Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Осиё Олимпия кенгашининг 46-Бош ассамблеясидаги нутқи
Ҳурматли дўстлар!
Хонимлар ва жаноблар!
Бугун дунёда глобаллашув тобора кучайиб, зиддиятли ва таҳликали жараёнлар кўпайиб бораётгани ҳеч кимга сир эмас. Бундай мураккаб вазиятда давлатлар ва халқлар ўртасидаги мулоқот, ўзаро тушуниш ва ҳамкорликни мустаҳкамлашда спортнинг беқиёс ўрни бор.
Тинчлик ва дўстлик элчиси бўлган спортнинг бутун башариятни, жумладан, биз яшаётган Осиё қитъаси халқларини бирлаштиришдаги ўрни ва таъсирини ҳеч нарса билан ўлчаб, баҳолаб бўлмайди.
Осиё Олимпия Кенгаши қитъамизнинг 4 миллиард 800 миллиондан ортиқ аҳолисини бирлаштириб, Олимпия ҳаракатининг дўстлик, ўзаро ҳурмат, адолат ва тенглик каби эзгу ғояларини фаол тарғиб этмоқда. Сизлар минтақамиздаги ижобий ўзгаришларга улкан ҳисса қўшиб, спорт дипломатияси орқали “Жипслашган Осиё” намунасини кўрсатиб бермоқдасиз.
Фурсатдан фойдаланиб, бизга юксак ишонч билдириб, Осиё Олимпия Кенгашининг 46-Бош Ассамблеясини мамлакатимизда ўтказаётгани учун Кенгаш раҳбариятига Ўзбекистон Президенти ва Миллий Олимпия қўмитаси раҳбари сифатида алоҳида миннатдорлик билдираман.
Бугун мана шундай тарихий анжуманда Сизлар билан гўзал ва бетакрор юртимиз заминида учрашиб турганимиздан мамнунман.
Ўзбекистонга хуш келибсиз!
Ҳурматли ассамблея иштирокчилари!
Бугун cизлар қитъамизда ўзаро ишонч, аҳиллик ва ҳамжиҳатлик ришталарини мустаҳкамлашга хизмат қилаётган йирик платформа – Осиё Олимпия Кенгашининг Бош Ассамблеясида жуда кўп масалаларни муҳокама қилдингиз. Шулар қаторида айнан Тошкент шаҳрида Кенгашнинг Президенти лавозимига сайлов бўлиб ўтаётгани ҳам, шубҳасиз, улкан тарихий воқеадир.
Ушбу юксак лавозимга бир овоздан сайланган Шайх Жавъан бин Ҳамад ол Соний Ҳазрати Олийларини самимий қутлашга ижозат бергайсиз.
Ўтган йили апрелда – бугун янги сайланган Президент билан учрашувимиз чоғида спортни ривожлантириш борасида сермазмун суҳбат қилган эдик. Шайх Жавъан ҳазратлари Миллий Олимпия қўмиталари ассоциациясининг биринчи вице-президенти сифатида Қатарда футбол ва сув спорти бўйича жаҳон чемпионатлари каби кўплаб йирик спорт тадбирларини юқори савияда ўтказган, катта билим ва тажрибага эга шахс. Бу инсон ўзининг ноёб салоҳияти ва самарали фаолияти билан нафақат Осиё қитъаси, балки бутун дунёда спорт ривожига улкан ҳисса қўшмоқда. Бугун Осиё Олимпия Кенгаши мана шундай малакали номзодни Президент лавозимига сайлаб энг тўғри қарорни қабул қилди, деб ўйлайман.
Ишонаманки, Шайх Жавъан ҳазратларининг бевосита раҳбарлигида Осиё Олимпия Кенгашининг нуфузи бундан ҳам юксалади.
Ҳурматли тадбир иштирокчилари!
Биз сўнгги йилларда Осиё Олимпия Кенгаши билан кўп қиррали ҳамкорлик алоқаларини янги босқичга кўтардик. Жумладан, 2022 йилда Осиё Олимпия Кенгаши Ижроия қўмитасининг 77-сессиясини мамлакатимизда муваффақиятли ўтказдик. Ушбу нуфузли Ташкилот томонидан Ўзбекистон вакили илк бор Марказий Осиё минтақаси бўйича вице-президент этиб сайланди.
