Олимпия шаҳарчасидан фойдаланишда Хитой тажрибаси ўрганилмоқда
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов “China sport development co.ltd” компанияси раҳбари Ван Нин бошчилигидаги мутахассисларни қабул қилди. Суҳбатда пойтахтимизда қад ростлаётган Олимпия шаҳарчасининг имкониятларидан тўлиқ фойдаланиш ва бунда хориж тажрибасини ўрганиш асосий мавзу бўлди.
Ван Нин узоқ йиллардан бери спорт объектларини эксплуатация қилиш билан шуғулланиб келади. Мутахассис Пекин-2008 ёзги ва Пекин-2022 қишки Олимпия ўйинлари, шунингдек, Хитойда ўтган бошқа кўплаб йирик мусобақаларда улкан тажриба тўплаган.
Ойбек Касимов учрашув давомида хитойлик мутахассисларнинг тақдимоти билан батафсил танишди. Якунда ушбу мавзу Спорт вазирлиги, федерация ва ассоциациялардаги мутахассислар билан кўриб чиқилиши билдирилди.

26 Февраля 2025 1872
Сегодня Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана принял специалистов компании “China sport development co.ltd” во главе с Ван Нином. Основной темой беседы стало эффективное использование возможностей Олимпийского городка, строящегося в нашей столице и изучение зарубежного опыта.
Г-н Ван Нин уже много лет занимается оснащением спортивных объектов. В частности, он приобрел огромный опыт на летних и зимних Олимпийских играх Пекин-2008 и Пекин-2022, а также во многих крупных комплексных соревнованиях в Китае.
На встрече О.Касимов подробно ознакомился с презентацией китайских экспертов. В заключение было отмечено, что данные предложения будут рассмотрены с Министерством спорта, со специалистами спортивных федераций и ассоциаций.