Тошкентда халқаро Олимпия куни кўтаринки руҳда нишонланди
Юртимизда ҳар йили катта тантана билан нишонланадиган Халқаро Олимпия куни бу йил ҳам ўзгача шукуҳда қарши олинди. Тадбирга терма жамоаларимизга асосий захира спортчиларни етиштириб берадиган пойтахтимиздаги Республика Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш маркази мезбонлик қилди.
Байрамда Спорт вазирлиги, Миллий Олимпия ва Паралимпия қўмиталари, “LUKOIL Uzbekistan Operating Company” компанияси раҳбарияти, ўзбек спортининг юлдузлари, федерация ва ассоциациялар масъуллари, ёш атлетлар ва ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Тантанали очилиш маросимида сўз олган расмийлар Халқаро Олимпия кунининг тарихий аҳамияти, унинг жаҳон спорт соҳасида тутган ўрни ва мамлакатимизда Олимпия ҳаракатини ривожлантириш йўлида Президентимиз бошчилигида амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотлар ҳақида гапириб ўтишди. Олимпия ғоялари — тинчлик, дўстлик ва бирдамликни тарғиб этувчи куч сифатида алоҳида таъкидланди.
Бу йилги тантана “LUKOIL Uzbekistan Operating Company” билан ҳамкорликда нишонланди. Компания мамлакатимизда Олимпия ҳаракатини қўллаб-қувватлаш мақсадида пойтахтимиздаги қатор спорт мактабларига Бирлашган кураш дунёси (UWW) стандартларига тўла жавоб берадиган замонавий гиламларни совға қилди.
Ёш спортчилар меҳмонлар учун футбол, бадминтон, камондан отиш, стол тенниси, дзюдо, ўзбек жанг санъати, кураш, таэквондо, қиличбозлик, 3х3 баскетбол спорт турлари бўйича кўргазмали чиқишлар намойиш этишди. Ташриф буюрувчилар ўзлари учун қизиқарли бўлган спорт турларида имкониятларини синаб кўришди ва улар билан яқиндан танишишди.
Олимпия куни тантаналари байрам концерти билан якунланди. Мусиқий чиқишлар тадбирга янада кўтаринки руҳ бағишлаб, меҳмонлар хотирасида ёрқин таассурот қолдирди.

В Ташкенте на высоком уровне отмечен Международный Олимпийский день
В нашей стране ежегодно с большим размахом празднуется Международный Олимпийский день и в этом году он также прошёл в торжественной атмосфере. Мероприятие состоялось в Республиканском Центре по подготовке к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта, расположенный в столице, где воспитываются резервные спортсмены для национальных сборных команд.
В празднике приняли участие руководители Министерства спорта, Национального Олимпийского и Паралимпийского комитетов, руководство компании «LUKOIL Uzbekistan Operating Company», звёзды узбекского спорта, ответственные лица федераций и ассоциаций, юные спортсмены и сотрудники СМИ.
На торжественной церемонии открытия выступавшие официальные лица рассказали об историческом значении Международного Олимпийского дня, его месте в мировом спорте, а также о широкомасштабных реформах, проводимых в нашей стране под руководством Президента в целях развития Олимпийского движения. Особо подчёркивалось, что Олимпийские идеи — это сила, пропагандирующая мир, дружбу и солидарность.
В этом году праздник был организован в сотрудничестве с компанией «LUKOIL Uzbekistan Operating Company». В поддержку Олимпийского движения в стране компания подарила ряду спортивных школ столицы современные ковры, полностью соответствующие стандартам Объединённого мира борьбы (UWW).
Юные спортсмены продемонстрировали гостям показательные выступления по футболу, бадминтону, стрельбе из лука, настольному теннису, дзюдо, узбек жанг санати, курашу, таэквондо, фехтованию и баскетболу 3x3. Посетители смогли лично попробовать различные спортивные дисциплины и ближе познакомиться с их особенностями.
Празднование Олимпийского дня завершилось концертом. Музыкальные номера подарили мероприятию ещё более праздничную атмосферу и оставили яркие впечатления у гостей.