Президент: ҳар бир ютуқ ва натижа, аввало, инсон қадрини улуғлаш, унинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашга хизмат қилмоқда
Президент Шавкат Мирзиёевнинг фармонларига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг ўттиз тўрт йиллиги муносабати билан турли соҳалар вакиллари фахрий унвонлар, орден ва медаллар билан мукофотланган эди.
Тошкент шаҳрида 27 август куни ушбу мукофотларни топшириш маросими бўлди.
Давлатимиз раҳбари барчани, аввало, Мустақиллик байрами билан табриклади. Мамлакатимизда эришилаётган натижаларнинг асоси, саъй-ҳаракатларнинг моҳияти ҳақида алоҳида тўхталди.
– Янги Ўзбекистонда ортга қайтмас тус олган ислоҳотларимиз қандай улкан натижалар бераётганини барчамиз кўриб турибмиз. Ўтган саккиз йилда ялпи ички маҳсулотимиз шиддат билан ўсиб, 115 миллиард долларга етди. Бугун битта рақамни биринчи марта айтмоқчиман: Халқаро валюта жамғармаси прогнозига кўра, бу йил иқтисодиётимиз ҳажми 130 миллиард доллардан ошиши кутилмоқда. Яъни, илгари бундай ўсиш, бундай юксак эътироф ҳеч қачон бўлмаган, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бундай натижаларга тадбиркорлик кенг қўллаб-қувватланаётгани, замонавий саноат мажмуалари барпо этилаётгани, “яшил” ва инновацион иқтисодиётга ўтилиб, муқобил энергия манбалари яратилаётгани, ахборот технологиялари, туризм ва молиявий технологиялар каби хизмат кўрсатиш тармоқлари ривожлантирилаётгани замин бўлмоқда.
Юртимизда замонавий шаҳарлар қад кўтармоқда, қишлоқ ва маҳаллалар обод бўлмоқда. Ўтган саккиз йилда аҳоли учун 500 мингдан зиёд кўп қаватли уй-жойлар барпо этилди. Бу мустақилликнинг дастлабки 25 йилига нисбатан тўрт карра кўп. Маҳалла инфратузилмасини яхшилаш, қишлоқларни, йўлларни обод қилиш учун 60 триллион сўм маблағ сарфланди. Ёки, 155 миллиард доллар сармоя ҳисобига 100 мингдан ортиқ инвестиция лойиҳалари ишга туширилди, 7 миллиондан зиёд аҳоли даромадли бўлди.
– Бундай улкан тарихий ютуқларимиз – ўз вақтида чуқур ўйлаб олиб борган кенг кўламли ислоҳотларимиз, энг муҳими, одамларимизнинг тафаккури, дунёқараши ўзгаргани самараси, десак, айни ҳақиқатни айтган бўламиз. Қураётган биноларимиз, замонавий мажмуалар, қулай уй-жойлар, мактаб ва боғчалар, тиббиёт, маданият ва спорт масканлари мисолида Янги Ўзбекистоннинг иқтисодий қудрати ва улкан бунёдкорлик салоҳияти яққол намоён бўлмоқда. Асосийси, қайси соҳада бўлмасин, ҳар бир ютуқ ва натижа, аввало, инсон қадрини улуғлаш, унинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашга хизмат қилмоқда, – деди давлатимиз раҳбари.
Сўнгги саккиз йилда ижтимоий инфратузилмага олдинги йилларга нисбатан олти карра кўп маблағ йўналтирилди. Натижада боғча ўринлари 720 мингдан 2,5 миллионга етказилди. 466 та янги мактаб қурилиб, 1 миллионга яқин ўқувчи ўрни яратилди. Талабалар сони 279 мингдан 1,5 миллион нафарга оширилиб, олий таълимда қамров 42 фоизга олиб чиқилди.
Ўтган ҳафтада Тадбиркорлар куни муносабати билан 168 нафар энг илғор бизнес вакиллари, миришкор деҳқон ва фермерлар давлатимизнинг юксак мукофотлари билан тақдирлангани қайд этилди.
