Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Осиё Олимпия кенгашининг 46-Бош ассамблеясидаги нутқи
Ҳурматли дўстлар!
Хонимлар ва жаноблар!
Бугун дунёда глобаллашув тобора кучайиб, зиддиятли ва таҳликали жараёнлар кўпайиб бораётгани ҳеч кимга сир эмас. Бундай мураккаб вазиятда давлатлар ва халқлар ўртасидаги мулоқот, ўзаро тушуниш ва ҳамкорликни мустаҳкамлашда спортнинг беқиёс ўрни бор.
Тинчлик ва дўстлик элчиси бўлган спортнинг бутун башариятни, жумладан, биз яшаётган Осиё қитъаси халқларини бирлаштиришдаги ўрни ва таъсирини ҳеч нарса билан ўлчаб, баҳолаб бўлмайди.
Осиё Олимпия Кенгаши қитъамизнинг 4 миллиард 800 миллиондан ортиқ аҳолисини бирлаштириб, Олимпия ҳаракатининг дўстлик, ўзаро ҳурмат, адолат ва тенглик каби эзгу ғояларини фаол тарғиб этмоқда. Сизлар минтақамиздаги ижобий ўзгаришларга улкан ҳисса қўшиб, спорт дипломатияси орқали “Жипслашган Осиё” намунасини кўрсатиб бермоқдасиз.
Фурсатдан фойдаланиб, бизга юксак ишонч билдириб, Осиё Олимпия Кенгашининг 46-Бош Ассамблеясини мамлакатимизда ўтказаётгани учун Кенгаш раҳбариятига Ўзбекистон Президенти ва Миллий Олимпия қўмитаси раҳбари сифатида алоҳида миннатдорлик билдираман.
Бугун мана шундай тарихий анжуманда Сизлар билан гўзал ва бетакрор юртимиз заминида учрашиб турганимиздан мамнунман.
Ўзбекистонга хуш келибсиз!
Ҳурматли ассамблея иштирокчилари!
Бугун cизлар қитъамизда ўзаро ишонч, аҳиллик ва ҳамжиҳатлик ришталарини мустаҳкамлашга хизмат қилаётган йирик платформа – Осиё Олимпия Кенгашининг Бош Ассамблеясида жуда кўп масалаларни муҳокама қилдингиз. Шулар қаторида айнан Тошкент шаҳрида Кенгашнинг Президенти лавозимига сайлов бўлиб ўтаётгани ҳам, шубҳасиз, улкан тарихий воқеадир.
Ушбу юксак лавозимга бир овоздан сайланган Шайх Жавъан бин Ҳамад ол Соний Ҳазрати Олийларини самимий қутлашга ижозат бергайсиз.
Ўтган йили апрелда – бугун янги сайланган Президент билан учрашувимиз чоғида спортни ривожлантириш борасида сермазмун суҳбат қилган эдик. Шайх Жавъан ҳазратлари Миллий Олимпия қўмиталари ассоциациясининг биринчи вице-президенти сифатида Қатарда футбол ва сув спорти бўйича жаҳон чемпионатлари каби кўплаб йирик спорт тадбирларини юқори савияда ўтказган, катта билим ва тажрибага эга шахс. Бу инсон ўзининг ноёб салоҳияти ва самарали фаолияти билан нафақат Осиё қитъаси, балки бутун дунёда спорт ривожига улкан ҳисса қўшмоқда. Бугун Осиё Олимпия Кенгаши мана шундай малакали номзодни Президент лавозимига сайлаб энг тўғри қарорни қабул қилди, деб ўйлайман.
Ишонаманки, Шайх Жавъан ҳазратларининг бевосита раҳбарлигида Осиё Олимпия Кенгашининг нуфузи бундан ҳам юксалади.
Ҳурматли тадбир иштирокчилари!
Биз сўнгги йилларда Осиё Олимпия Кенгаши билан кўп қиррали ҳамкорлик алоқаларини янги босқичга кўтардик. Жумладан, 2022 йилда Осиё Олимпия Кенгаши Ижроия қўмитасининг 77-сессиясини мамлакатимизда муваффақиятли ўтказдик. Ушбу нуфузли Ташкилот томонидан Ўзбекистон вакили илк бор Марказий Осиё минтақаси бўйича вице-президент этиб сайланди.
