Допингга қарши курашиш масалалари танқидий муҳокама қилинди
Спорт вазирлигида допингга қарши курашиш масалаларига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Унда Спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси ҳамда Миллий антидопинг агентлиги раҳбарияти, шунингдек, спорт федерация ва ассоциацияларининг масъул вакиллари иштирок этишди.
Танқидий руҳда кечган йиғилишда жорий йилнинг ўтган қисми давомида допинг қоидаларининг бузилиши билан боғлиқ ҳолатлар таҳлил қилиниб, мавжуд камчиликлар юзасидан атрофлича фикр алмашилди. Расмийлар федерациялар масъулларига вазиятни тўлиқ назоратга олиш, спортчиларнинг АДАМС тизимидаги жойлашув маълумотларини мунтазам кузатиб бориш ҳамда антидопинг қоидаларига қатъий риоя этилишини таъминлаш бўйича аниқ топшириқлар беришди.
Таъкидланганидек, олдинда Аичи-Нагоя-2026 ёзги Осиё ўйинлари ва бошқа қатор нуфузли халқаро мусобақалар турибди. Шу муносабат билан йиғилишда терма жамоа аъзоларининг ушбу стартларда тўлиқ таркибда иштирокини таъминлаш, спортчилар ўртасида профилактик тушунтириш ишларини кучайтириш ва антидопинг назоратини янада такомиллаштириш бўйича муҳим вазифалар белгилаб олинди.

В Министерстве спорта критически обсудили вопросы борьбы с допингом
В Министерстве спорта состоялось совещание, посвящённое вопросам борьбы с допингом. В нём приняли участие руководители Министерства спорта, Национального Олимпийского комитета и Национального Антидопингового агентства, а также ответственные представители спортивных федераций и ассоциаций.
В ходе совещания, прошедшего в критическом ключе, были проанализированы случаи нарушений антидопинговых правил, выявленные с начала текущего года и подробно обсуждены существующие недостатки. Руководители дали ответственным лицам федераций конкретные поручения по полному контролю ситуации, регулярному мониторингу данных о местонахождении спортсменов в системе ADAMS, а также обеспечению строгого соблюдения антидопинговых правил.
Как было отмечено, впереди летние Азиатские игры Аичи-Нагоя-2026 и ряд других престижных международных соревнований. Учитывая это, на совещании были определены важные задачи по обеспечению участия членов национальной сборной в данных стартах в полном составе, усилению профилактической и разъяснительной работы среди спортсменов, а также дальнейшему совершенствованию антидопингового контроля.