– Бундай фидойи юртдошларимиз, уларнинг ташаббусларини қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантиришдан чарчамайман. Албатта, бу бежиз эмас. Барчангиз яхши биласиз, бундан ўн йил олдин биз асосан хомашё экспорт қилар эдик. Ҳозирги кунда эса, саноат маҳсулотлари ҳажмини 2016 йилги 28 миллиарддан 62 миллиард долларга етказдик. Агар вақтида тадбиркорлик учун қулай шароитлар яратиб бермасак, бундай ютуқларга эриша олармидик? Йўқ, албатта, – деди давлатимиз раҳбари.
Таъкидланганидек, бугун бизнес вакиллари иқтисодиётимизнинг чинакам таянчига айланди. Биргина қурилиш соҳасини оладиган бўлсак, бу йўналиш олдин ҳеч қачон ҳозиргидек жадал ривожланмаган. Илгари қурилишлар фақат давлат буюртмаси асосида бўлар эди. Бугун хусусий қурилиш компаниялари сони 30 мингдан ошди, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ҳажми 6 миллиард долларга яқинлашди.  Ҳозирги кунда Ўзбекистон том маънода улкан қурилишлар майдонига айланди.
Биргина ўтган йилнинг ўзида 23 миллиард долларлик қурилиш ишлари амалга оширилди. Бу 2016 йилга нисбатан 4 карра кўп.
Бундай улкан ўзгаришларни қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик, электротехника, машинасозлик, фармацевтика каби йўналишларда ҳам кўриш мумкин.
Мамлакатимизда фақат саноат билан чекланиб қолмасдан, хизмат кўрсатиш соҳаларини ривожлантиришга ҳам алоҳида аҳамият берилаётгани таъкидланди.
– Авваллари 500 миллион долларга етмаган туризм экспорти ҳозир 3 миллиард долларлик маррадан ошди. Етти-саккиз йил олдин IT экспорти 1 миллиард долларга етади, деса, бунга ким ишонарди? Энг муҳими, барча тармоқларга янги илм, замонавий технологиялар кириб келди.  Уларда юз минглаб иш ўринлари ва юқори малакали кадрлар армияси пайдо бўлди. Ҳар бир соҳада Янги Ўзбекистоннинг ўз стратегияси, тажриба мактаби шаклланди.
Мамлакатимизнинг ана шундай янги тарихи, янги қиёфасини яратишда бутун халқимиз қатори сиз, азизларнинг ҳам муносиб ҳиссангиз бор ва бунинг учун барчангизга чуқур миннатдорлик билдираман, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президент жойларда давлат мукофотларини қабул қилиб олаётган ватандошларимизни ҳам табриклади.
Шундан сўнг, мукофотланганларга фахрий унвон, орден ва медаллар тантанали равишда топширилди.
– Миллий истиқлолимизнинг энг буюк мақсади инсонга эътибор, унинг қадрини, меҳнатини улуғлаш, олижаноб халқимизнинг иззат-ҳурматини жойига қўйишдан иборат.  Буни ушбу дақиқаларда барчамиз янада чуқур ҳис этмоқдамиз. Ўз меҳнати билан мана шундай қадр топиш, эл-юрт назарида бўлишдек буюк бахт сизларни ҳеч қачон тарк этмасин, – деди Президент.

27 Августа 2025 1060
Президент: каждое достижение и результат, прежде всего, служат возвышению человеческого достоинства, обеспечению его прав и интересов
В соответствии с указами Президента Шавката Мирзиёева по случаю 34-й годовщины независимости Узбекистана представители различных сфер были награждены почетными званиями, орденами и медалями.
27 августа в Ташкенте состоялась церемония вручения этих наград.
Глава государства поздравил всех с Днем независимости и подробно остановился на сути происходящих преобразований и достигнутых результатов.
– Сегодня мы все видим, какие огромные результаты дают реформы, получившие необратимый характер в Новом Узбекистане. Последние восемь лет наш валовой внутренний продукт стремительно растет и сегодня достиг 115 миллиардов долларов. Впервые хочу озвучить еще одну цифру: по прогнозам Международного валютного фонда, в этом году объем экономики превысит 130 миллиардов долларов. Таких темпов роста и столь высокой международной оценки у нас еще не было, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Такие результаты стали возможны благодаря активной поддержке предпринимательства, строительству современных промышленных комплексов, переходу к «зеленой» и инновационной экономике, развитию возобновляемых источников энергии, сферы информационных технологий, туризма и финансовых услуг.
