«Инқироз шароитида ўзгариш учун бизда ноёб имконият бор»
Пандемия миллиардлаб одамларнинг ҳаётини ўзгартириб, шубҳа остига қўйди. Aммо ҳозирги шароитда асосий нарса ўзгаришлардан қўрқмаслик ва ривожланишнинг янги имкониятларини кўришни бошлашдир. Бугун биз lenta.ru журналисти Aндрей Макаров ва «Сбербанк» президенти ва Бошқарув раиси Герман Греф билан интервьюдан бир нечта фикрларни келтирамиз.
«Бу одамларга, биринчи навбатда, кичик ва ўрта компанияларга ёрдам беришингиз керак бўлган давр. Шунинг учун, бугунги кунда банкларга ҳеч нарса таҳдид солмайди. Йил охирига анча бор. Ҳозирда мавжуд сценарийни узоқ муддатли давом эттириш билан бир қатор банклар бундай ёрдамга муҳтож бўлиб қолади. Чунки бу банк секторидаги қийин вазиятга айланиши мумкин. Аммо бу «Сбербанк»ка дахл қилмайди».
___________________________________________________________________
«Бугун қилаётган ишларимизга бошқача қарашимиз керак».
Aндрей Макаров: «Сиз вирус билан боғлиқ вазият қандай ривожланиши ва ҳоказоларни математик модель ҳисоблаш имконини берадиган сунъий интеллект ҳақида гапирдингиз. Бу саволни бермасам бўлмайди, чунки жуда катта олимлар гуруҳи, жумладан, етарлича жиддий олимлар жамоаси яқинда сунъий интеллектга оид хавотирли ташвишлар битилган хат ёздилар. Бугун сиз сунъий интеллект муаммоларни ҳал қилиши мумкинлигини айтяпсиз. Сизда (олимларда ҳам мавжуд бўлган) бундай қўрқув йўқми?»
Герман Греф: «Бу ерда муаммони икки қисмга бўлиш керак, чамамда.
Сунъий интеллект – бу нима деб ўйлашимиздан қатъий назар ривожланадиган технология. Бу одамлар учун катта фойда келтириши мумкин. Қисқа ва ўрта муддатли истиқболда сиз айтган қўрқувларга ҳожат йўқ.
Aммо инсоният сунъий интеллект ривожланишининг навбатдаги босқичига – умумжаҳон интеллектга ёки AGI деб номланувчи ҳеч қандай аниқ вазифаларни ҳал этмайдиган бош интеллектга яқинлашмоқда. Лекин у анчадар бери умумий муаммоларни ҳал қила олади. Ва ўшанда биз умумий интеллект, умумбашарий интеллектни яратишга келганимизда, олимлар ҳам, амалиётчилар ҳам билдирган барча қўрқувлар амалга ошиши мумкин».
«Сунъий интеллект технологиясига эга бўлмаган юристлар сиз билан сунъий интеллект орқали алоқа қила оладиганларга қараганда анча арзон туради. Aдвокатларга керак бўлмайди, демоқчи эмасман. Мен бугунги кунда оддий функциялар, шу жумладан, ҳужжатларни расмийлаштирадиган ва малакали ёрдамга қодир бўлмаган адвокат керак бўлмаслигини билдирмоқчиман. Aммо бизга чуқур маълумотли мутахассислар, жумладан, мутлақо янги имкониятлар эшигини оча оладиган мутахассислар керак бўлади».
«Биз билан бўлаётган ўзгаришларга тайёр туриш жуда муҳим. Бу ўзгаришлар тўсатдан онлайн ишлай бошлаганимизга боғлиқ эмас. Тадбиркор учун энди у янги шароитда сув остида яшашни ўрганиши кераклигини англатади».
«Aсосийси, аллақачон ҳақиқат бўлган нарсадан афсусланишни бас қилишимиз керак. Бу факт ўзгармайди. Қўрқувни олиб ташлаш керак».
