23 июнь – Халқаро Олимпия куни!
Бугун бутун дунёда Халқаро Олимпия куни нишонланмоқда. Бундан 131 йил муқаддам, аниқроғи 1894 йил 23 июнь куни барон Пьер де Кубертен томонидан замонавий Олимпия ўйинларини тиклаш йўлида Халқаро Олимпия қўмитасига асос солинган. Бугунги кунга келиб, ушбу сана Халқаро Олимпия куни сифатида кенг қарши олинади.
Абдуқодир Ҳусанов клублар ўртасидаги жаҳон чемпионатида ўйнаган илк ўзбек футболчиси бўлди
АҚШда футбол бўйича клублар ўртасидаги жаҳон чемпионати давом этмоқда. Бироз аввал Пеп Гвардиола бошчилигидаги Англиянинг “Манчестер Сити” клуби БААнинг “Ал Айн” жамоасига қарши 2-тур учрашувини ўтказди. Унда инглиз клуби йирик 6:0 ҳисобида ғалаба қозонди. Мазкур учрашувда Ўзбекистон терма жамоаси ҳимоячиси Абдуқодир Ҳусанов 61 дақиқа ҳаракат қилиб, клубининг муваффақиятига ҳисса қўшди.
Кирсти Ковентри ХОҚ Президенти сифатида фаолиятини бошлайди
Бугун Халқаро Олимпия қўмитаси тарихида аҳамиятли сана. 2013 йилдан ХОҚ Президенти сифатида фаолият олиб борган Томас Бах бугун расман фаолиятини якунлайди. Унинг ўрнига ушбу лавозимда тарихда илк бор аёл киши – зимбабвелик Кирсти Ковентри вазифага киришади.

23 июня — Международный Олимпийский день!
Сегодня во всём мире отмечается Международный Олимпийский день. Ровно 131 год назад, 23 июня 1894 года, барон Пьер де Кубертен основал Международный Олимпийский комитет с целью возрождения современных Олимпийских игр. С тех пор эта дата широко отмечается как Международный Олимпийский день.
Абдукодир Хусанов — первый узбекский футболист, сыгравший на клубном чемпионате мира
В США продолжается клубный чемпионат мира по футболу. Недавно в матче второго тура английский «Манчестер Сити» под руководством Пепа Гвардиолы встретился с клубом «Аль-Айн» из ОАЭ и одержал победу с крупным счётом - 6:0. В этом матче защитник национальной сборной Узбекистана Абдукодир Хусанов провёл на поле 61 минуту и внёс вклад в успех своей команды.
Кирсти Ковентри начинает работу в качестве президента МОК
Сегодня — важный день в истории Международного Олимпийского комитета. После 11 лет на посту президента МОК, Томас Бах официально завершает свою деятельность. Его место впервые в истории займёт женщина — представительница Зимбабве Кирсти Ковентри.