Ўзгариш маҳалласи чинакам ўзгаришлар масканига айланди
Президент Шавкат Мирзиёев пойтахтимизнинг Сергели туманидаги Ўзгариш маҳалласида амалга оширилган бунёдкорлик ишлари ҳамда ер усти метро йўналиши остида ташкил этилган савдо ва хизмат кўрсатиш объектлари фаолияти билан танишди.
Инсон қадрини улуғлаш ва аҳоли фаровонлигини таъминлашга қаратилган изчил ислоҳотлар бугун маҳаллалар қиёфасида, одамларнинг кундалик ҳаётида яққол намоён бўлмоқда.
Ўзгариш маҳалласи бу борадаги янгиланишларнинг ёрқин намунасидир. Ушбу ҳудудда 45 та кўп қаватли уй, 1 минг 620 та хонадон мавжуд. Уларда 6 минг 700 нафардан зиёд аҳоли истиқомат қилади.
Маҳаллада йиллар давомида тўпланиб қолган муаммолар босқичма-босқич ҳал этилиб, замонавий инфратузилма ва қулай ижтимоий муҳит яратилди. Хусусан, 10 та болалар майдончаси, мини-футбол майдони, 2 та саломатлик ҳудуди барпо этилди.
Давлатимиз раҳбари маҳаллада ташкил этилган замонавий когенерация маркази фаолияти билан ҳам танишди.
Қайд этилганидек, ушбу марказ куз-қиш мавсумида маҳалланинг иссиқлик ва электр энергияси таъминоти барқарорлигига хизмат қилади. Когенерация технологияси орқали табиий газдан аввал электр энергияси олинади, сўнг ажралган иссиқлик сув ва хонадонларни иситишга йўналтирилади. Бу энергия самарадорлигини ошириб, исрофгарчиликни камайтиради.
Лойиҳанинг умумий қиймати 5,8 миллион долларни ташкил этади. Бу ерга Германияда ишлаб чиқарилган замонавий газ-поршенли қурилмалар ва қозонлар ўрнатилган. Марказ йилига 18,4 миллион киловатт-соат электр энергияси ва 80 минг гигакалория иссиқлик энергияси ишлаб чиқариш имконига эга.
Лойиҳа доирасида 2 километр узунликдаги юқори кучланишли электр линияси қурилиб, умумий тармоққа уланди. Натижада туман марказий электр тармоғидаги юклама 3 фоизга камайди. Марказ ишга тушиши билан 10 та доимий иш ўрни яратилди.
Шу билан бирга, маҳалланинг умумий инфратузилмаси ҳам тубдан янгиланди. 1,4 километр пиёдалар йўлаклари барпо этилди, 12 та кўп қаватли уйнинг фасад қисми таъмирланди, ички йўлларга асфальт ётқизилди. Ҳудудни кўкаламзорлаштириш мақсадида 2 минг 720 туп манзарали дарахт ва бута кўчатлари экилди.
Президентимиз “маҳалла еттилиги” ва ҳудуд фаоллари билан самимий суҳбатлашди. Бу ердаги ўзгаришлар аҳоли учун муносиб турмуш шароити яратиш, маҳаллани обод ва хавфсиз масканга айлантиришга қаратилган ишлар натижаси экани таъкидланди.
– Кенг кўламли бунёдкорлик ишларимиз айнан мана шу Сергели туманидан бошланган эди. Ўз вақтида бу ҳудудга замонавий метро линиясини олиб келиш ташаббусини илгари сурганимизда, ушбу йирик лойиҳанинг истиқболига шубҳа билан қараганлар ҳам бўлгани сир эмас.
Бироқ бугун мана шундай кўркам ва обод масканларни, энг муҳими, сиз каби азиз юртдошларимизнинг мамнун чеҳраларини кўриб, танлаган йўлимиз қанчалик тўғри бўлганига яна бир бор ишонч ҳосил қиламиз.
Бугунги ташрифимиздан мақсад ҳам сизлар билан бевосита мулоқот қилиш, таклиф ва ташаббусларингизни тинглашдир, – деди Президентимиз.
Давлатимиз раҳбари йўл-йўлакай Сергели туманидан ўтувчи ер усти метро йўналиши остида ташкил этилган савдо ва хизмат кўрсатиш объектлари фаолияти билан ҳам танишди.