«Ушбу вазиятдан кейин ҳаммамиз яхшироқ дунёга бирга чиқамиз. Уни енгиб ўтишимизга ишонч – бу ҳар қандай қарорга қараганда муҳимроқдир»
Aндрей Макаров: «Яна бир марта сўрасам майлими? Сбербанк экотизими банк учунми ёки унинг мижозларигами?»
Герман Греф: «Бу тизим асосий шахси ва дирижери мижоз бўлган экотизим. Биз мижоз билан муносабатда иккиламчимиз. Билиб қўйинг: сизнинг муаммоингиз – бизнинг имкониятимиз. Aгар сизда бирор муаммо борлигини кўрсак, уни қандай ҳал қилиш кераклигини ўйлаймиз».
«Биз шахмат режимини ўйлаб, мижозимизнинг иш режимига қарши циклга тушиб қолиш учун банк иш тартибини ўзгартиришни бошладик. Бу, шубҳасиз, мижозларимизда жуда катта мамнуниятни уйғотди. Мижозимизни барча ҳаракатларимизнинг марказига қўямиз. Ҳаммамиз ҳеч қачон ҳеч кимнинг кўнгилини қолдирмаслигимизни истайман. Мен умуман солиқларнинг ашаддий “мухлиси” эмасман ва улар ошиши керак, деб ўйламайман».
«Биз бир-биримиз билан бир хил тилда гапиришни ўрганишимиз керак эди. Биз чоп этган биринчи китоблардан бири «Шикоят бу туҳфа». Чунки илгари биз шикоятни «аҳмоқнинг ўзи»тамойили бўйича қабул қилдик».
«Одамларга инвестиция қилиш ва мижозларнинг ҳар бир шикояти яхшиланиш учун совға эканлигини тушундик. Биласизми, туя ўз букрилигини кўрмайди, дейишади. Aдолатли фикр билдириш учун бошқа одамдан сўрашингиз керак. Aгар мижоз хато қилаётганингиз ҳақида фикр билдирса, бу улкан бахт. Мен унга миннатдорчилик билдириб, уни ҳал қилишим керак. Бу маданиятнинг бошқа даражаси. Бу фикрингиздан қўрқмасликка имкон берадиган бағрикенгликдир. Зудлик билан заиф ҳимояга киришиб узр сўраманг. Aммо сизнинг ўркачингиз мижозларингизга жуда яхши кўринади – бу ҳаммасидан яхши».
«Қандай бўлмасин, энг қийин вазиятларда ҳам умидни йўқотиб, олдинга интилаётганлар ғолиблардир».
«Японлар менга жуда ёқадиган тўғри иборани айтмоқдалар:» Aгар чиндан ҳам осмонга кўтарилишни хоҳласангиз, зинапояни ихтиро қиласиз».
«Олдимизда таниш эшик ёпилганда, узоқ вақт ёпиқ эшик олдида пушаймон бўлиб ўтирамиз».
Яқинда очилган икки эшикни эса кўрмаймиз. Аллақачон ҳақиқатга айланган нарсадан афсусланишни тўхтатишимиз керак. Бу факт ўзгармайди. Қўрқувни олиб ташлаш керак. Иккинчиси эса ҳаракат. Ўзига ва ҳаракатга ишониш. Ҳар қандай қийин вазиятдан ўзингизни қутқаришингиз мумкинлигини тушуниш. Қолган ҳаммаси тадбиркорларнинг ўзлари ва мижозлар қўлида. Бунда қуйидаги кки шарт бажарилиши керак: биринчиси – қўрқувнинг йўқлиги, иккинчиси – бизнесимиз учун қарор қабул қилиш ва ҳаракатларимиз учун жавобгарлик».
«Биласизми, ҳар қандай вазиятда ҳам қоқилмайдиган ва умидини
йўқотмайдиган одамлар эмас, балки энг қийин вазиятда, ҳатто баъзан умидини йўқотиб, олдинга интилаётган одамлар ҳам ғолиблардир».
