Токио-2020: Ўзбекистон делегациясининг байроқдорлари маълум
Олимпия ўйинларининг тантанали очилиш маросимида мамлакатлар паради кўпчиликнинг диққат-марказида бўладиган энг асосий жараёнлардан бири. Унда кўпчиликнинг диққат-эътибори қайси атлет делегация байроғини кўтариб чиқишига қаратилади. Мамнуният билан Токио-2020 Олимпия ўйинларининг очилиш маросимида делегациямиз байроқдорларини маълум қиламиз.
Маросимда афсонавий гимнастикачимиз Оксана Чусовитина ва боксчимиз Бобо-Усмон Батуров Ўзбекистон делегациясининг байроқдорлари бўлишади. Қайд этиш жоиз, Оксана Чусовитина ёзги Олимпия ўйинларида байроқдор бўлган дастлабки аёл атлетимиз сифатида тарихдан жой олмоқда.
Оксана Чусовитина Барселона-1992 Олимпия ўйинлари чемпиони, уч карра жаҳон чемпиони, Осиё ўйинлари ғолиби, қаторасига еттита ёзги Олимпия ўйинларида иштирок этган ер юзидаги ягона аёл гимнастикачи сифатида Гиннеснинг рекордлари китобига киритилган. Демак, Токиодаги очилиш маросимда ўзининг саккизинчи Олимпиадасига тайёргарлик кўраётган, аллақачон дунё гимнастикаси афсонасига айланган ҳамюртимиз, Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи, “Ўзбекистон ифтихори” фахрий унвони эгаси Оксана Чусовитина мамлакатимиз спорт делегациясини ҳур диёримиз байроғини сарбаланд кўтарган ҳолда XXXII ёзги Олимпия ўйинларининг бош аренасига бошлаб тушади. Унга эса бокс бўйича Осиё чемпиони, Осиё ўйинлари ғолиби, жаҳон чемпионати совриндори, “Келажак бунёдкори” медали соҳиби Бобо-Усмон Батуров ҳамроҳлик қилади.
Очилиш маросимининг сценарийсига кўра, барча давлатлардан 1 нафардан эркак ва аёл спортчилар байроқдор бўлиб чиқишади. Бу Халқаро Олимпия қўмитаси томонидан тарғиб қилинаётган гендер тенглик сиёсатининг амалда татбиқ этилишидир. Эслатиб ўтамиз, XXXII ёзги Олимпия ўйинларининг тантанали очилиш маросими 23 июль куни Тошкент вақти билан соат 16:00 да Токиодаги «Олимпия» стадионида бошланади.

Tokyo-2020: the names of the flag bearers of the delegation of Uzbekistan are known
At the opening ceremony of the Olympic Games, one of the most important events is the parade of the participating countries, which will be the focus of attention of every spectator. Everyone is very interested in which athlete will carry the flag of the delegation. We are very happy to announce the names of the flag bearers of our delegation at the opening ceremony of the Tokyo 2020 Olympic Games.
At the ceremony, the flag bearers of the delegation of Uzbekistan will be the legendary representative of gymnastics Oksana Chusovitina and boxer Bobo-Usmon Baturov. It should be noted that Oksana Chusovitina will go down in the history of our country as the first woman who became the flag bearer of the delegation at the Summer Olympic Games.
Oksana Chusovitina — champion of the Olympic Games Barcelona-1992, three-time world champion, winner of the Asian Games. She entered the Guinness Book of Records as the only gymnast in the world who took part in the Summer Olympic Games 7 times in a row. At the opening ceremony of Tokyo 2020, Oksana Chusovitina, a representative of gymnastics, who is preparing for her eighth Olympics, a legend of world sports, an honored athlete of the Republic of Uzbekistan, the owner of the honorary title "Uzbekistan Iftikhori", will raise the flag of our country high and lead the delegation of Uzbekistan to the main arena of the XXXII Summer Olympic Games. She will be accompanied by the Asian boxing champion, winner of the Asian Games, World Championship medalist, winner of the Kelazhak Bunyodkori medal Bobo-Usmon Baturov.
According to the scenario, each country will be represented by 2 flag bearers (a man and a woman). This is a practical expression of the policy of gender equality, which is put forward by the International Olympic Committee. The opening ceremony of the XXXII Summer Olympic Games will begin on July 23 at 16: 00 Tashkent time at the Olympia Stadium in Tokyo.