Замонавий шаҳарсозликда мавжуд инфратузилмадан оқилона фойдаланиш, бўш майдонларни аҳоли учун қулай, иқтисодиёт учун самарали масканларга айлантириш муҳим аҳамиятга эга. Шу мақсадда ер усти метро йўли остидаги 5,7 гектар майдон тубдан янгиланди.
Бу ерда 137 та тадбиркорлик субъекти ташкил этилиб, 250 та янги иш ўрни яратилди. Метро остида 4 километр пиёдалар ва велосипед йўлаги, 2 та болалар майдончаси ва спорт зоналари ташкил қилинди. Аҳоли ҳордиқ чиқариши учун 100 та ўриндиқ ва 40 та замонавий манзарали чироқ ўрнатилди.

Махалля Узгариш становится пространством реальных перемен
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с созидательной работой в махалле Узгариш Сергелийского района, а также с деятельностью объектов торговли и сферы услуг, организованных под линией надземного метро.
Последовательные реформы, направленные на обеспечение интересов человека и благополучия населения, сегодня находят яркое отражение в облике махаллей и повседневной жизни людей.
Наглядный пример таких преобразований – махалля Узгариш. Здесь расположены 45 многоквартирных домов и 1 620 квартир, в которых проживает более 6,7 тысячи человек.
Здесь поэтапно решены проблемы, накапливавшиеся на протяжении многих лет, создана современная инфраструктура и комфортная социальная среда. В частности, построены 10 детских игровых площадок, мини-футбольное поле и 2 зоны здоровья.
Глава государства нашего ознакомился с деятельностью созданного в махалле современного центра когенерации.
Этот центр будет способствовать стабильному тепло- и электроснабжению махалли в осенне-зимний период. Когенерационная технология позволяет сначала вырабатывать из природного газа электроэнергию, а затем использовать образующееся тепло для нагрева воды и отопления домов. Это повышает энергоэффективность и сокращает потери.
Общая стоимость проекта составила 5,8 миллиона долларов. Центр оснащен современными газопоршневыми установками и котлами немецкого производства. Его производственная мощность составляет 18,4 миллиона киловатт-часов электроэнергии и 80 тысяч гигакалорий тепловой энергии в год.
В рамках проекта построена двухкилометровая высоковольтная линия электропередачи, подключенная к общей сети. В результате нагрузка на центральную электросеть района снизилась на 3 процента. С вводом центра в эксплуатацию создано 10 постоянных рабочих мест.
Наряду с этим кардинально обновлена инфраструктура махалли. Построено 1,4 километра пешеходных дорожек, отремонтированы фасады 12 многоквартирных домов, заасфальтированы внутренние дороги. Для озеленения территории высажено 2 720 декоративных деревьев и кустарников.
Президент тепло побеседовал с представителями махаллинской «семерки» и активистами. Было отмечено, что осуществленные здесь преобразования стали результатом работы, направленной на создание достойных условий для жизни людей, превращение махалли в благоустроенное и безопасное пространство.
– Наша масштабная созидательная работа начиналась именно с этого Сергелийского района. Не секрет, когда в свое время мы выдвинули инициативу провести сюда современную линию метро, были и те, кто сомневался в перспективах этого крупного проекта.
Однако сегодня, видя такие красивые и благоустроенные места, а главное – довольные лица дорогих соотечественников, мы еще раз убеждаемся, насколько правильным был выбранный нами путь.
Цель нашего сегодняшнего визита – непосредственно пообщаться с вами, выслушать ваши предложения и инициативы, – сказал Президент.
Глава государства также ознакомился с деятельностью объектов торговли и сферы услуг, организованных под линией надземного метро, проходящей через Сергелийский район.
В современном градостроительстве важно рационально использовать существующую инфраструктуру и превращать неиспользуемые территории в комфортные для жителей и экономически эффективные пространства. С этой целью территория площадью 5,7 гектара под линией надземного метро была полностью обновлена.
Здесь организовано 137 субъектов предпринимательства, создано 250 новых рабочих мест. Под линией метро обустроены 4 километра пешеходных и велосипедных дорожек, две детские игровые площадки и спортивные зоны. Для отдыха жителей установлены 100 скамеек и 40 современных декоративных светильников.