Республика спорт тиббиёти илмий-амалий марказининг Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик режаси муҳокама қилинди
Бугун МОҚ қошида фаолият олиб бораётган Республика спорт тиббиёти илмий-амалий марказининг Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига олиб борадиган тайёргарлик режаларига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Тадбирда МОҚ раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг ўринбосари Шерзод Ташматов, РСТИАМ директори Абдушукур Садиков, марказ шифокорлари, шунингдек, федерация ва ассоциацияларимизда фаолият олиб бораётган ушбу соҳа мутахассислари иштирок этишди.
Йиғилишни МОҚ раиси очиб берди ва соҳанинг ўзбек спорти тараққиётида тутган ўрни ҳақида тўхталиб ўтди.
“Токио-2020 Олимпия ўйинлари циклида жуда мураккаб шароитда тайёрландик. Шу ўринда, пандемия даврида кўрсатаётган улкан хизматларингиз учун яна бир бор ташаккур айтиб ўтмоқчиман. Ҳозирги вазият ҳам осон эмас. Янгича штамм ва касалликлар тарқалиб, ишимизни мураккаблаштирмоқда. Президентимизнинг қўллаб-қувватлаши билан федерацияларимизда шифокорлардан ташқари диетолог, психолог ва массажчи штат бирликлари ташкил этилиб, улар тўлиқ молиялаштирилди. Келгусида ҳам ана шундай комплекс тайёргарликни давом эттирамиз. Унутманг, юртбошимиз барпо этаётган Янги Ўзбекистон ривожида спорт тиббиётининг ҳам алоҳида ўрни бор”, – деди Рустам Шоабдураҳмонов.
Ўз навбатида МОҚ раҳбарияти томонидан соҳада мавжуд муаммо ва камчиликларни ўрганган ҳолда уларни бартараф этиш, маҳаллий шароитда фармацевтика йўналишини ривожлантириш, базалардаги назоратни янада кучайтириш, янгича методикаларни кенг татбиқ қилиш бўйича топшириқ берилди.
Шундан сўнг Абдушукур Садиков ўтган Олимпия ўйинлари циклида марказ фаолияти бўйича ҳисоботни ўқиб эшиттирди ва янги режалар ҳақида ўртоқлашди. Унга кўра, келгуси йил 1 январь кунидан бошлаб марказда ҳар куни 24 соат ишлайдиган “call-centre” фаолияти йўлга қўйилади. 1193 рақами билан боғланиладиган ушбу марказ нафақат терма жамоаларимиз, балки фуқароларимиз учун ҳам хизмат қилиб, ўз таркибида умумий йўналиш, психолог ва бошқа тор доирадаги мутахассисларни жамлайди.

16 Декабря 2021 4867
Сегодня состоялось заседание Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при НОК, посвящённое планам подготовки к Азиатским играм Ханчжоу-2022 и Олимпийским играм Париж-2024. В мероприятии приняли участие глава НОК Рустам Шаабдурахманов и его заместитель Шерзод Ташматов, директор РНПЦСМ Абдушукур Садыков, врачи Центра, а также специалисты Федераций и Ассоциаций.
Заседание открыл председатель НОК и остановился на роли медицинской сферы в развитии узбекского спорта.
“Мы вели подготовку в очень сложный период в олимпийском цикле Токио-2020. На этом этапе я хотел бы ещё раз поблагодарить вас за огромный труд, который вы оказываете в нелёгкое время, сложившееся из-за пандемии. Нынешняя ситуация тоже непростая. Новые штаммы и болезни распространяются и усложняют нашу работу. При поддержке Президента в наших Федерациях помимо врачей созданы штатные единицы диетологов, психологов и массажистов. Мы продолжим такую комплексную подготовку и в дальнейшем. Не забывайте, что спортивная медицина также играет особую роль всестороннего развития Нового Узбекистана”, – сказал Рустам Шаабдурахманов.
В свою очередь, руководством НОК дано поручение изучить имеющиеся проблемы и недостатки в данной отрасли, устранить их, развивать фармацевтическое направление, усилить контроль на базах.
После этого Абдушукур Садиков зачитал отчёт о деятельности Центра в прошедшем Олимпийском цикле и поделился новыми планами. По его словам, с 1 января следующего года в центре начнёт функционировать call-центр, который будет работать 24 часа в сутки. Этот контактный центр, имеющий номер 1193, будет служить не только для наших Национальных команд, но и для граждан страны, объединяя в своём составе специалистов общей направленности, психологов и других узких специальностей.