2029 йилги Ёшлар Осиё ўйинларига мезбонлик қилиш учун айнан Ўзбекистон танланганини биз мамлакатимизга масъулиятли спорт ҳамкори сифатида берилган юксак баҳо, деб қабул қиламиз. Бу ишонч эса бизга қўшни ва қардош бўлган Марказий Осиё давлатлари билан спорт алоқаларини мустаҳкамлаш учун пухта замин яратмоқда.
Шу ўринда Осиё Олимпия Кенгаши Бош директори ва “World Aquatics” федерацияси раҳбари Ҳусайн ал-Мусаллам жаноблари ўзбек спортининг узоқ йиллик ва ишончли дўсти эканини алоҳида таъкидлашни истар эдим. Бу киши 1993 йилдан буён юртимизга мунтазам ташриф буюради. Ўзбекистонга катта меҳр қўйиб, мамлакатимизнинг халқаро спорт бўйича ташаббусларини фаол қўллаб-қувватлаб келмоқда.
Жаноб Ҳусайн ал-Мусаллам нафақат Осиёда, балки халқаро миқёсда ўзининг ақл-заковати, қатъият ва иродаси, барчага бирдек муносабати билан кенг спорт жамоатчилиги ишончини қозонган. Сув спорти барча турларининг бутун дунёда янги босқичга кўтарилгани бу фикрнинг яққол тасдиғидир. Хусусан, Лос-Анжелес – 2028 Олимпия ўйинларида сув спорти турлари дастури 49 тадан 55 тага кўпайгани, энг аввало, ривожланаётган давлатлар учун янги имконият бўлди.
Куни кеча юртимизда “World Aquatics” федерацияси Ижроия қўмитасининг йиғилиши ўтказилиб, унинг Минтақавий филиали ташкил этилгани Марказий Осиё спорт ҳамжамияти учун катта кўмак ва мадад бўлиши шубҳасиз.
Таъкидлаш жоизки, Осиё Олимпия Кенгаши амалга ошираётган ишларни бутун дунё спорт жамоатчилиги ҳар жиҳатдан тан олмоқда. Жумладан, Халқаро олимпия қўмитаси президенти Кирсти Ковентри хонимнинг Бош Ассамблеяга йўллаган видеомурожаати ҳам бунга яққол мисолдир.
Анжуманда Халқаро олимпия қўмитаси вакиллари сифатида Жеймс Маклеод ва Бирлашган кураш дунёси президенти Ненад Лалович иштирок этаётгани ҳам ана шундай юксак эътиборнинг далилидир.
Фурсатдан фойдаланиб, Ассамблея ишида биз билан бирга иштирок этаётган Халқаро антидопинг агентлиги президенти Витолд Банка, Халқаро гимнастика федерацияси президенти Моринари Ватанабэ, Оғир атлетика федерацияси президенти Муҳаммад Жалуд, “World Boxing” президенти Геннадий Головкин, Чим устида ҳоккей федерацияси президенти Муҳаммад Тайяб Икрам, Халқаро қиличбозлик федерацияси вице-президенти Анна Делгадо, Осиё Паралимпия қўмитаси раиси Мажид Рашид, Миллий Олимпия қўмиталари ассоциацияси Бош котиби Гунилла Линдберг, Африка Олимпия қўмиталари ассоциацияси президенти Мустафо Берраф жанобларига алоҳида ташаккур айтаман.
Бундан ташқари, анжуманимизда биз билан бир сафда турган қадрли меҳмонларимиз – АҚШ Президентининг махсус вакили Паоло Замполли, Россия Федерацияси спорт вазири Михаил Дегтярев, Саудия Арабистони спорт вазири Шаҳзода Абдулазиз бин Турки ол Сауд, Қатар ёшлар ва спорт вазири Шайх Ҳамад ол Соний, Иордания Олимпия қўмитаси Президенти Шаҳзода Файсал ал-Ҳуссайн, Бруней Доруссалом Миллий Олимпия қўмитаси Президенти Шаҳзода Суфри Болқиях, Бутан Олимпия қўмитаси Президенти Шаҳзода Жигйел Угйен Вангчук, Кувайт Миллий Олимпия қўмитаси Президенти Шайх Фаҳад Сабоҳ ас-Сабоҳ ҳазратларига ҳам ўз ҳурматимизни билдирамиз.
Қадрли меҳмонлар!
Биз Янги Ўзбекистонда ёшларимизни халқаро олимпиада ҳаракатининг гуманистик ғояларига садоқат руҳида тарбиялашда, энг аввало, қадимий тарихимиз ва бой маданиятимиз, миллий қадрият ва урф-одатларимизга таянамиз.
