Республика спорт тиббиёти илмий-амалий марказининг Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик режаси муҳокама қилинди
Бугун МОҚ қошида фаолият олиб бораётган Республика спорт тиббиёти илмий-амалий марказининг Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига олиб борадиган тайёргарлик режаларига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Тадбирда МОҚ раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг ўринбосари Шерзод Ташматов, РСТИАМ директори Абдушукур Садиков, марказ шифокорлари, шунингдек, федерация ва ассоциацияларимизда фаолият олиб бораётган ушбу соҳа мутахассислари иштирок этишди.
Йиғилишни МОҚ раиси очиб берди ва соҳанинг ўзбек спорти тараққиётида тутган ўрни ҳақида тўхталиб ўтди.
“Токио-2020 Олимпия ўйинлари циклида жуда мураккаб шароитда тайёрландик. Шу ўринда, пандемия даврида кўрсатаётган улкан хизматларингиз учун яна бир бор ташаккур айтиб ўтмоқчиман. Ҳозирги вазият ҳам осон эмас. Янгича штамм ва касалликлар тарқалиб, ишимизни мураккаблаштирмоқда. Президентимизнинг қўллаб-қувватлаши билан федерацияларимизда шифокорлардан ташқари диетолог, психолог ва массажчи штат бирликлари ташкил этилиб, улар тўлиқ молиялаштирилди. Келгусида ҳам ана шундай комплекс тайёргарликни давом эттирамиз. Унутманг, юртбошимиз барпо этаётган Янги Ўзбекистон ривожида спорт тиббиётининг ҳам алоҳида ўрни бор”, – деди Рустам Шоабдураҳмонов.
Ўз навбатида МОҚ раҳбарияти томонидан соҳада мавжуд муаммо ва камчиликларни ўрганган ҳолда уларни бартараф этиш, маҳаллий шароитда фармацевтика йўналишини ривожлантириш, базалардаги назоратни янада кучайтириш, янгича методикаларни кенг татбиқ қилиш бўйича топшириқ берилди.
Шундан сўнг Абдушукур Садиков ўтган Олимпия ўйинлари циклида марказ фаолияти бўйича ҳисоботни ўқиб эшиттирди ва янги режалар ҳақида ўртоқлашди. Унга кўра, келгуси йил 1 январь кунидан бошлаб марказда ҳар куни 24 соат ишлайдиган “call-centre” фаолияти йўлга қўйилади. 1193 рақами билан боғланиладиган ушбу марказ нафақат терма жамоаларимиз, балки фуқароларимиз учун ҳам хизмат қилиб, ўз таркибида умумий йўналиш, психолог ва бошқа тор доирадаги мутахассисларни жамлайди.

16 December 2021 4826
A meeting of the Republican Scientific and Practical Center for Sports Medicine at the NOC was held today, dedicated to the preparation plans for the Hangzhou-2022 Asian Games and the Paris-2024 Olympic Games. The event was attended by the head of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov and his deputy Sherzod Tashmatov, Director of the RNCSM Abdushukur Sadykov, doctors of the Center, as well as specialists of Federations and Associations.
The meeting was opened by the Chairman of the NOC and focused on the role of the medical field in the development of Uzbek sports.
“We were preparing during a very difficult period in the Tokyo 2020 Olympic cycle. At this stage, I would like to thank you once again for the tremendous work that you are doing during the difficult time that has developed due to the pandemic. The current situation is also difficult. New strains and diseases are spreading and complicating our work. With the support of the President, in addition to doctors, regular units of nutritionists, psychologists and massage therapists have been created in our Federations. We will continue such comprehensive training in the future. Do not forget that sports medicine also plays a special role in the comprehensive development of the New Uzbekistan”" Rustam Shaabdurakhmanov said.
In turn, the management of the NOC was instructed to study the existing problems and shortcomings in this industry, eliminate them, develop the pharmaceutical direction, strengthen control at the bases.
After that, Abdushukur Sadikov read out a report on the activities of the Center in the past Olympic cycle and shared new plans. According to him, from January 1 next year, a call center will start functioning in the center, which will work 24 hours a day. This contact center, which has the number 1193, will serve not only for our National teams, but also for the citizens of the country, bringing together specialists of general orientation, psychologists and other narrow specialties.