«Aйтмоқчиманки, ҳозирги вазият ўрнидан туриш, кўтарилиш, оилангизнинг қўллаб-қувватлашини ҳис қилиш, бутун жамиятимизнинг қўллаб-қувватлашини англатади ва бугун жамият қандай бирлашаётганини кўряпмиз. Буни биргаликдаги ижодкорликда, умуман олдиндан айтиб бўлмайдиган тарзда, одамлар биргаликда қўшиқ куйлашни бошлашганда, жуда ажойиб маҳсулотлар алмашишганда ва бир-биримизга суратлар шаклида совғалар беришганда кўришимиз мумкин.
Бу психологик юксалиш ҳолатидир, бу вазиятни енгиб ўтишимизга ишонч – бу қисқартириш, қайта қуриш билан боғлиқ баъзи қарорларга қараганда анча муҳимдир. Ҳаммамиз ҳеч қачон кўнглимизни чўктирмаслигимизни истайман».

«В этот кризис у нас есть уникальный шанс измениться»
Пандемия бросила вызов миллиардам людей, изменив их жизнь. Но главное в текущих условиях – перестать бояться перемен и начать видеть новые возможности развития. Сегодня мы приведем вам несколько тезисов из интервью журналиста Лента.ру Андрея Макарова и президента, председателя правления Сбербанка Германа Грефа.
«Это период времени, когда нужно помогать людям, и в первую очередь — малым и средним компаниям. Поэтому сегодня банкам ничто не угрожает, на горизонте — конец года, при длительном продолжении этого сценария, в котором мы сегодня находимся, вполне возможно, целому ряду банков потребуется такая помощь, потому что это может перерасти в сложную ситуацию в банковском секторе, но это не касается Сбербанка».
___________________________________________________________________
«Мы должны по-другому осмыслить все, что мы делаем сегодня».
Aндрей Макаров: «Вы упомянули искусственный интеллект, который позволяет рассчитать математическую модель, как будет развиваться ситуация с вирусом и так далее. Не могу не задать этот вопрос, ведь достаточно большая группа ученых, причем серьезных ученых — с именами, не так давно писала письмо о серьезных опасениях по поводу искусственного интеллекта. Сегодня вы говорите, что искусственный интеллект позволяет решать задачи. У вас нет этих страхов, которые [есть у ученых]?»
Герман Греф: «Здесь надо проблему разделить на две части, наверное.
Искусственный интеллект — это та технология, которая будет развиваться вне зависимости от того, что мы о ней думаем. И она может принести огромную пользу людям. В кратко- и среднесрочной перспективе страхам, о которых вы сказали, места нет.
Но человечество подходит к следующему этапу развития искусственного интеллекта — так называемому всеобщему интеллекту, или AGI — генеральному интеллекту, который решает не какие-то специфические задачи, а уже может решать общие задачи. И вот тогда, когда мы подойдем к созданию общего интеллекта, универсального интеллекта, все опасения, которые высказываются и учеными, и практиками, могут быть реализованы».
«Юристы, не владеющие технологией искусственного интеллекта, будут в цене значительно ниже, чем те, кто умеет общаться на «ты» с искусственным интеллектом. То, что юристы будут не нужны, я не говорил никогда. Я говорил о том, что сегодня простые функции, в том числе функции юриста, который оформляет бумаги и не способен на квалифицированную помощь, — такие юристы будут не нужны. Их столько будет не нужно. Но нужны будут глубокие специалисты, в том числе специалисты по работе с данными, потому что будут открываться совершенно новые возможности».
«Критически важно быть готовыми к тем изменениям, которые с нами происходят.И эти изменения не будут связаны с тем, что мы вдруг начали работать из дома в онлайне».
«Огромная экономия времени, экономия денег, высвобождение жизненного ресурса для достижения каких-то иных жизненных целей. Вот это, наверное, последствия для нормального человека.
Для бизнесмена это означает, что сейчас он должен в новых условиях учиться жить под водой».
«Главное — нам нужно перестать сожалеть о том, что уже является фактом. Этот факт не изменить. Нужно убрать страх».
«Из этой ситуации мы все вместе выйдем другими в лучший мир».
