Аичи-Нагоя-2026: Енгил атлетика ва чим устида хоккей федерацияларининг тайёргарлиги кўриб чиқилди
Спорт вазири ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов ҳамда МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов бугун Аичи-Нагоя-2026 ёзги Осиё ўйинларига тайёргарлик кўраётган енгил атлетика ва чим устида хоккей бўйича терма жамоаларимизнинг режалари билан танишди.
Маълумки, енгил атлетика комплекс мусобақаларда энг кўп медаллар жамланмаси ўйналадиган спорт тури ҳисобланади. Бироқ суҳбат давомида терма жамоамиз ушбу имкониятдан унумли фойдалана олмаётгани таъкидлаб ўтилди. Мутахассислар бўлажак Ўйинларда қатнашиши кутилаётган спортчиларимиз, уларнинг имкониятлари, жорий мавсум қайд этиб бораётган кўрсаткичлари ва асосий рақиблари ҳақидаги маълумотларни тақдим этишди.
Чим устида хоккей бўйича Ўзбекистон эркаклар ва аёллар терма жамоаларида Осиё ўйинларида иштирок этиш имконияти мавжуд. Учрашувда терма жамоага жалб этилиши кутилаётган спортчилар, жамоа имкониятлари атрофлича таҳлил қилинди. Қолаверса, терма жамоалар учун маҳаллий ва халқаро ўқув-машғулот йиғинларини самарали ташкил қилиш бўйича керакли тавсиялар бериб ўтилди.

Аичи-Нагоя-2026: рассмотрена подготовка сборных по лёгкой атлетике и хоккею на траве
Заместитель Министра спорта Шахрулло Махмудов и заместитель председателя Национального Олимпийского комитета Шерзод Ташматов ознакомились с планами подготовки национальных сборных Узбекистана по лёгкой атлетике и хоккею на траве к летним Азиатским играм Аичи–Нагоя-2026.
Как известно, лёгкая атлетика является видом спорта, в котором на комплексных соревнованиях разыгрывается наибольшее количество медалей. Вместе с тем в ходе обсуждения было подчеркнуто, что национальная сборная пока не в полной мере использует этот потенциал. Специалисты представили информацию о спортсменах, которые могут выступить на предстоящих Играх, оценили их возможности, результаты текущего сезона, а также проанализировали уровень основных соперников.
Мужская и женская сборные Узбекистана по хоккею на траве также имеют шансы на участие в Азиатских играх. В ходе встречи был подробно рассмотрен состав кандидатов в национальные команды, проведён анализ их возможностей и перспектив. Кроме того, участники обсудили вопросы эффективной организации учебно-тренировочных сборов на территории страны и за рубежом, по итогам чего были даны соответствующие рекомендации.