Ўзбекистон Президенти Халқаро автомобиль федерацияси билан ҳамкорликни ривожлантириш режаларини қўллаб-қувватлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 9 декабрь куни Халқаро автомобиль федерациясининг (FIA) Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган Бош ассамблеясида иштирок этиш учун мамлакатимизда бўлиб турган ушбу нуфузли ташкилотнинг президенти Муҳаммад бин Сулайм бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашувда делегация таркибида FIA Сенати президенти Кармело Санс де Баррос ҳамда мобиллик ва туризм бўйича вице-президенти Тим Ширман ҳам иштирок этдилар.
Автоспортни тартибга солувчи ва йўл ҳаракати хавфсизлигини тарғиб қилувчи ушбу глобал ташкилот билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Муҳаммад бин Сулайм Ўзбекистонда амалга оширилаётган профессионал ва оммавий спортни ривожлантириш, соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш, аҳоли ўртасида жисмоний фаолликни ошириш ҳамда баркамол авлодни тарбиялашга қаратилган кенг кўламли ислоҳотларни юқори баҳолади.
Мамлакатимизда автомобиль спортининг картингдан тортиб, то “Формула” пойгаларигача бўлган барча йўналишларини ривожлантиришда яқиндан ҳамкорлик қилиш муҳимлиги қайд этилди.
FIA университетининг имкониятларидан фойдаланган ҳолда ўзбекистонлик пойгачилар, картинг ҳайдовчилари, муҳандислар, конструктор ва механикларни тайёрлаш, Ўзбекистонда замонавий автоспорт инфратузилмасини яратиш, пиёда ва транспорт воситалари ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш дастурларини амалга оширишга кўмаклашиш ҳамда мазкур халқаро ташкилот шафелигида халқаро мусобақалар, аввало, “Формула-1” босқичларини ўтказиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув якунида мамлакатимиз етакчиси Халқаро автомобиль федерацияси билан ҳамкорликни ривожлантириш, шунингдек, Ўзбекистонда автоспортни халқаро стандартларга мувофиқ оммалаштиришга қўшган катта шахсий ҳиссаси учун FIA раҳбарига давлатимизнинг юксак мукофоти – “Дўстлик” орденини топширди.
Таъкидлаш жоиз, Ўзбекистон 2019 йилдан буён федерациянинг фаол аъзоси ҳисобланади. Ўтган йили Самарқандда FIAнинг 120 йиллигига бағишланган навбатдан ташқари Бош ассамблеяси бўлиб ўтган эди. Бу йилги тадбир доирасида 12 декабрь куни “Humo Arena” мажмуасида юқори мартабали хорижий меҳмонлар ва чемпион пойгачилар иштирокида энг намунали спортчилар ва жамоаларни тақдирлаш маросими ўтказилади.

10 December 2025 2745
President of Uzbekistan supports plans to develop cooperation with the International Automobile Federation
On December 9, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the International Automobile Federation (FIA) led by its president Mohammed Ben Sulayem, who is visiting our country to participate in the General Assembly of this prestigious organization, taking place in Tashkent.
The delegation also included FIA’s senate president Carmelo Sanz de Barros and the deputy president for automobile mobility and tourism Tim Shearman.
Current issues on expanding mutually beneficial cooperation with this global organization, governing motorsport and promoting road safety, were reviewed.
Mohammed Ben Sulayem highly commended the large-scale reforms in Uzbekistan aimed at developing professional and mass sports, promoting a healthy lifestyle, increasing physical activity among the population, fostering a harmoniously developed generation.
The importance was noted of close cooperation in the development of a whole spectrum of automobile sport in our country – from karting to formula-type races.
Particular attention was paid to the Federation's support in training Uzbek drivers, karting racers, engineers, designers, and mechanics, leveraging the capabilities of the FIA University, as well as the creation of modern motorsport infrastructure in Uzbekistan, implementation of programs to ensure the safety of people and transport mobility, and hosting of international competitions under the FIA's auspices, primarily Formula 1 races.
At the conclusion of the meeting, in recognition of his significant personal contribution to developing cooperation with the International Automobile Federation and promoting motorsport in Uzbekistan in line with international standards, the Leader of our country presented the head of the FIA with a high state honor – the Order of “Dustlik”.
It should be noted that Uzbekistan has been an active member of the federation since 2019. Last year, the city of Samarkand hosted an extraordinary anniversary FIA General Assembly dedicated to its 120th anniversary. As part of the current event, on December 12, an awards ceremony for the best athletes and teams will take place at the Humo Arena complex, with the attendance of high-ranking foreign guests and champion drivers.