“Беш ташаббус Паралимпиадаси” спорт мусобақаларининг Республика босқичи ғолиблари тақдирланди
13-15 июль кунлари “Олимпия шаҳарчаси”да “Беш ташаббус Паралимпиадаси” спорт мусобақаларининг Республика босқичи бўлиб ўтди. Бугун мазкур ўйинларнинг ғолиб ва совринларини тақдирлашга бағишланган тантанали тадбир ташкил этилди.
Тадбирда қатнашган Ўзбекистон Республикаси Президентининг спорт бойича вакили Одил Абдурахманов, Бош вазир ўринбосари Дилноза Каттахонова, шунингдек, Спорт вазирлиги, Ўзбекистон Миллий Олимпия ва Паралимпия қўмиталари раҳбарияти мусобақа иштирокчиларини эришган натижалари билан самимий муборакбод этишди. Шунингдек, мамлакатимизда ногиронлиги бўлган шахсларни оммавий спортга кенг жалб этиш, уларнинг иқтидорини рўёбга чиқариш ва Паралимпия ҳаракатини янада ривожлантириш давлат сиёсати даражасида қўллаб-қувватланаётганини алоҳида таъкидлади.
Қайд этиш жоиз, мусобақалар пара енгил атлетика, пара стол тенниси, пара бадминтон, пара армрестлинг ҳамда шахмат спорт турлари бўйича ўтказилди. Унда Республикамизнинг барча ҳудудларидан ташриф буюрган 364 нафар иштирокчи медаллар учун баҳс олиб боришди.
Мусобақа якунларига кўра умумжамоа ҳисобида Тошкент вилояти 1-ўринни, Самарқанд вилояти 2-ўринни, Хоразм вилояти эса 3-ўринни эгаллади. Якунда ҳар бир спорт тури бўйича ғолиб ва совриндорлар муносиб тақдирланишди.

Награждены победители Республиканского этапа «Паралимпиады пяти инициатив»
С 13 по 15 июля в «Олимпийском городке» прошёл Республиканский этап «Паралимпиады пяти инициатив». Сегодня состоялась торжественная церемония награждения победителей и призёров соревнований.
В мероприятии приняли участие советник Президента Республики Узбекистан, директор Национального Агентства социальной защиты Мансур Оллоёров, представитель Президента Республики Узбекистан по вопросам спорта Одил Абдурахманов, заместитель Премьер-министра Дильноза Каттаханова, первый заместитель председателя Национального Паралимпийского комитета Шахноза Мирзиёева, первый заместитель председателя Национального Олимпийского комитета Отабек Умаров, Министр спорта Адхам Икрамов, директор Агентства по делам молодёжи Алишер Садуллаев, председатель Ассоциации адаптивных видов спорта Мухторхон Ташходжаев, а также руководство Министерства спорта, Национального Олимпийского и Паралимпийского комитетов, представители правительства и другие официальные лица, которые поздравили участников с достигнутыми результатами, отметив, что в нашей стране на государственном уровне уделяется особое внимание привлечению людей с инвалидностью к массовому спорту, созданию условий для раскрытия их потенциала и дальнейшему развитию Паралимпийского движения.
Стоит отметить, что соревнования проводились по пяти видам спорта: пара лёгкой атлетике, пара настольному теннису, пара бадминтону, пара армрестлингу и шахматам. За медали боролись 364 участника, представлявшие все регионы Республики.
По итогам соревнований в общекомандном зачёте первое место заняла команда Ташкентской области, второе — Самаркандской области, третье — Хорезмской области. По итогам состязаний победители и призёры в каждом виде спорта были награждены медалями и дипломами.