2029 йилги Ёшлар Осиё ўйинларига мезбонлик қилиш учун айнан Ўзбекистон танланганини биз мамлакатимизга масъулиятли спорт ҳамкори сифатида берилган юксак баҳо, деб қабул қиламиз. Бу ишонч эса бизга қўшни ва қардош бўлган Марказий Осиё давлатлари билан спорт алоқаларини мустаҳкамлаш учун пухта замин яратмоқда.
Шу ўринда Осиё Олимпия Кенгаши Бош директори ва “World Aquatics” федерацияси раҳбари Ҳусайн ал-Мусаллам жаноблари ўзбек спортининг узоқ йиллик ва ишончли дўсти эканини алоҳида таъкидлашни истар эдим. Бу киши 1993 йилдан буён юртимизга мунтазам ташриф буюради. Ўзбекистонга катта меҳр қўйиб, мамлакатимизнинг халқаро спорт бўйича ташаббусларини фаол қўллаб-қувватлаб келмоқда.
Жаноб Ҳусайн ал-Мусаллам нафақат Осиёда, балки халқаро миқёсда ўзининг ақл-заковати, қатъият ва иродаси, барчага бирдек муносабати билан кенг спорт жамоатчилиги ишончини қозонган. Сув спорти барча турларининг бутун дунёда янги босқичга кўтарилгани бу фикрнинг яққол тасдиғидир. Хусусан, Лос-Анжелес – 2028 Олимпия ўйинларида сув спорти турлари дастури 49 тадан 55 тага кўпайгани, энг аввало, ривожланаётган давлатлар учун янги имконият бўлди.
Куни кеча юртимизда “World Aquatics” федерацияси Ижроия қўмитасининг йиғилиши ўтказилиб, унинг Минтақавий филиали ташкил этилгани Марказий Осиё спорт ҳамжамияти учун катта кўмак ва мадад бўлиши шубҳасиз.
Таъкидлаш жоизки, Осиё Олимпия Кенгаши амалга ошираётган ишларни бутун дунё спорт жамоатчилиги ҳар жиҳатдан тан олмоқда. Жумладан, Халқаро олимпия қўмитаси президенти Кирсти Ковентри хонимнинг Бош Ассамблеяга йўллаган видеомурожаати ҳам бунга яққол мисолдир.
Анжуманда Халқаро олимпия қўмитаси вакиллари сифатида Жеймс Маклеод ва Бирлашган кураш дунёси президенти Ненад Лалович иштирок этаётгани ҳам ана шундай юксак эътиборнинг далилидир.
Фурсатдан фойдаланиб, Ассамблея ишида биз билан бирга иштирок этаётган Халқаро антидопинг агентлиги президенти Витолд Банка, Халқаро гимнастика федерацияси президенти Моринари Ватанабэ, Оғир атлетика федерацияси президенти Муҳаммад Жалуд, “World Boxing” президенти Геннадий Головкин, Чим устида ҳоккей федерацияси президенти Муҳаммад Тайяб Икрам, Халқаро қиличбозлик федерацияси вице-президенти Анна Делгадо, Осиё Паралимпия қўмитаси раиси Мажид Рашид, Миллий Олимпия қўмиталари ассоциацияси Бош котиби Гунилла Линдберг, Африка Олимпия қўмиталари ассоциацияси президенти Мустафо Берраф жанобларига алоҳида ташаккур айтаман.