Бу ҳақда гапирганда, машҳур миллий эпосимиз “Алпомиш” достонининг бош қаҳрамонлари – мард ва енгилмас паҳлавон Алпомиш ҳамда азму шижоатли, жасур Барчиной асрлар давомида юртимиздаги миллионлаб йигит-қизлар учун идеал намунаси бўлиб келаётганини таъкидлаш ўринлидир.
Шу маънода, спорт дунёсига, спорт тарбиясига хос эзгу фазилатлар халқимизнинг генетик кодида азал-азалдан мавжуд, десам, янглишмаган бўламан. Бундай хусусиятлар спортчиларимизнинг жаҳон ареналарини забт этишида катта тажриба, маҳорат ва илҳом мактаби бўлиб хизмат қилмоқда.
Бугунги кунда юртимизда аҳолини оммавий спорт билан қамраб олиш даражаси 15 миллион кишига етди. Аҳолининг 60 фоизини ёшлар ташкил этадиган мамлакатимиз учун бу қандай катта аҳамиятга эга эканини барчангиз яхши тушунасиз, албатта.
Биз, ислоҳотларимизнинг илк кунлариданоқ, барча соҳалар қатори жисмоний тарбия ва спортни ривожлантиришга ҳам катта эътибор қаратдик. Олимпия ҳаракати тарғиботини энг қуйи бўғиндан бошлаш ва селекцияни кенгайтириш мақсадида уч босқичли “Президент Олимпиадаси” комплекс спорт мусобақалари тизимини йўлга қўйдик. Бу мусобақаларнинг ҳар бир босқичига халқаро спорт мезонлари ва талаблари татбиқ қилинди.
Ўтган йили 100 гектарлик ҳудудда барпо этилган Олимпия шаҳарчаси нуфузли спорт тадбирларини ўтказиш учун ҳар томонлама муносиб майдонга айланди.
Яратилган имконият ва шароитларга мос равишда спорт соҳасидаги ютуқларимиз ҳам ўсиб бормоқда. Париж – 2024 Олимпия ва Паралимпия ўйинларида спортчиларимиз 13-ўринни эгаллади. Ўтган йили жаҳон, Осиё ва Олимпия ўйинларида 50 дан ортиқ ўғил-қизларимиз рекорд натижаларни қўлга киритди. Ёшларимиз 2025 йил Баҳрайнда ўтказилган Осиё Ёшлар ўйинлари ва Саудияда Ислом бирдамлиги мусобақаларида фахрли 2-ўринни эгаллади.
Сўнгги йилларда юртимиз оғир атлетика, бокс, дзюдо, эшкак эшиш, волейбол, гимнастика, футзал каби 10 дан зиёд спорт турлари бўйича жаҳон чемпионати ва кубоги мусобақаларига муносиб мезбонлик қилди.
Олимпия ўйинларига тайёргарлик кўриш, самарали селекция бўйича янги тизим яратдик. Биз юқори маҳоратли спортчиларни тайёрлаш ишларини бундан буён ҳам изчил давом эттириш учун замонавий спорт инфратузилмаларини барпо этишга, соҳага рақамлаштириш ва инновацияларни кенг жорий қилишга, халқаро стандартларни фаол татбиқ этишга, спорт дипломатиясини кучайтиришга катта эътибор қаратамиз.
Бундан ташқари, ҳалол спорт тамойилига амал қилиб, допингга қарши курашнинг қатъий тарафдори бўлиб қоламиз. Бу борада Бутунжаҳон антидопинг агентлигининг адолатли сиёсатини тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз.
Бугун ушбу Агентлик томонидан Тошкентда Марказий Осиё минтақавий антидопинг ташкилотларининг йиғилиши ва Халқаро форум ўтказилаётгани муҳим аҳамиятга эга. Ушбу тадбир маҳаллий мутахассислар учун антидопинг қоидалари бўйича тажриба алмашиш имкониятини бериши шубҳасиз.
Шунингдек, анжуманда қатнашаётган халқаро спорт ташкилотларида 50 дан ортиқ юртимиз вакиллари самарали фаолият юритаётганини ҳам мамнуният билан таъкидлаймиз.
Тадбир доирасида Халқаро ва Осиё спорт ташкилотлари бизнинг миллий спорт федерацияларимиз билан 20 дан зиёд муҳим битимлар имзолаганини ҳам олқишлаймиз. Улар ўз йўналишларида ҳар бир ҳудудимиздан 1 тадан спорт мактабини танлаб олиб, ҳақиқий намунага айлантириш учун кўмаклашаётганидан миннатдормиз.
