Аичи-Нагоя-2026: 5 та федерация режалари муҳокама қилинди
Спорт вазири ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов ҳамда МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов бугун Узбекистан ақуатисс, велосипед спорти, волейбол, камондан отиш ва қиличбозлик федерацияларида бўлиб, Аичи-Нагоя-2026 ёзги Осиё ўйинларига тайёргарлик кўраётган терма жамоаларимизнинг режалари билан танишди.
Қайд этиш жоиз, сув спорти турлари ва велоспорт комплекс мусобақаларда энг кўп медаллар жамланмаси ўйналадиган йўналишлардан ҳисобланади. Расмийлар шуни инобатга олган ҳолда атлетларимизни бўлажак мусобақага ҳар томонлама пухта тайёрлаш, бунинг учун барча шароитларни яратиш бўйича керакли тавсияларни бериб ўтишди. Шунингдек, волейбол, камондан отиш ҳамда қиличбозлик бўйича терма жамоаларимизнинг олиб бораётган ўқув-машғулот йиғинлари ҳам таҳлил қилинди.
Учрашувлар давомида Осиё ўйинларида иштирок этиши кутилаётган барча спортчиларимиз алоҳида кўриб чиқилиб, уларнинг имкониятлари, ҳолати ҳақида маълумот берилди. Қолаверса, мусобақага жалб этиладиган бошқа мутахассислар таркибини оптималлаштириш бўйича ҳам кўрсатмалар берилди.

Аичи–Нагоя-2026: Обсуждены планы подготовки 5 федераций
Заместитель Министра спорта Шахрулло Махмудов и заместитель председателя Национального Олимпийского комитета Шерзод Ташматов сегодня посетили федерации Uzbekistan Aquatics, велосипедного спорта, волейбола, стрельбы из лука и фехтования, где ознакомились с планами подготовки национальных сборных к летним Азиатским играм Аичи–Нагоя-2026.
Следует отметить, что соревнования по водным видам спорта и велоспорту входят в число дисциплин, в которых на Азиатских играх разыгрывается наибольшее количество комплектов медалей. Учитывая это, руководители подчеркнули важность всесторонней и качественной подготовки спортсменов к предстоящему старту, а также дали необходимые рекомендации по созданию необходимых условий для эффективного тренировочного процесса. Кроме того, были проанализированы учебно-тренировочные сборы национальных команд по волейболу, стрельбе из лука и фехтованию.
В ходе встреч были детально рассмотрены кандидатуры всех спортсменов, которые могут принять участие в Азиатских играх, заслушана информация об их текущей форме, потенциале и уровне готовности. Также были даны поручения по оптимизации состава специалистов, которые будут задействованы в подготовке и сопровождении сборных на соревнованиях.