and gets 27-28 points. If our athlete could have scored that point in Bangkok, the license would now be cash in our hands. The necessary conclusion is drawn from these shortcomings. We increase mental readiness. There is a certain growth. At the World Cup, they are seriously preparing for this. We are working to adapt our athletes to this environment.
— You have been living in this industry for two years. You're working hard. In any case, it is difficult to achieve results without a leading coach. In this sense, is it possible to attract internationally recognized specialists to the national team?
— We planned to bring a coach from Korea to the next Olympic cycle – Paris-2024. We can say that this is the difficult side. But at a time when such conditions are created, it is not fair to justify yourself.
— What are the preparation plans for Hangzhou 2022 and Paris 2024?
— We have a clear strategy in this regard.
— Is the option of attracting our compatriot Natalia Butuzova, who works in Germany, to the national team being considered?
— We invited this specialist. When the pandemic restrictions ease, we will release this news. We have a plan to make the most of the experience of our compatriots.