“Янги Ўзбекистон Олимпия чўққилари” мусобақаларининг ўтказилиши таҳлил қилинди
Юртимиз бўйлаб ўтказилаётган “Янги Ўзбекистон Олимпия чўққилари” мусобақалари минглаб ёшларимиз томонидан илиқ қарши олинмоқда. Бугун Миллий Олимпия қўмитасида мазкур мусобақаларни янада самарали ўтказиш масалаларига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Унда Спорт вазирлиги ва МОҚ раҳбарияти, федерацияси ва ассоциацияларнинг масъуллари иштирок этишди. Шунингдек, барча ҳудудлардаги бошқармалар ва спорт муассасалари вакиллари жараённи онлайн форматда кузатиб боришди.
Вазир Адҳам Икрамов мусобақаларнинг бугунги кунгача ўтган ҳолати бўйича таҳлилларни маълум қилди. Юқори кўрсаткич қайд этган вилоятлар ва ёш спортчиларнинг номлари эълон қилинди. Енгил атлетика турларида баъзи ҳудудларда кўрсатилаётган натижалар мамлакат чемпионати ғолиблариникига жуда яқин келаётгани алоҳида эътироф этилди.
Ўз навбатида, МОҚ раҳбарияти фаоллик кўрсатаётган ҳудудий бўлимларга миннатдорчилик билдирди. Шунингдек, Бош котиб Ойбек Касимов яқин даврда ҳудудий босқич беллашувларини ташкил этиш учун Олимпия стандартларига жавоб бериладиган инвентарлар етказиб берилишини таъкидлаб ўтди.
Йиғилиш якунида масъулларга иш самарадорлигини ошириш ва мавжуд муаммоларни бартараф этиш бўйича тегишли кўрсатмалар берилди.

Анализировано проведение соревнований «Олимпийские вершины Нового Узбекистана»
Соревнования «Олимпийские вершины Нового Узбекистана», проходящие по всей стране, вызывают большой интерес у нашей молодёжи. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялось совещание, посвящённое вопросам повышения эффективности проведения данных соревнований.
В мероприятии приняли участие руководство Министерства спорта, НОК, а также ответственные лица спортивных федераций и ассоциаций. За процессом в онлайн-формате следили представители управлений и спортивных учреждений со всех регионов страны.
Министр Адхам Икрамов представил анализ текущего хода соревнований. Были озвучены регионы с наивысшими показателями и имена молодых спортсменов, добившихся высоких результатов. Отдельно было отмечено, что в ряде регионов показатели по лёгкой атлетике приближаются к уровням чемпионов страны.
В свою очередь, руководство НОК выразило благодарность активным региональным отделениям. Генеральный секретарь Ойбек Касимов подчеркнул, что в ближайшее время для проведения ркгиональных этапов на местах будет поставлен инвентарь, соответствующий олимпийским стандартам.
По итогам совещания ответственным лицам были даны конкретные указания по повышению эффективности работы и устранению существующих проблем.