Токио-2020: Ўзбекистон делегациясининг байроқдорлари маълум
Олимпия ўйинларининг тантанали очилиш маросимида мамлакатлар паради кўпчиликнинг диққат-марказида бўладиган энг асосий жараёнлардан бири. Унда кўпчиликнинг диққат-эътибори қайси атлет делегация байроғини кўтариб чиқишига қаратилади. Мамнуният билан Токио-2020 Олимпия ўйинларининг очилиш маросимида делегациямиз байроқдорларини маълум қиламиз.
Маросимда афсонавий гимнастикачимиз Оксана Чусовитина ва боксчимиз Бобо-Усмон Батуров Ўзбекистон делегациясининг байроқдорлари бўлишади. Қайд этиш жоиз, Оксана Чусовитина ёзги Олимпия ўйинларида байроқдор бўлган дастлабки аёл атлетимиз сифатида тарихдан жой олмоқда.
Оксана Чусовитина Барселона-1992 Олимпия ўйинлари чемпиони, уч карра жаҳон чемпиони, Осиё ўйинлари ғолиби, қаторасига еттита ёзги Олимпия ўйинларида иштирок этган ер юзидаги ягона аёл гимнастикачи сифатида Гиннеснинг рекордлари китобига киритилган. Демак, Токиодаги очилиш маросимда ўзининг саккизинчи Олимпиадасига тайёргарлик кўраётган, аллақачон дунё гимнастикаси афсонасига айланган ҳамюртимиз, Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи, “Ўзбекистон ифтихори” фахрий унвони эгаси Оксана Чусовитина мамлакатимиз спорт делегациясини ҳур диёримиз байроғини сарбаланд кўтарган ҳолда XXXII ёзги Олимпия ўйинларининг бош аренасига бошлаб тушади. Унга эса бокс бўйича Осиё чемпиони, Осиё ўйинлари ғолиби, жаҳон чемпионати совриндори, “Келажак бунёдкори” медали соҳиби Бобо-Усмон Батуров ҳамроҳлик қилади.
Очилиш маросимининг сценарийсига кўра, барча давлатлардан 1 нафардан эркак ва аёл спортчилар байроқдор бўлиб чиқишади. Бу Халқаро Олимпия қўмитаси томонидан тарғиб қилинаётган гендер тенглик сиёсатининг амалда татбиқ этилишидир. Эслатиб ўтамиз, XXXII ёзги Олимпия ўйинларининг тантанали очилиш маросими 23 июль куни Тошкент вақти билан соат 16:00 да Токиодаги «Олимпия» стадионида бошланади.

Токио-2020: известны имена знаменосцев делегации Узбекистана
На церемонии открытия Олимпийских игр, одно из важнейших событий является — парад стран-участников, которое будет в центре внимания каждого зрителя. Каждому очень интересно, какой спортсмен будет нести флаг делегации. Мы с большой радостью хотим объявить имена знаменосцев нашей делегации на церемонии открытия Олимпийских игр Токио-2020.
На церемонии знаменосцами делегации Узбекистана будут легендарная представительница спортивной гимнастики Оксана Чусовитина и боксёр Бобо-Усмон Батуров. Следует отметить, что Оксана Чусовитина войдёт в историю нашей страны в качестве первой женщины, которая стала знаменосцем делегации на летних Олимпийских играх.
Оксана Чусовитина — чемпионка Олимпийских игр Барселона-1992, трехкратная чемпионка мира, победительница Азиатских игр. Вошла в книгу Рекордов Гиннеса в качестве единственной гимнастки в мире, которая 7 раз подряд приняла участие на летних Олимпийских играх. На церемонии открытия Токио-2020, представительница спортивной гимнастики, которая готовится к своей восьмой Олимпиаде, легенда мирового спорта, заслуженная спортсменка Республики Узбекистан, обладательница почётного звания «Узбекистон ифтихори» Оксана Чусовитина высоко поднимет флаг нашей страны и проведёт делегацию Узбекистана к главной арене XXXII летних Олимпийских игр. Её будет сопровождать чемпион Азии по боксу, победитель Азиатских игр, призёр чемпионата мира, обладатель медали «Келажак бунёдкори» Бобо-Усмон Батуров.
Согласно сценарию, каждую страну будут представлять 2 знаменосца (мужчина и женщина). Это практическое выражение политики гендерного равенства, которая выдвигается Международным Олимпийским комитетом. Торжественная церемония открытия XXXII летних Олимпийских игр начнется 23 июля в 16:00 по Ташкентскому времени на стадионе «Олимпия» в Токио.