23 июнь – Халқаро Олимпия куни!
Бугун бутун дунёда Халқаро Олимпия куни нишонланмоқда. Бундан 131 йил муқаддам, аниқроғи 1894 йил 23 июнь куни барон Пьер де Кубертен томонидан замонавий Олимпия ўйинларини тиклаш йўлида Халқаро Олимпия қўмитасига асос солинган. Бугунги кунга келиб, ушбу сана Халқаро Олимпия куни сифатида кенг қарши олинади.
Абдуқодир Ҳусанов клублар ўртасидаги жаҳон чемпионатида ўйнаган илк ўзбек футболчиси бўлди
АҚШда футбол бўйича клублар ўртасидаги жаҳон чемпионати давом этмоқда. Бироз аввал Пеп Гвардиола бошчилигидаги Англиянинг “Манчестер Сити” клуби БААнинг “Ал Айн” жамоасига қарши 2-тур учрашувини ўтказди. Унда инглиз клуби йирик 6:0 ҳисобида ғалаба қозонди. Мазкур учрашувда Ўзбекистон терма жамоаси ҳимоячиси Абдуқодир Ҳусанов 61 дақиқа ҳаракат қилиб, клубининг муваффақиятига ҳисса қўшди.
Кирсти Ковентри ХОҚ Президенти сифатида фаолиятини бошлайди
Бугун Халқаро Олимпия қўмитаси тарихида аҳамиятли сана. 2013 йилдан ХОҚ Президенти сифатида фаолият олиб борган Томас Бах бугун расман фаолиятини якунлайди. Унинг ўрнига ушбу лавозимда тарихда илк бор аёл киши – зимбабвелик Кирсти Ковентри вазифага киришади.

Daily Digest – June 23
Today, the world celebrates International Olympic Day. On June 23, 1894, exactly 131 years ago, Baron Pierre de Coubertin founded the International Olympic Committee with the vision of reviving the modern Olympic Games. Since then, this historic date has been celebrated globally as a tribute to the Olympic spirit of excellence, friendship, and respect.
Abdukodir Khusanov Makes History at FIFA Club World Cup
The FIFA Club World Cup is underway in the United States, and Abdukodir Khusanov has made history as the first Uzbek footballer to feature in the tournament. In the second-round match, Manchester City, led by Pep Guardiola, defeated UAE’s Al Ain with a commanding 6–0 victory. Khusanov played 61 minutes, contributing to the team’s dominant performance.
Kirsty Coventry Becomes IOC President
A landmark moment for the Olympic Movement: after 11 years at the helm, Thomas Bach officially steps down as President of the International Olympic Committee. Taking his place is Kirsty Coventry of Zimbabwe — the first woman in history to lead the IOC. Her appointment marks a new chapter in Olympic leadership.