Бундан ташқари, анжуманимизда биз билан бир сафда турган қадрли меҳмонларимиз – АҚШ Президентининг махсус вакили Паоло Замполли, Россия Федерацияси спорт вазири Михаил Дегтярев, Саудия Арабистони спорт вазири Шаҳзода Абдулазиз бин Турки ол Сауд, Қатар ёшлар ва спорт вазири Шайх Ҳамад ол Соний, Иордания Олимпия қўмитаси Президенти Шаҳзода Файсал ал-Ҳуссайн, Бруней Доруссалом Миллий Олимпия қўмитаси Президенти Шаҳзода Суфри Болқиях, Бутан Олимпия қўмитаси Президенти Шаҳзода Жигйел Угйен Вангчук, Кувайт Миллий Олимпия қўмитаси Президенти Шайх Фаҳад Сабоҳ ас-Сабоҳ ҳазратларига ҳам ўз ҳурматимизни билдирамиз.
Қадрли меҳмонлар!
Биз Янги Ўзбекистонда ёшларимизни халқаро олимпиада ҳаракатининг гуманистик ғояларига садоқат руҳида тарбиялашда, энг аввало, қадимий тарихимиз ва бой маданиятимиз, миллий қадрият ва урф-одатларимизга таянамиз.
Бу ҳақда гапирганда, машҳур миллий эпосимиз “Алпомиш” достонининг бош қаҳрамонлари – мард ва енгилмас паҳлавон Алпомиш ҳамда азму шижоатли, жасур Барчиной асрлар давомида юртимиздаги миллионлаб йигит-қизлар учун идеал намунаси бўлиб келаётганини таъкидлаш ўринлидир.
Шу маънода, спорт дунёсига, спорт тарбиясига хос эзгу фазилатлар халқимизнинг генетик кодида азал-азалдан мавжуд, десам, янглишмаган бўламан. Бундай хусусиятлар спортчиларимизнинг жаҳон ареналарини забт этишида катта тажриба, маҳорат ва илҳом мактаби бўлиб хизмат қилмоқда.
Бугунги кунда юртимизда аҳолини оммавий спорт билан қамраб олиш даражаси 15 миллион кишига етди. Аҳолининг 60 фоизини ёшлар ташкил этадиган мамлакатимиз учун бу қандай катта аҳамиятга эга эканини барчангиз яхши тушунасиз, албатта.
Биз, ислоҳотларимизнинг илк кунлариданоқ, барча соҳалар қатори жисмоний тарбия ва спортни ривожлантиришга ҳам катта эътибор қаратдик. Олимпия ҳаракати тарғиботини энг қуйи бўғиндан бошлаш ва селекцияни кенгайтириш мақсадида уч босқичли “Президент Олимпиадаси” комплекс спорт мусобақалари тизимини йўлга қўйдик. Бу мусобақаларнинг ҳар бир босқичига халқаро спорт мезонлари ва талаблари татбиқ қилинди.
Ўтган йили 100 гектарлик ҳудудда барпо этилган Олимпия шаҳарчаси нуфузли спорт тадбирларини ўтказиш учун ҳар томонлама муносиб майдонга айланди.
Яратилган имконият ва шароитларга мос равишда спорт соҳасидаги ютуқларимиз ҳам ўсиб бормоқда. Париж – 2024 Олимпия ва Паралимпия ўйинларида спортчиларимиз 13-ўринни эгаллади. Ўтган йили жаҳон, Осиё ва Олимпия ўйинларида 50 дан ортиқ ўғил-қизларимиз рекорд натижаларни қўлга киритди. Ёшларимиз 2025 йил Баҳрайнда ўтказилган Осиё Ёшлар ўйинлари ва Саудияда Ислом бирдамлиги мусобақаларида фахрли 2-ўринни эгаллади.
Сўнгги йилларда юртимиз оғир атлетика, бокс, дзюдо, эшкак эшиш, волейбол, гимнастика, футзал каби 10 дан зиёд спорт турлари бўйича жаҳон чемпионати ва кубоги мусобақаларига муносиб мезбонлик қилди.
Олимпия ўйинларига тайёргарлик кўриш, самарали селекция бўйича янги тизим яратдик. Биз юқори маҳоратли спортчиларни тайёрлаш ишларини бундан буён ҳам изчил давом эттириш учун замонавий спорт инфратузилмаларини барпо этишга, соҳага рақамлаштириш ва инновацияларни кенг жорий қилишга, халқаро стандартларни фаол татбиқ этишга, спорт дипломатиясини кучайтиришга катта эътибор қаратамиз.
