“Янги Ўзбекистон талабалар Олимпиадаси”га старт берилди
Бугун пойтахтимиздаги “Олимпия ва Паралимпия шон-шуҳрати” музейида “Янги Ўзбекистон талабалар Олимпиадаси” спорт мусобақаларига тантанали старт бериш маросими бўлиб ўтди.
Ушбу йирик спорт лойиҳаси давлатимиз раҳбарининг 2026 йил 24 февраль куни ёшлар билан ўтказган учрашувида белгилаб берилган вазифалар ижроси доирасида ташкил этилди. Мусобақа Ўзбекистон Республикаси Спорт вазирлиги, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳамда Миллий Олимпия қўмитаси ҳамкорлигида йўлга қўйилди.
Мусобақалар уч босқичда ташкил этилади:
1-босқич (университет босқичи): 6–20 апрель кунлари;
2-босқич (ҳудудий босқич): 1–15 май кунлари;
Финал босқичи (Республика босқичи): 1–10 июнь кунлари ташкил этилади.
Якуний босқичга Тошкент шаҳридаги “Олимпия шаҳарчаси” мезбонлик қилади.
Олимпиада дастурига волейбол, гандбол, баскетбол 3х3, стол тенниси, футбол, енгил атлетика ҳамда сузиш спорт турлари киритилган.
Тантанали очилиш маросимида Президент Администрациясининг мутасаддилари, Спорт вазирлиги, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси раҳбарияти, олий таълим муассасаларининг ректорлари, спорт федерацияларининг вакиллари ҳамда кенг жамоатчилик иштирок этди.
Бугунги кунга қадар мусобақаларда иштирок этиш учун 168 та олий таълим муассасаларидан қарийб 160 минг нафар талаба рўйхатдан ўтган.

Дан старт "Олимпиаде студентов Нового Узбекистана"
Сегодня в Музее Олимпийской и Паралимпийской славы состоялась церемония торжественного старта спортивных соревнований «Олимпиада студентов Нового Узбекистана».
Данный масштабный спортивный проект реализуется в рамках задач, которые были обозначены Главой государства на встрече с молодежью 24 февраля 2026 года. Олимпиада будет организована при поддержке Министерства спорта Республики Узбекистан, Министерства высшего образования, науки и инноваций, а также Национального Олимпийского комитета.
Соревнования пройдут в три этапа:
1-й этап (Университетский этап): с 6 по 20 апреля
2-й этап (Региональный жиап): с 1 по 15 мая
Финальный этап (Республиканский этап): с 1 по 10 июня
Заключительный этап состоится в «Олимпийском городке».
В программу Олимпиады включены такие виды спорта, как волейбол, гандбол, 3×3 баскетбол, настольный теннис, футбол, легкая атлетика и плавание.
В торжественной церемонии открытия приняли участие официальные лица Администрации Президента, руководители Министерства спорта, Министерства высшего образования, науки и инноваций, Национального Олимпийского комитета, ректоры высших учебных заведений, представители спортивных федераций, а также широкая общественность.
На сегодняшний день для участия в соревнованиях зарегистрировались около 160 тысяч студентов из 168 высших учебных заведений.