Мисол учун, Халқаро оғир атлетика федерацияси – Бўстонлиқ туманида Акбар Жўраев номидаги оғир атлетика спорт клубини замонавий илмий ёндашув асосида ривожлантириш; Бирлашган кураш дунёси ташкилоти – Минтақавий спорт курашлари академиясини ташкил этиш; Осиё волейбол конфедерацияси – ҳар бир вилоятимизда волейбол бўйича 1 тадан спорт клубини бунёд этиш; Чим устида ҳоккей халқаро федерацияси – Тошкент ва Хоразм вилоятларида 2 та стадион қуриш каби аниқ мақсад ва натижага йўналтирилган келишувларга эришгани қувонарлидир.
Мазкур лойиҳаларни тўла-тўкис амалга ошириш учун менинг жойлардаги вакилларим бўлган ҳокимлар ва спорт федерацияларимиз раҳбарлари шахсан масъул бўлади.
Ишонаманки, бундай янги халқаро ҳамкорлик механизми спортимиз равнақига беқиёс амалий ҳисса қўшади.
Ҳурматли делегациялар аъзолари!
Энди сизларнинг иштирокингизда Олимпия ҳаракатини ривожлантириш, муҳим спорт ташаббусларини илгари суришга қўшаётган алоҳида ҳиссаси учун Шайх Жавъан ол Соний ҳазратларини Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасининг “Шон-шараф” ордени билан тақдирлашга ижозат бергайсиз.
Сўзимнинг якунида шуни алоҳида таъкидлайман: Янги Ўзбекистон барча давлатлар билан спорт соҳасида кўп қиррали ҳамкорликка ҳамиша тайёр.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на 46-й Генеральной ассамблее Олимпийского совета Азии
Уважаемые друзья!
Дамы и господа!
Сегодня все мы видим, как в мире усиливаются процессы глобализации, нарастают масштабы конфликтов и угроз. В такой сложной ситуации поистине уникальна роль спорта в укреплении диалога, взаимопонимания и сотрудничества между странами и народами.
Невозможно переоценить значение и силу воздействия спорта как посла мира и дружбы, объединяющего народы Азиатского континента, где мы живем, и всё человечество в целом.
Олимпийский совет Азии, представляющий свыше 4 миллиардов 800 миллионов жителей нашего континента, активно продвигает общепризнанные гуманистические принципы олимпийского движения – дружбу, взаимное уважение, справедливость и равенство. Посредством спортивной дипломатии вы показываете пример «Сплочённой Азии», внося тем самым огромный вклад в происходящие в нашем регионе позитивные преобразования.
Пользуясь случаем, как Президент Узбекистана и глава Национального олимпийского комитета выражаю особую благодарность руководству Совета за оказанное нам высокое доверие – решение провести 46-ю Генеральную Ассамблею Олимпийского совета Азии в нашей стране.
Искренне рад встретиться с вами на этом историческом форуме на нашей прекрасной земле.
Добро пожаловать в Узбекистан!
Уважаемые участники Ассамблеи!
Сегодня вы в рамках Генеральной Ассамблеи Олимпийского совета Азии, которая является важной платформой, призванной служить делу укрепления взаимного доверия, сплочённости и согласия на нашем континенте, рассмотрели очень много вопросов. Повестка проходящего в Ташкенте форума включала и проведение выборов на пост президента Совета, что, безусловно, стало историческим событием.
Позвольте искренне поздравить Его превосходительство Шейха Джауана бин Хамада аль Тани, единогласно избранного на эту высокую должность.
В апреле прошлого года в ходе встречи с вновь избранным сегодня президентом Совета у нас состоялась содержательная беседа о важности развития спорта.
Будучи первым вице-президентом Ассоциации национальных олимпийских комитетов, Его превосходительство Шейх Джауан пользуется большим авторитетом благодаря множеству проведенных на высочайшем организационном уровне престижных спортивных мероприятий, в числе которых мировые чемпионаты по футболу и водному спорту в Катаре, и имеет большие знания и опыт в данной сфере. Своим уникальным потенциалом и эффективной деятельностью он вносит огромный вклад в развитие спорта не только на нашем континенте, но и во всем мире.
Думаю, что Олимпийский совет Азии принял самое правильное решение, избрав на пост президента Совета достойного кандидата.
