Ўзбекистон Президенти Халқаро автомобиль федерацияси билан ҳамкорликни ривожлантириш режаларини қўллаб-қувватлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 9 декабрь куни Халқаро автомобиль федерациясининг (FIA) Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган Бош ассамблеясида иштирок этиш учун мамлакатимизда бўлиб турган ушбу нуфузли ташкилотнинг президенти Муҳаммад бин Сулайм бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашувда делегация таркибида FIA Сенати президенти Кармело Санс де Баррос ҳамда мобиллик ва туризм бўйича вице-президенти Тим Ширман ҳам иштирок этдилар.
Автоспортни тартибга солувчи ва йўл ҳаракати хавфсизлигини тарғиб қилувчи ушбу глобал ташкилот билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Муҳаммад бин Сулайм Ўзбекистонда амалга оширилаётган профессионал ва оммавий спортни ривожлантириш, соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш, аҳоли ўртасида жисмоний фаолликни ошириш ҳамда баркамол авлодни тарбиялашга қаратилган кенг кўламли ислоҳотларни юқори баҳолади.
Мамлакатимизда автомобиль спортининг картингдан тортиб, то “Формула” пойгаларигача бўлган барча йўналишларини ривожлантиришда яқиндан ҳамкорлик қилиш муҳимлиги қайд этилди.
FIA университетининг имкониятларидан фойдаланган ҳолда ўзбекистонлик пойгачилар, картинг ҳайдовчилари, муҳандислар, конструктор ва механикларни тайёрлаш, Ўзбекистонда замонавий автоспорт инфратузилмасини яратиш, пиёда ва транспорт воситалари ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш дастурларини амалга оширишга кўмаклашиш ҳамда мазкур халқаро ташкилот шафелигида халқаро мусобақалар, аввало, “Формула-1” босқичларини ўтказиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув якунида мамлакатимиз етакчиси Халқаро автомобиль федерацияси билан ҳамкорликни ривожлантириш, шунингдек, Ўзбекистонда автоспортни халқаро стандартларга мувофиқ оммалаштиришга қўшган катта шахсий ҳиссаси учун FIA раҳбарига давлатимизнинг юксак мукофоти – “Дўстлик” орденини топширди.
Таъкидлаш жоиз, Ўзбекистон 2019 йилдан буён федерациянинг фаол аъзоси ҳисобланади. Ўтган йили Самарқандда FIAнинг 120 йиллигига бағишланган навбатдан ташқари Бош ассамблеяси бўлиб ўтган эди. Бу йилги тадбир доирасида 12 декабрь куни “Humo Arena” мажмуасида юқори мартабали хорижий меҳмонлар ва чемпион пойгачилар иштирокида энг намунали спортчилар ва жамоаларни тақдирлаш маросими ўтказилади.

10 Декабря 2025 2628
Президент Узбекистана поддержал планы по развитию сотрудничества с Международной автомобильной федерацией
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 декабря принял делегацию Международной автомобильной федерации (FIA) во главе с ее президентом Мохаммедом бен Сулайемом, находящуюся в нашей стране в рамках участия в Генеральной ассамблее этой авторитетной структуры, проходящей в городе Ташкенте.
В состав делегации также вошли президент Сената FIA Кармело Санс де Баррос и заместитель президента федерации по вопросам автомобильной мобильности и туризму Тим Ширман.
Были рассмотрены актуальные вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества с данной глобальной организацией, регулирующей автоспорт и продвигающей безопасность дорожного движения.
Мохаммед бен Сулайем высоко оценил масштабные реформы в Узбекистане, направленные на развитие профессионального и массового спорта, пропаганду здорового образа жизни, повышение физической активности населения, воспитание гармонично развитого поколения.
Отмечена важность тесного сотрудничества в развитии всего спектра автомобильного спорта в нашей стране – от картинга до гонок формульного типа.
Особое внимание уделено вопросам содействия федерации в подготовке узбекских пилотов, картингистов, инженеров, конструкторов и механиков с привлечением возможностей Университета FIA, созданию в Узбекистане современной инфраструктуры автоспорта, реализации программ обеспечения безопасности передвижения людей и транспорта, а также проведения международных соревнований под эгидой FIA, в первую очередь этапов Формулы-1.
В завершение встречи за большой личный вклад в развитие сотрудничества с Международной федерацией автоспорта, а также популяризацию в Узбекистане автоспорта в соотвествии с международными стандартами лидер нашей страны вручил главе FIA высокую государственную награду – орден «Дўстлик».
Следует отметить, что Узбекистан с 2019 года является активным членом федерации. В прошлом году в городе Самарканде состоялась внеочередная юбилейная Генассамблея FIA, посвященная ее 120-летию. В рамках нынешнего мероприятия 12 декабря в комплексе «Humo Arena» пройдет награждение лучших спортсменов и команд с участием высокопоставленных зарубежных гостей и пилотов-чемпионов.