Спорт – соғлом халқ, соғлом авлоднинг таянч устуни
Ўзбекистон Республикаси Президенти, Миллий Олимпия қўмитаси раиси Шавкат Мирзиёев бошчилигида 13 февраль куни олимпия ва паралимпия ҳаракати, ихтисослаштирилган ва оммавий спортни янги босқичга олиб чиқиш ҳамда аҳоли жисмоний фаоллигини ошириш чора-тадбирлари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Ҳар бир ота-она, ҳар бир миллатнинг нияти – жисмоний ва маънавий баркамол авлодни тарбиялашдир. Бунга эса жисмоний тарбия ва спортсиз эришиб бўлмайди. Спорт соғлом халқ, соғлом авлоднинг таянч устунидир.
Шу боис давлатимиз томонидан бу соҳага катта эътибор қаратилмоқда. Сўнгги тўрт йилда бюджетдан спортга ажратилаётган маблағ 1,5 триллион сўмдан 3 триллион сўмга ошди. Мураббийларнинг ўртача маоши 2 баробар кўпайди. 101 та йирик спорт иншоотлари қурилди, 67 таси реконструкция қилинди. Спортчиларимизнинг Париж Олимпиадасида эришган ютуқлари бу эътиборнинг ёрқин натижалари бўлди.
Энди 2028 йилда Лос-Анжелесда бўладиган Олимпия ўйинларида кучли ўнталикка кириш мақсад қилинган. Бунинг учун тайёргарликни кучайтириш, спорт федерацияларини ривожлантириш зарур.
Йиғилишда бу масалалар 26 та спорт федерацияси ва ҳудудлар кесимида таҳлил қилинди.
Масалан, сўнгги Олимпия ўйинларида 48 та дастур бўлган енгил атлетика бўйича 5 та, 49 та сув спорти дастуридан 4 та лицензия олинган, холос. Қорақалпоғистон, Жиззах, Қашқадарё, Навоий, Наманган ва сирдарёлик спортчилар паст натижа кўрсатган.
Шу боис иқтидорли ёшларни топиш, олимпия спорт турларига тайёрлаш, уларни ва мураббийларни рағбатлантириш бўйича янги тизим йўлга қўйилиши белгиланди. Давлатимиз раҳбари бу борадаги қатор ташаббусларни илгари сурди.
Аввало, олимпия ва паралимпия ҳаракатини ривожлантириш, селекция тизимини яхшилаш мақсадида Олимпия қўмитасининг ҳудудий бўлимлари ташкил этилади. Миллий Олимпия қўмитаси раиси Президент бўлганидек, ҳудудий бўлимларга вилоят ҳокимлари бошчилик қилади.
Улар ҳар бир федерация билан бирга, Олимпия ўйинларига тайёргарлик даври бўйича стратегия ишлаб чиқади. Бунинг учун зарур шароит ва инфратузилмага 300 миллиард сўм йўналтирилади.
Шунингдек, чет элдан илғор тажрибалар, грантлар жалб қилиш чоралари кўрилади. Спортчи ва мураббийлар хорижий спорт академияларида ўқитилади. Олдинги Олимпия ва Паралимпия ўйинлари натижасига қараб, спорт турлари устуворлиги бўйича 3 та тоифага ажратилади.
Ҳудудлардаги 310 та спорт мактаби миллий терма жамоаларнинг селекция базасига айланиши кераклиги таъкидланди. Уларда янги методика ва ёндашувлар жорий қилинади.
Олимпия спорт турларига мослаштирилган 56 та спорт мактаби миллий терма жамоаларга асосий захира бўлади. Уларда ҳудуддан сараланган ёшлар индивидуал режа асосида мақсадли тайёрланади.
Шунингдек, йилига икки марта ҳудудларда олимпия спорт турлари бўйича “Янги Ўзбекистон Олимпия чўққилари” мусобақалар тизими йўлга қўйилади. Туман ва вилоят совриндорларини ҳокимлар рағбатлантириб боради. Вилоят босқичи ғолиблари ҳар йили декабрда Олимпия шаҳарчасида ўтказиладиган “Президент Олимпиадаси”да иштирок этади.
Мусобақа ғолиблари уй, автомобиль каби қимматбаҳо совғалар билан тақдирланади. Биринчи ва иккинчи ўринни олган спортчилар Республика олимпия ва паралимпия марказига қабул қилинади. Бунда, 1-2 курс ўқувчиларига стипендия тўлаш йўлга қўйилади.
Президентимиз мусобақаларда юқори натижа кўрсатган спортчи ва терма жамоа устозлари қаторида спортчиларни етиштирган биринчи мураббийларни ҳам рағбатлантириш зарурлигини таъкидлади.
Йиғилишда пара спорт имкониятларига алоҳида тўхталиб ўтилди.
Илгари бу тоифадаги ёшлар учун атиги 33 та мактабда спорт тўгараклари бўлган, бугун бундай мактаблар сони 235 тага етди. Параспорт билан мунтазам шуғулланувчилар 4 карра кўпайиб, 7 мингдан ошди.
Энди Герцен номидаги Россия давлат педагогика университети билан ҳамкорликда ногиронлиги бўлган ёшларни спорт билан қамраб олиш, натижадорлигини таъминлаш бўйича илмий методика ва стандартлар ишлаб чиқилади. Унинг Тошкентдаги филиалида адаптив спорт бўйича алоҳида факультет очилади.