Бундан ташқари, ҳалол спорт тамойилига амал қилиб, допингга қарши курашнинг қатъий тарафдори бўлиб қоламиз. Бу борада Бутунжаҳон антидопинг агентлигининг адолатли сиёсатини тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз.
Бугун ушбу Агентлик томонидан Тошкентда Марказий Осиё минтақавий антидопинг ташкилотларининг йиғилиши ва Халқаро форум ўтказилаётгани муҳим аҳамиятга эга. Ушбу тадбир маҳаллий мутахассислар учун антидопинг қоидалари бўйича тажриба алмашиш имкониятини бериши шубҳасиз.
Шунингдек, анжуманда қатнашаётган халқаро спорт ташкилотларида 50 дан ортиқ юртимиз вакиллари самарали фаолият юритаётганини ҳам мамнуният билан таъкидлаймиз.
Тадбир доирасида Халқаро ва Осиё спорт ташкилотлари бизнинг миллий спорт федерацияларимиз билан 20 дан зиёд муҳим битимлар имзолаганини ҳам олқишлаймиз. Улар ўз йўналишларида ҳар бир ҳудудимиздан 1 тадан спорт мактабини танлаб олиб, ҳақиқий намунага айлантириш учун кўмаклашаётганидан миннатдормиз.
Мисол учун, Халқаро оғир атлетика федерацияси – Бўстонлиқ туманида Акбар Жўраев номидаги оғир атлетика спорт клубини замонавий илмий ёндашув асосида ривожлантириш; Бирлашган кураш дунёси ташкилоти – Минтақавий спорт курашлари академиясини ташкил этиш; Осиё волейбол конфедерацияси – ҳар бир вилоятимизда волейбол бўйича 1 тадан спорт клубини бунёд этиш; Чим устида ҳоккей халқаро федерацияси – Тошкент ва Хоразм вилоятларида 2 та стадион қуриш каби аниқ мақсад ва натижага йўналтирилган келишувларга эришгани қувонарлидир.
Мазкур лойиҳаларни тўла-тўкис амалга ошириш учун менинг жойлардаги вакилларим бўлган ҳокимлар ва спорт федерацияларимиз раҳбарлари шахсан масъул бўлади.
Ишонаманки, бундай янги халқаро ҳамкорлик механизми спортимиз равнақига беқиёс амалий ҳисса қўшади.
Ҳурматли делегациялар аъзолари!
Энди сизларнинг иштирокингизда Олимпия ҳаракатини ривожлантириш, муҳим спорт ташаббусларини илгари суришга қўшаётган алоҳида ҳиссаси учун Шайх Жавъан ол Соний ҳазратларини Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасининг “Шон-шараф” ордени билан тақдирлашга ижозат бергайсиз.
Сўзимнинг якунида шуни алоҳида таъкидлайман: Янги Ўзбекистон барча давлатлар билан спорт соҳасида кўп қиррали ҳамкорликка ҳамиша тайёр.

26 January 2026 2044
Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the 46th General Assembly of the Olympic Council of Asia
Dear friends!
Ladies and gentlemen!
Today, it is no secret that globalization is intensifying worldwide, while complex and increasingly dangerous processes are on the rise.
In such a challenging environment, sport plays an unparalleled role in strengthening dialogue, mutual understanding, and cooperation among states and peoples.
As a true ambassador of peace and friendship, sport has an immeasurable capacity to unite all of humanity – including the peoples of the Asian continent where we live – in ways that cannot be quantified or compared.
The Olympic Council of Asia, uniting more than 4,8 billion people of our continent, actively promotes the noble ideals of the Olympic Movement – friendship, mutual respect, fairness, and equality.
You are making a huge contribution to the positive changes in our region, demonstrating the model of "United Asia" through sports diplomacy.
Taking this opportunity, I would like to express my special gratitude, both as President of the Republic of Uzbekistan and as President of the National Olympic Committee, to the leadership of the Olympic Council of Asia for the high level of trust shown to us and for holding the 46th General Assembly of the Council in our country.
