Аичи-Нагоя-2026: Теннис, триатлон, замонавий бешкураш ҳамда йилқичилик ва от спорти федерацияларининг режалари ўрганилди
Жорий йилнинг энг йирик спорт тадбирларидан бири – Аичи-Нагоя-2026 ёзги Осиё ўйинларига тайёргарлик жараёнини ўрганиш ишлари давом этади. Спорт вазири ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов ҳамда МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов бугун Ўзбекистон теннис, триатлон, замонавий бешкураш ҳамда йилқичилик ва от спорти федерацияларида бўлиб, терма жамоаларнинг режалари билан танишди.
Суҳбат давомида мусобақаларда иштирок этиши кутилаётган спортчиларимиз таркиби, уларнинг имкониятлари, потенциал рақиблари атрофлича таҳлил қилинди. Шунингдек, атлетларимизни Ўйинлар давомида юқори спорт формага кириб боришларини таъминлаш учун улар қатнашадиган мусобақа, маҳаллий ва хорижий ўқув-йиғин машғулотлари юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Ўз навбатида, расмийлар тайёргарлик жараёнини янада пухта ишлаб чиқиш, терма жамоалар учун барча шароитларни яратиш юзасидан зарур тавсия ва топшириқларни бериб ўтишди.

Аичи-Нагоя-2026: изучены планы федераций тенниса, триатлона, современного пятиборья, коневодства и конного спорта
Продолжается изучение хода подготовки к летним Азиатским играм Аичи-Нагоя-2026 — одному из крупнейших спортивных событий текущего года. Сегодня заместитель Министра спорта Шахрулло Махмудов и заместитель председателя Национального Олимпийского комитета Шерзод Ташматов посетили Федерации тенниса, триатлона, современного пятиборья, коневодства и конного спорта Узбекистана, где ознакомились с планами подготовки национальных сборных.
В ходе встреч был детально рассмотрен состав спортсменов, претендующих на участие в Азиатских играх, оценены их текущая готовность, потенциал и уровень основных соперников. Особое внимание было уделено календарю соревнований, а также планам проведения местных и зарубежных учебно-тренировочных сборов, которые должны обеспечить выход спортсменов на пик спортивной формы к началу Игр.
В завершение официальные лица дали необходимые рекомендации и поручения, направленные на дальнейшее совершенствование подготовки и создание всех необходимых условий для успешного выступления национальных сборных.