Ҳамюртларимизнинг жисмоний фаоллигини ошириш борасида янгича ёндашувлар татбиқ қилинади
Бугун Миллий Олимпия қўмитасида оммавий спортни янада ривожлантириш ва аҳоли жисмоний фаоллигини ошириш мавзусида кенгайтирилган йиғилиш бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси департаменти раҳбари Одил Абдурахманов, Спорт вазирлиги, Миллий Олимпия ва Паралимпия қўмиталарининг раҳбарияти, шунингдек, бошқа масъул ташкилотларнинг мутасаддилари иштирок этишди.
Йиғилишда аҳолининг жисмоний фаоллигини ошириш, бунинг учун янгича механизм ишлаб чиқиш кун тартибининг асосий мавзусига айланди. Хусусан, Тошкент шаҳри мисолида таълим муассасаларидаги ёшларни спортга кенг жалб қилиш, жараённи рақамлаштириш бўйича таклиф ва мулоҳазалар билдирилди.
Суҳбат якунида илгари сурилган таклифларни амалга татбиқ этиш мақсадида барча соҳадан масъуллар бириктирилиб, вазифалар тақсимоти белгилаб олинди.

В Узбекистане внедряются новые подходы для повышения физической активности населения
В Национальном Олимпийском комитете состоялось расширенное совещание, посвященное развитию массового спорта и вовлечению населения в активный образ жизни. В обсуждении приняли участие директор департамента Администрации Президента Узбекистана Одил Абдурахманов, руководители Министерства спорта, Национальных Олимпийского и Паралимпийского комитетов, а также представители других ведомств.
Основное внимание было уделено разработке новых механизмов, способствующих повышению физической активности соотечественников. В частности, предложено активнее привлекать молодежь к занятиям спортом, используя опыт Ташкента в качестве примера. Также были рассмотрены идеи по цифровизации этого процесса, что позволит сделать спортивные программы более доступными и удобными.
По итогам заседания определены ответственные лица и сформулированы конкретные задачи для реализации поставленных инициатив.