Убеждён – авторитет Олимпийского совета Азии под непосредственным руководством Его превосходительства Шейха Джауана вырастет еще больше.
Уважаемые участники форума!
За последние годы мы подняли на новый уровень наше многогранное сотрудничество с Олимпийским советом Азии. В частности, успешно провели в стране 77-ю сессию Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии. При содействии этой авторитетной организации представитель Узбекистана впервые был избран вице-президентом по Центральноазиатскому региону.
Выбор Узбекистана в качестве места проведения Азиатских молодёжных игр 2029 года мы воспринимаем как высокую оценку и признание нашей страны в качестве ответственного партнёра в области спорта. Такое доверие способствует созданию прочной основы для дальнейшего укрепления связей в сфере спорта с другими центральноазиатскими государствами – нашими соседями и братьями.
Здесь хотел бы особо отметить, что Генеральный директор Олимпийского совета Азии и руководитель федерации «World Aquatics» господин Хусейн аль-Мусаллам является давним и надёжным другом узбекского спорта. Он регулярно посещает нашу страну с 1993 года, проникся большой любовью к Узбекистану и активно поддерживает все наши международные спортивные инициативы.
Господин Хусейн аль-Мусаллам известен своим интеллектуальным потенциалом, принципиальностью и волевыми качествами, умением поддерживать сбалансированный, взвешенный диалог и пользуется заслуженным авторитетом среди широкой спортивной общественности не только в Азии, но и в мире. Наглядным подтверждением этого является растущий во всем мире интерес к разным видам водного спорта. В частности, программа водных видов спорта на Олимпийских играх в Лос-Анджелесе в 2028 году расширилась с 49 до 55 видов, что прежде всего открывает новые возможности для развивающихся стран.
Буквально на днях в нашей стране состоялось заседание Исполнительного комитета федерации «World Aquatics» и было объявлено о создании регионального филиала, что, несомненно, станет большой поддержкой и помощью для спортивного сообщества Центральной Азии.
Следует отметить, что деятельность Олимпийского совета Азии получает признание спортивных сообществ всего мира. Ярким свидетельством является видеообращение к Генеральной Ассамблее президента Международного олимпийского комитета госпожи Кирсти Ковентри.
О большом внимании к нашему форуму говорит также участие в нем в качестве представителей Международного олимпийского комитета Джеймса Маклеода и президента Объединенного мира борьбы Ненада Лаловича.
Пользуясь случаем, выражаю благодарность принимающим участие в Ассамблее президенту Всемирного антидопингового агентства Витольду Баньке, президенту Международной федерации гимнастики Моринари Ватанабэ, президенту Международной федерации тяжелой атлетики Мухаммаду Джалуду, президенту «World Boxing»  Геннадию Головкину, президенту Международной федерации хоккея на траве Мухаммаду Таябу Икраму, вице-президенту Международной федерации фехтования Анне Дельгадо, председателю Азиатского паралимпийского комитета Маджиду Рашиду, Генеральному секретарю Ассоциации национальных олимпийских комитетов Гунилле Линдберг, президенту Ассоциации олимпийских комитетов Африки Мустафе Беррафу.
Также выражаем уважение нашим дорогим гостям: специальному представителю Президента США Паоло Замполли, министру спорта Российской Федерации Михаилу Дегтяреву, министру спорта Саудовской Аравии Принцу Абдулазизу бин Турки аль Сауду, министру по делам молодёжи и спорта Государства Катар  Шейху Хамаду аль Тани, президенту Олимпийского комитета Иордании Принцу Файсалу аль-Хуссейну, президенту Национального олимпийского комитета Брунея-Даруссалама Принцу Суфри Болкиаху, президенту Олимпийского комитета Бутана Принцу Джигьелу Угьену Вангчуку, президенту Национального олимпийского комитета Кувейта Шейху Фахаду Сабаху ас-Сабаху.
Уважаемые гости!
В Новом Узбекистане в воспитании молодёжи в духе гуманистических принципов международного олимпийского движения мы опираемся прежде всего на нашу древнюю историю и богатую культуру, национальные ценности и традиции.
Когда речь идёт об этом, уместно отметить, что знаменитый национальный эпос «Алпамыш» и его главные герои – мужественный и непобедимый богатырь Алпамыш и целеустремленная, смелая Барчиной – на протяжении веков являются идеальным примером для миллионов юношей и девушек в нашей стране.