В стране строятся современные города, благоустраиваются села и махалли. За восемь лет построено многоквартирные дома на более чем 500 тысяч квартир – в четыре раза больше, чем за первые 25 лет независимости. На улучшение инфраструктуры махаллей, благоустройство сел и дорог направлено 60 триллионов сумов. За счет инвестиций в размере 155 миллиардов долларов реализовано свыше 100 тысяч проектов, более 7 миллионов граждан получили источник дохода.
– Эти огромные исторические достижения – результат масштабных и продуманных реформ, а главное – изменения мышления и мировоззрения наших людей. Строящиеся здания, современные комплексы, удобные дома, школы, детские сады, медицинские, культурные и спортивные учреждения наглядно демонстрируют экономическую мощь и созидательный потенциал Нового Узбекистана. Самое главное, в какой бы сфере ни были достигнуты успехи, каждый результат, прежде всего, служит возвышению человеческого достоинства, обеспечению его прав и интересов, – подчеркнул глава государства.
За последние восемь лет на социальную инфраструктуру было выделено средств в шесть раз больше, чем ранее. В результате количество мест в детских садах увеличилось с 720 тысяч до 2,5 миллиона. Построено 466 новых школ, создано почти миллион ученических мест. Число студентов выросло с 279 тысяч до 1,5 миллиона, охват высшим образованием достиг 42 процентов.
На прошлой неделе в честь Дня предпринимателей 168 самых передовых представителей бизнеса, тружеников сельского хозяйства и фермеров были удостоены высоких государственных наград.
– Таких преданных соотечественников, их инициативы я всегда буду поддерживать и поощрять. Это не случайно. Все вы хорошо знаете: десять лет назад мы в основном экспортировали сырье. Сегодня объем промышленного экспорта вырос с 28 миллиардов долларов в 2016 году до 62 миллиардов. Достигли бы мы таких результатов без создания условий для предпринимателей? Конечно же, нет, – сказал Президент.
Отмечалось, что сегодня представители бизнеса стали настоящей опорой экономики. Достаточно взглянуть на сферу строительства: раньше она не развивалась такими темпами. Если раньше строительство велось только по госзаказу, то сегодня число частных строительных компаний превысило 30 тысяч, объем производства строительных материалов приблизился к 6 миллиардам долларов. Узбекистан превратился в огромную строительную площадку. Только в прошлом году выполнено строительных работ на сумму 23 миллиарда долларов – в четыре раза больше, чем в 2016 году.
Подобные колоссальные изменения происходят и в сельском хозяйстве, текстильной отрасли, электротехнике, машиностроении, фармацевтике.
Особое внимание уделяется развитию сферы услуг.
– Если раньше экспорт туризма не достигал и 500 миллионов долларов, то сегодня этот показатель превысил 3 миллиарда. Семь-восемь лет назад в возможность экспорта IT-продукции на миллиард долларов мало кто верил. Главное, что во все отрасли пришли новые знания и современные технологии. Это привело к созданию сотен тысяч рабочих мест и подготовке армии высококвалифицированных специалистов. В каждой сфере сформировалась собственная стратегия и школа опыта Нового Узбекистана.
В создании такой новой истории, нового облика нашей страны есть и ваш достойный вклад, уважаемые соотечественники. За это выражаю вам глубокую благодарность, – добавил глава государства.
Президент также поздравил граждан, принимавших награды в регионах.
Затем награжденным были торжественно вручены знаки почетных званий, ордена и медали.
– Высшая цель нашей независимости – внимание к человеку, возвышение его достоинства и труда, улучшение жизни нашего благородного народа. Все мы особенно глубоко ощущаем это в эти минуты. Пусть великое счастье – увидеть достойную оценку своего труда и пользоваться уважением общества – никогда не покидает вас, – сказал Президент.
Награжденные выразили признательность за высокое внимание и высказали добрые пожелания народу Узбекистана.