Муҳаммад Жалудга Ўзбекистон Республикасининг “Фахрий фуқароси” мақоми берилди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева Халқаро оғир атлетика федерацияси президенти Муҳаммад Жалуд ҳамда Осиё оғир атлетика федерацияси президенти Муҳаммад Юсеф Ал Манани қабул қилди.
Учрашувда Спорт вазирлиги ва МОҚ раҳбарияти ҳам иштирок этди. Суҳбат давомида Ўзбекистонда оғир атлетикани ривожлантириш, унинг оммавийлигини ошириш, иқтидорли ёшларни қўллаб-қувватлаш ва юқори малакали спортчиларни тайёрлаш борасида амалга оширилаётган тизимли ишлар муҳокама қилинди.
Сўнгги йилларда мазкур спорт тури билан шуғулланувчилар сони изчил ортиб, ўзбекистонлик спортчиларнинг нуфузли халқаро мусобақаларда юқори натижаларга эришаётгани соҳадаги ислоҳотларнинг амалий самараси экани таъкидланди.
Халқаро оғир атлетика федерациясининг спортни глобал миқёсда ривожлантириш, ҳалол рақобат тамойилларини мустаҳкамлаш, допингга қарши курашиш механизмларини такомиллаштириш ҳамда гендер тенгликни таъминлаш борасидаги фаолияти юқори баҳоланди.
Шунингдек, Халқаро ва Осиё оғир атлетика федерацияларининг Ўзбекистон билан йўлга қўйган самарали ҳамкорлиги, мамлакатимизда оғир атлетикани ривожлантириш ва халқаро мусобақаларни юқори савияда ташкил этишга қўшаётган ҳиссаси алоҳида эътироф этилди.
Мулоқот чоғида шу йилнинг 7-14 август кунлари Тошкент шаҳрида ўтказиладиган оғир атлетика бўйича ўсмирлар ва ёшлар ўртасидаги Осиё чемпионатининг ҳамда Осиё оғир атлетика федерацияси Ижроия қўмитаси йиғилишининг аҳамиятига алоҳида эътибор қаратилди.
Ушбу нуфузли тадбирлар спорт соҳасидаги халқаро ҳамкорликни янада кенгайтириш, ёшларни спортга жалб этиш, тажриба алмашиш ва Ўзбекистоннинг халқаро спорт майдонидаги нуфузини мустаҳкамлашга хизмат қилиши қайд этилди.
Шунингдек, Ўзбекистон ҳамда Халқаро ва Осиё оғир атлетика федерациялари ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш, мамлакатимизда йирик халқаро мусобақаларни ўтказиш ва оғир атлетикани кенг оммалаштириш бўйича қўшма саъй-ҳаракатларни изчил давом эттириш юзасидан фикр алмашилди.
Учрашув доирасида Муҳаммад Жалудга Ўзбекистон Республикасининг “Фахрий фуқароси” мақоми берилгани тўғрисидаги гувоҳномани тантанали топшириш маросими бўлиб ўтди.

Мохаммеду Джалуду присвоен статус «Почётный гражданин Республики Узбекистан»
Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева встретилась с президентом Международной федерации тяжелой атлетики Мохаммедом Джалудом и президентом федерации тяжелой атлетики Азии Мохаммедом Юсефом Аль Мана.
Во встрече приняли участие руководители Министерства спорта и НОК. В ходе беседы обсуждалась системная работа, проводимая в Узбекистане по развитию тяжелой атлетики, повышению ее популярности, поддержке талантливой молодежи и подготовке высококвалифицированных спортсменов.
Отмечалось, что в последние годы число занимающихся этим видом спорта неуклонно растет, а высокие результаты узбекских спортсменов на престижных международных соревнованиях являются практическим результатом реформ в сфере.
Высоко оценена деятельность Международной федерации тяжелой атлетики по развитию спорта на глобальном уровне, укреплению принципов честной конкуренции, совершенствованию механизмов борьбы с допингом и обеспечению гендерного равенства.
Также было особо отмечено эффективное сотрудничество Международной и Азиатской федераций тяжелой атлетики с Узбекистаном, их вклад в развитие тяжелой атлетики в нашей стране и организацию международных соревнований на высоком уровне.
В ходе диалога особое внимание уделено значению проведения в Ташкенте с 7 по 14 августа текущего года чемпионата Азии по тяжелой атлетике среди молодёжи и юниоров, а также заседания Исполнительного комитета федерации тяжелой атлетики Азии.
Отмечалось, что эти престижные мероприятия послужат дальнейшему расширению международного сотрудничества в области спорта, привлечению молодежи к спорту, обмену опытом и укреплению авторитета Узбекистана на международной спортивной арене.
Также состоялся обмен мнениями о дальнейшем развитии сотрудничества между Узбекистаном и Международной и Азиатской федерациями тяжелой атлетики, последовательном продолжении совместных усилий по проведению крупных международных соревнований и широкой популяризации тяжелой атлетики в нашей стране.
В рамках встречи состоялась торжественная церемония вручения Мохаммеду Джалуду аль-Шаммари удостоверения о присвоении статуса «Почетный гражданин Республики Узбекистан».