В этом смысле не ошибусь, если скажу, что благородные качества, присущие миру спорта и спортивному воспитанию, закреплены в самом генетическом коде нашего народа. Эти качества лежат в основе большого опыта, мастерства и вдохновения, которые демонстрируют наши спортсмены на мировых аренах.
На сегодняшний день уровень охвата населения страны массовым спортом достиг 15 миллионов человек. Конечно, все вы хорошо понимаете, какое большое значение это имеет для страны, где 60 процентов населения составляет молодёжь.
С первых дней наших реформ мы наряду со всеми другими сферами уделяли большое внимание развитию физической культуры и спорта.
В целях дальнейшей популяризации олимпийского движения и расширения селекции мы запустили трехступенчатую систему комплексных спортивных соревнований «Президентская Олимпиада». На каждом этапе этих соревнований внедрены международные спортивные стандарты и требования.
В прошлом году на территории в 100 гектаров было закончено строительство Олимпийского городка, который полностью отвечает условиям проведения престижных спортивных мероприятий.
Наши спортивные достижения растут в соответствии с созданными возможностями и условиями. На Олимпийских и Паралимпийских играх в Париже в 2024 году спортсмены Узбекистана заняли 13-е место в командном зачёте. В прошлом году на мировых соревнованиях, Азиатских и Олимпийских играх более 50 наших юношей и девушек добились рекордных результатов. Наша спортивная молодёжь заняла почетное 2-е место на Азиатских молодежных играх 2025 года, проведенных в Бахрейне, и на соревнованиях Исламской солидарности в Саудовской Аравии.
В последние годы Узбекистан достойно принимал чемпионаты мира и соревнования на Кубок мира по более 10 видам спорта, таким как тяжелая атлетика, бокс, дзюдо, гребля на байдарках, волейбол, гимнастика, футзал.
Мы создали новую систему подготовки к Олимпийским играм и эффективной селекции в этой области. В целях последовательного продолжения работы по подготовке спортсменов высокой квалификации мы и впредь будем уделять особое внимание созданию современной спортивной инфраструктуры, широкой цифровизации сферы и освоению инноваций, активному внедрению международных стандартов, усилению спортивной дипломатии.
Кроме того, следуя принципу честного спорта, мы остаемся решительными сторонниками борьбы против допинга. В этом плане полностью поддерживаем справедливую политику Всемирного антидопингового агентства.
Важное значение имеет то, что сегодня в Ташкенте Агентством проводится заседание Совета региональных антидопинговых организаций Центральной Азии и соответствующий международный форум. Несомненно, это мероприятие даст возможность местным специалистам обменяться опытом применения правил антидопинга.
Кроме того, мы с гордостью отмечаем, что более 50 представителей нашей страны ведут плодотворную деятельность в международных спортивных организациях, участвующих сегодня в форуме.
В рамках сегодняшнего мероприятия международные и азиатские спортивные организации, представители которых приняли в нём участие, подписали более 20 соглашений с нашими национальными спортивными федерациями по своим направлениям.
Мы признательны им за готовность отобрать по каждому направлению по одной спортивной школе в каждом нашем регионе и оказать содействие в превращении их в образцовые.
Например, Международная федерация тяжёлой атлетики окажет содействие в развитии спортивного клуба по тяжёлой атлетике имени Акбара Джураева в Бостанлыкском районе на основе современных научных подходов, Объединённый мир борьбы – в создании Региональной академии спортивной борьбы, Азиатская конфедерация волейбола – в открытии по одному спортивному клубу по волейболу в каждой области, Международная федерация хоккея на траве – в строительстве в Ташкентской и Хорезмской областях двух стадионов для этого вида спорта. Отрадно, что подписанные соглашения направлены на достижение конкретных целей и результатов.
Для полноценной реализации данных проектов персональная ответственность за их выполнение будет возложена на моих представителей на местах – хокимов, а также присутствующих здесь руководителей спортивных федераций.
Убеждён, что такие новые механизмы международного сотрудничества внесут огромный практический вклад в развитие спорта в нашей стране.
Уважаемые члены делегаций!
Теперь позвольте в вашем присутствии вручить Шейху Джауану аль Тани орден Национального олимпийского комитета «Шон-шараф» за особый вклад в развитие олимпийского движения, продвижение важных спортивных инициатив.
В завершение своего выступления хочу подчеркнуть: Новый Узбекистан готов к многогранному сотрудничеству в области спорта со всеми странами.