«Уверенность в том, что мы преодолеем эту ситуацию — она значительно важнее, чем какие-то решения».
Aндрей Макаров: «Можно все-таки еще раз? Экосистема Сбербанка — это система для Сбербанка или для клиентов Сбербанка?»
Герман Греф: «Это система, где клиент является главным лицом и главным дирижером этой экосистемы. Мы являемся вторичными по отношению к клиенту. Знайте: ваша проблема — это наша возможность. Если мы видим, что у вас появилась какая-то проблема, то мы уже придумываем, как ее решить».
«Мы стали придумывать шахматный режим, сдвигать режим работы банка, чтобы контрциклично попадать в режим работы нашего клиента. Это, конечно, вызвало очень большую удовлетворенность у наших клиентов. И что самое главное, наверное, с чего началось строительство экосистемы — мы изменили культуру в банке: кто ради кого? Мы поставили клиента во главу всей нашей деятельности, в центр всего нашего движения.
Я хочу всем нам пожелать, чтобы мы никогда не падали духом
Я не большой любитель налогов вообще. Я не считаю, что налоги должны расти»
«Нам надо было научиться говорить друг с другом на одном языке. И одна из первых книг, которую мы издали, — «Жалоба как подарок». Потому что раньше мы воспринимали жалобу по принципу «сам дурак»».
«Инвестиция в людей и в понимание того, что каждая жалоба клиента — это подарок для того, чтобы улучшиться. Знаете, говорят, верблюд не видит своего горба. Для того чтобы получить справедливую обратную связь, нужно спросить другого человека. И если клиент дает тебе обратную связь, что ты что-то делаешь не так, — это огромное счастье. Нужно сказать ему спасибо и справиться. Это другой уровень культуры. Это толерантность, которая позволяет тебе не бояться этой обратной связи. Не оправдываться. Не уходить сразу же в глухую защиту: «Нет, это не так, я на самом деле лучше. И у меня на самом деле горба-то нет, потому что я его не вижу». Но твой горб виден твоим клиентам очень даже хорошо — лучше, чем кому бы то ни было».
«В любой ситуации победителями выходят те, кто даже в самой тяжелой ситуации, даже потеряв надежду, встают и двигаются вперед».
«Японцы говорят такую правильную фразу, которая мне очень нравится: «Если тебе очень хочется подняться в небо, ты изобретешь лестницу».
«Мы поставили клиента во главу всей нашей деятельности, в центр всего нашего движения».
«Когда перед нами закрывается какая-то привычная дверь, то мы так долго смотрим с сожалением на закрытую дверь, что не видим, что рядом открылись две другие. И это главное — нам нужно перестать сожалеть о том, что уже является фактом. Этот факт не изменить. Нужно убрать страх. И второе — это действие. Вера в себя и действие. И понимание того, что из любой сложной ситуации можешь себя вывести только ты сам.  Все остальное — в руках самих предпринимателей, в руках наших клиентов. Если будут соблюдены два условия, первое — отсутствие страха и второе — ответственность за свой бизнес, за себя, принятие решений и действия, самое главное, то я уверен, что из этой ситуации мы все вместе выйдем другими в лучший мир».
«Вы знаете, в любой ситуации победителями выходят не те люди, которые не спотыкаются и не теряют надежду, а те люди, которые даже в самой тяжелой ситуации, даже иногда потеряв надежду, встают и двигаются вперед».
«Я хочу сказать, что сегодняшняя ситуация — хороший повод для того, чтобы встать, подняться, почувствовать поддержку своей семьи, поддержку всего нашего общества — а мы видим, как сегодня общество объединяется. Мы видим это в виде совместного творчества, совершенно непредсказуемого, когда люди начинают исполнять совместно песни, обмениваться совершенно потрясающими изделиями и дарят друг другу подарки в виде фотографий и так далее.
И вот это состояние психологического подъема, уверенности в том, что мы преодолеем эту ситуацию, — оно значительно важнее, чем какие-то решения, связанные со снижением, с реструктуризацией. Я хочу всем нам пожелать, чтобы мы никогда не падали духом».