20 Сентябр 2021 3873
Бугундан Токио-2020 Олимпия ўйинларида иштирок этган федерация ва ассоциацияларимизнинг мусобақадаги иштироки ва тайёргарликларини таҳлил қилишга бағишланган ҳисоботлар бошланди. Дастлаб Ўзбекистон ROWING&CANOE федерацияси билан мазкур масалалар муҳокама қилинди.
Йиғилишда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг ўринбосари Шерзод Ташматов, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов, МОҚ қошидаги РСТИАМ директори Абдушукур Садиков, Ўзбекистон ROWING&CANOE федерацияси бош котиби Вячеслав Дидрих, Сув спорти турлари бўйича Республика Олий спорт маҳорати мактаби мутасаддилари, терма жамоа мураббийлари иштирок этишди.
Даставвал, ушбу спорт турининг оммавийлигини ошириш, моддий-техник базанинг вилоятлар кесимидаги ҳолати таҳлил қилинди. Қайд этиш жоиз, эшкак эшувчиларимизнинг ҳам Токио-2020 Олимпия ўйинларига муносиб тайёргарлик кўриши учун давлатимиз томонидан барча шароитлар яратиб берилди: федерация талабномасига кўра Португалия ва Польшадан замонавий қайиқлар харид қилинди, узлуксиз маҳаллий ҳамда хорижий йиғинлар ташкил этилди. Бироқ якунда 4 нафар спортчигина лицензия қўлга кирита олди холос. Шу боис йиғилиш анчагина танқидий руҳда ўтди.
“Ҳақиқатдан ҳам, спортчиларимизнинг тайёргарлиги учун барча шароитлар яратиб берилди. Тайёргарлик даври учун тузган стратегиямиз ўзини оқламади. Қолаверса, спортчиларимизда ғолиблик руҳи етишмади ва ёшларимизда тажриба камлик қилди. Бундан катта хулоса чиқардик. Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёрланишда йўл қўйган хатоларимизни такрорламасликка ҳаракат қиламиз”, – деди Вячеслав Дидрих.
Мутасаддилар томонидан мураббийлар штаби билан қайд этилган натижаларни янада чуқур таҳлил қилиш, селекция ишларини кучайтириш ва кучли захира спортчиларини тарбиялаш бўйича керакли топшириқлар берилди. Шунингдек, Ханчжоу ва Париж мусобақаларига тайёргарлик режалари ҳам муҳокама қилинди.

20 Сентября 2021 3895
Сегодня началось рассмотрение отчетов по анализу участия и подготовки наших федераций и ассоциаций, которые приняли участие на Олимпийских играх Токио-2020. Первым был обсужден отчёт федерации ROWING&CANOE Узбекистана.
На встрече приняли участие председатель НОК Рустам Шаабдурахманов и его заместитель Шерзод Ташматов, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов, дтректор РНПЦСМ при НОК Абдушукур Садиков, Генеральный секретарь федерации ROWING&CANOE Узбекистана Вячеслав Дидрих, руководители Республиканской школы высшего спортивного мастерства по водным видам спорта, тренеры сборной.
Сначала был проанализирован рост популярности этого вида спорта, а также, состояние материально-технической базы в регионах. Следует отметить, что Президент создал все условия для подготовки наших гребцов к Олимпийским играм Токио-2020: по запросу федерации были закуплены современные лодки из Португалии и Польши, организованы регулярные местные и зарубежные учебно-тренировочные сборы. Но в итоге завоевать лицензию удалось всего 4 спортсменам. Поэтому встреча прошла в критическом духе.
«Действительно, были созданы все условия для тренировок наших спортсменов. Разработанная нами стратегия на подготовительный период не оправдала себя. Кроме того, нашим спортсменам не хватило настроя на победу, а нашей молодежи — опыта. Мы сделали соответствующие выводы и теперь к Азиатским играм 2022 года в Ханчжоу и Олимпийским играм 2024 года в Париже будем готовиться исходя от этого опыта», — сказал Вячеслав Дидрих.
Официальные лица дали необходимые поручения для дальнейшего анализа результатов, зафиксированных тренерским штабом, усиления селекционной работы и подготовки сильного резерва. Помимо этого, обсуждались планы подготовки к соревнованиям в Ханчжоу и Париже.