Спорт вазирлигида Ҳайъат йиғилиши бўлиб ўтди
Спорт вазирлигида жорий йилнинг биринчи ярмида спорт соҳасида амалга оширилган ишлар ҳамда иккинчи ярим йилликда бажарилиши белгиланган устувор вазифаларга бағишланган Ҳайъат йиғилиши ўтказилди. Унда спорт тизимидаги барча ташкилотлар раҳбарияти, спорт бошқармалари вакиллари бевосита иштирок этди, ҳудудлардаги спорт муассасалари вакиллари эса онлайн (ZOOM орқали) кузатиб боришди.
Йиғилиш давомида “Янги Ўзбекистон Олимпия чўққилари” мусобақаларининг биринчи ва иккинчи босқичлари якунлари атрофлича таҳлил қилиниб, эришилган натижалар ҳамда йўл қўйилган камчиликлар муҳокама қилинди. Шунингдек, оммавий спортни янада ривожлантириш, аҳолининг жисмоний фаоллигини ошириш бўйича олиб борилаётган ишлар чуқур кўриб чиқилди. Бу борада кўрсаткичлари паст бўлган ҳудудлар фаолияти танқидий таҳлил қилиниб, масъулларга аниқ топшириқлар берилди.
Ҳайъат йиғилишида йилнинг иккинчи ярмидаги устувор вазифалар ҳам белгилаб олинди. Хусусан, “Президент Олимпиадаси”ни юқори савияда ташкил этиш ва унга пухта тайёргарлик кўриш, Аичи-Нагоя-2026 ёзги Осиё ўйинлари, Дакар-2026 ёзги ёшлар Олимпия ўйинлари ҳамда Ар-Риёд-2026 Жанг санъати ва ёпиқ иншоотларидаги Осиё ўйинларида ўтказиладиган йирик комплекс мусобақаларда муваффақиятли иштирок этиш, Ўзбекистонда бўлиб ўтадиган Шахмат Олимпиадаси ҳамда сузиш бўйича Жаҳон кубогига ҳар томонлама ҳозирлик кўриш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Йиғилиш якунида кун тартибидаги масалалар юзасидан тегишли қарорлар қабул қилиниб, белгиланган вазифаларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш бўйича масъулларга вазифалар берилди.

В Министерстве спорта состоялось заседание коллегии
В Министерстве спорта состоялось заседание коллегии, посвящённое итогам работы спортивной отрасли за первое полугодие текущего года и приоритетным задачам, намеченным на второе полугодие. В мероприятии приняли участие руководители всех организаций спортивной системы страны, представители региональных управлений спорта, а официальные лица спортивных учреждений на местах подключились к заседанию в онлайн-формате (через платформу ZOOM).
В ходе заседания были всесторонне проанализированы итоги первого и второго этапов соревнований «Олимпийские вершины Нового Узбекистана», обсуждены достигнутые результаты, а также выявленные недостатки. Кроме того, участники подробно рассмотрели вопросы дальнейшего развития массового спорта и повышения уровня физической активности населения. Деятельность регионов, показавших низкие результаты по этим направлениям, была подвергнута критическому анализу, а ответственным лицам даны конкретные поручения.
На заседании коллегии также были определены приоритетные задачи на второе полугодие. В частности, особое внимание уделено качественной подготовке и проведению на высоком уровне «Президентской Олимпиады», успешному выступлению национальной сборной на летних Азиатских играх Аичи–Нагоя-2026, летних юношеских Олимпийских играх Дакар-2026, Азиатских играх в закрытых помещениях и по боевым искусствам Эр-Рияд-2026, а также всесторонней подготовке к Всемирной шахматной олимпиаде и этапу Кубка мира по плаванию, которые пройдут в Узбекистане.
По итогам заседания по всем вопросам повестки дня были приняты соответствующие решения. Ответственным лицам поручены конкретные задачи по своевременному и качественному выполнению намеченных мероприятий.