I am truly delighted to welcome you today, at this historic gathering, here in our beautiful and unique country.
Welcome to Uzbekistan!
Distinguished participants!
Today, you have discussed many issues at the General Assembly of the Olympic Council of Asia - a major platform that serves to strengthen the bonds of mutual trust, harmony, and solidarity on our continent.
In this context, the election of the President of the Council here in Tashkent is, without doubt, a historic event.
Allow me to sincerely congratulate His Highness Sheikh Joaan Bin Hamad Al Thani, who has been unanimously elected to this prestigious position.
Last April, during our meeting with the newly elected President we had a substantive and in-depth discussion on the development of sport.
His Excellency Sheikh Joaan, as the First Vice-President of the Association of National Olympic Committees, has successfully organized many major sporting events in Qatar, such as World Championships in football and aquatic sports, at a high level, and is a person with extensive knowledge and experience.
Through his unique capabilities and effective leadership, he continues to make an outstanding contribution not only to the development of sport in Asia, but also worldwide.
I believe that today the Olympic Council of Asia made the most appropriate decision by electing such a qualified candidate for the position of President.
I am confident that under the direct leadership of his highness Sheikh Joaan the prestige of the Olympic Council of Asia will rise even further.
In recent years, we have elevated our multifaceted cooperation with the Olympic Council of Asia to a new level.
In particular, in 2022, we successfully hosted the 77th  session of the Executive Committee of the Olympic Council of Asia in our country.
For the first time, a representative of Uzbekistan was elected as a Vice President for the Central Asian region by this prestigious organization.
We consider the selection of Uzbekistan to host the 2029 Asian Youth Games as a high recognition of our country as a responsible sports partner.
This trust is creating a solid foundation for strengthening sports ties with our neighboring and brotherly countries of Central Asia.
In this regard, I would like to especially emphasize that Mr. Husayn Al-Musallam, the Director General of the Olympic Council of Asia and the head of the World Aquatics Federation, is a long-standing and reliable friend of Uzbek sports.
He has been regularly visiting our country since 1993. He has developed a great affection for Uzbekistan and actively supports our country's international sports initiatives.
Mr. Hussein al-Musallam has earned the trust of the wider sports community, not only in Asia but also internationally, for his wisdom, determination, principled leadership, and equal treatment of all.
The advancement of aquatic sports worldwide is a clear demonstration of this.
In particular, the increase in the program of water sports at the Los Angeles 2028 Olympic Games from 49 to 55 events has become a new opportunity, primarily for developing countries.
The recent meeting of the Executive Committee of the World Aquatics Federation in our country and the establishment of its Regional Branch will undoubtedly be a great support and assistance for the sports community of Central Asia.
It is noteworthy that the work carried out by the Olympic Council of Asia is widely recognized and highly valued by the global sports community.
In particular, the video message of the President of the International Olympic Committee, Ms. Kirsti Coventry, to the General Assembly is a clear example of this.
The participation of James Macleod and Nenad Lalovich, President of the United World Wrestling, as representatives of the International Olympic Committee, is also evidence of such high regard.
I would also like to express my sincere appreciation to the distinguished leaders of international sports organizations participating in our Assembly, including:
Witold Banka, President of the World Anti-Doping Agency;
Morinari Watanabe, President of the International Gymnastics Federation;
Mohammed Jalood, President of the International Weightlifting Federation;
Gennadiy Golovkin, President of World Boxing;
Muhammad Tayyab Ikram, President of the International Hockey Federation;
Ana Delgado, Vice President of the International Fencing Federation;
Majid Rashid, President of the Asian Paralympic Committee;
Gunilla Lindberg, Secretary General of the Association of National Olympic Committees;
Mustapha Berraf, President of the Association of African Olympic Committees.
We also extend our respect to our honored guests standing with us today:
Paolo Zampolli, Special Envoy of the President of the United States;
Mikhail Degtyarev, Minister of Sport of the Russian Federation;
Prince Abdulaziz bin Turki Al Saud, Minister of Sport of the Kingdom of Saudi Arabia;
His Highness Sheikh Hamad Al Thani, Minister of Youth and Sports of the State of Qatar;
Prince Faisal Al-Hussein, President of the Jordan Olympic Committee;
Prince Sufri Bolkiah, President of the National Olympic Committee of Brunei Darussalam;
Prince Jigyel Ugyen Wangchuck, President of the Olympic Committee of Bhutan;
Sheikh Fahad Sabah Al-Sabah, President of the National Olympic Committee of Kuwait.
Dear guests!
In educating our youth in New Uzbekistan in the spirit of loyalty to the humanistic ideas of the international Olympic movement, we rely, first and foremost, on our ancient history and rich culture, national values and traditions.
Speaking of this, it is worth noting that the main characters of our famous national epic "Alpomish" - the brave and invincible hero Alpomish and the determined and courageous Barchinoy - have been ideal role models for millions of young men and women in our country for centuries.
In this sense, I would not be mistaken to say that the noble qualities inherent in the world of sports and sports education have long existed in the genetic code of our people.
Such qualities serve as a great source of experience, skill, and inspiration for our athletes in conquering world arenas.
Today, the level of mass sports participation in our country has reached 15 million people. You all, of course, understand how important this is for our country, where 60 percent of the population consists of young people.
From the very beginning of our reforms, along with all other spheres, we have paid great attention to the development of physical education and sports.
To promote the Olympic Movement from the grassroots level and expand talent identification, we introduced a three-stage system of comprehensive sports competitions known as the “Presidential Olympics.”
International sports standards and requirements have been applied at every stage of these competitions.
Last year, an Olympic Village built on an area of 100 hectares became a fully capable venue for hosting major international sporting events.
Our sports achievements are growing in line with the opportunities and conditions created. Our athletes took 13th place at the Paris 2024 Olympic and Paralympic Games. Last year, more than 50 of our young athletes achieved record results at World, Asian, and Olympic Games. Our youth teams earned second place at the 2025 Asian Youth Games in Bahrain and at the Islamic Solidarity Games in Saudi Arabia.
In recent years, Uzbekistan has successfully hosted world championships and world cup events in more than ten sports, including weightlifting, boxing, judo, rowing, volleyball, gymnastics, and futsal.
We have created a new system for Olympic Games preparation and effective athlete selection.
To consistently continue the work on training highly skilled athletes, we will focus on building modern sports infrastructure, widely introducing digitalization and innovation in the sector, actively applying international standards, strengthening sports diplomacy.
In addition, we remain firmly committed to the principle of clean sport and are strong advocates of the fight against doping. In this regard, we fully support the fair policy of the World Anti-Doping Agency.
Today, the Agency is holding a meeting of Central Asian Regional Anti-Doping Organizations and an International Forum in Tashkent, which is of great importance.
This event will undoubtedly provide an opportunity for local specialists to exchange experience on anti-doping rules.
We are also pleased to note that more than 50 representatives of our country are effectively working in international sports organizations participating in today's conference.
We also welcome the fact that, within thez framework of this event, international and Asian sports organizations have signed more than 20 important agreements with our national sports federations.
We are grateful for their support for turn the sports school into genuine model institutions in each of our regions within their respective fields.
For example:
International Weightlifting Federation – develop of the Akbar Djuraev Weightlifting Sports Club in Bostanlyk District based on modern scientific approaches;
United World Wrestling – establish of a Regional Academy for traditional wrestling sports;
Asian Volleyball Confederation – construct the volleyball sports club in each region;
International Field Hockey Federation – construct two stadiums in the Tashkent and Khorezm regions.
It is encouraging that concrete, result-oriented agreements with clear objectives have been reached in these areas. To ensure the full and effective implementation of these projects, my representatives in the regions – the governors – as well as the heads of our sports federations will be personally responsible.
I am confident that such a new mechanism of international cooperation will make an invaluable practical contribution to the development of our national sport.
In conclusion, I would like to emphasize that New Uzbekistan is always open to comprehensive cooperation in the field of sport with all countries.