Шунингдек, ҳудудлардаги 39 та спорт мактаби параспорт турларига ихтисослашади. Бундай ёшларни, айниқса, ногиронлиги бўлган қизларни имкониятига қараб, бошқа соғлом спорт гуруҳларида ҳам шуғулланишига шароит яратилади. Тренерларга малака сертификати бериш ва уларни қайта тайёрлаш тизими соддалаштирилади.
Параспорт турлари бўйича терма жамоаларни шакллантириш тартиби ҳам ўзгартирилади. Бундан буён, ёшлар фақат мусобақа натижасига қараб эмас, балки спорт нормативларини бажаришига қараб ҳам терма жамоага қабул қилинади. Бунда, ногиронлиги бўлган спортчиларнинг кўрсаткичларини мониторинг қилиб борадиган алоҳида онлайн платформа бўлади.
Мусобақа ва спорт йиғинлари ташкил қилишда олимпия ва паралимпия тизимига ўтилади. Яъни, қаерда чемпионат бўлса, унга ёнма-ён параспорт мусобақаси ҳам ўтказилади, йиғинлар ҳам биргаликда ташкил қилинади. Бу ҳақиқий инклюзив тизимга айланади, ногиронлиги бор спортчилар учун ишонч ва рағбат бўлади.
Спорт соҳасида ҳам хусусий секторга кенг йўл очилиши қайд этилди. Энди хусусий спорт клубларининг ягона реестри юритилади, уларнинг фаолияти бўйича мезонлар яратилади. Қамров даражасига қараб, клубларга бепул спорт жиҳозлари ажратилади. Хусусий мураббийларга ўзини ўзи банд қилиш ҳуқуқи берилади.
Муҳими, хусусий клублардаги ёшлар барча мусобақаларда ўз номидан иштирок этиши мумкин бўлади ва натижасига қараб, терма жамоаларга қабул қилинади.
Спортчиларни топиш, саралаш ва тайёрлаш жараёнига рақамлаштиришни кенг жорий қилиш, адолатни таъминлаб, қобилиятли ёшларни юзага чиқариш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда оммавий спортни ривожлантириш ва соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Ўтган йили мусобақаларда ёшлар қамрови 10 миллионга етган. Лекин катта ёшдаги инсонларнинг спортда иштироки кам.
Шу боис энди маҳаллаларда оммавий жисмоний фаоллик тадбирлари ўтказилади, бу бўйича рейтинг юритилади. Йил якуни билан энг фаол оилаларга машқ жиҳози берилади, энг яхши маҳаллаларда спорт майдончалари қурилади.
Ўқувчиларни спортга кенг жалб этиш мақсадида ҳар бир мактабда яккакураш ва жамоавий олимпия спорт турлари бўйича тўгараклар очилади. Мактаблар ўртасида олимпия спорт турлари бўйича мусобақалар ташкил қилинади. Энг яхши натижа кўрсатган ўқувчилар селекция қилиниб, мактаблар эса керакли спорт инвентари билан таъминланади. Натижа кўрсатган жисмоний тарбия ўқитувчилари алоҳида рағбатлантирилади.
Юртимизда 700 мингдан зиёд талабалар борлиги қайд этилиб, улар ўртасида спортга ҳавасни кучайтириш, қамровни ошириш муҳимлиги кўрсатиб ўтилди.
Аҳолини соғлом турмуш тарзига ўргатишда нафақат спорт, балки тўғри овқатланиш ҳам долзарб. Ўрганишларга кўра, аҳолимизнинг 44 фоизи жисмоний фаол эмас, 36 фоизи тўғри овқатланиш қоидаларига амал қилмайди. Бошоқли ва донли маҳсулотлар, мева-сабзавотлар истеъмоли кам. Тез тайёр бўлувчи ва таркибида канцероген моддалар юқори бўлган маҳсулотлар савдоси кўпайган. Булар турли касалликлар ва эрта ўлимларга сабаб бўлаяпти.
Шу боис “Соғлом инсон – соғлом миллат” ғояси умуммиллий ҳаракатга айлантирилиши таъкидланди. Бунинг учун соғлом овқатланиш ва жисмоний фаоллик тарғиботини ҳар бир оилага олиб кириш кераклиги айтилди.

13 Февраля 2025 2109
Под председательством Президента Республики Узбекистан, Председателя Национального олимпийского комитета Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по вопросам развития олимпийского и паралимпийского движения, выведения адаптивного и массового спорта на новый уровень, а также повышения физической активности населения.
Каждый родитель и каждая нация стремятся воспитать физически и духовно развитое поколение – цели, которых невозможно достичь без систематического физического воспитания и спорта. Именно спорт является опорой здорового народа и фундаментом здорового поколения.
В связи с этим государство уделяет особое внимание развитию спортивной сферы. За последние четыре года объем средств, выделяемых из государственного бюджета на спорт, увеличился с 1,5 триллиона до 3 триллионов сумов, а средняя заработная плата тренеров выросла в два раза. Построено 101 крупное спортивное сооружение, проведена реконструкция 67 объектов. Достижения наших спортсменов на Олимпиаде в Париже стали ярким свидетельством эффективности принятых мер.
Теперь поставлена цель попасть в сильнейшую десятку сборных на Олимпийских играх 2028 года в Лос-Анджелесе. Для этого необходимо усилить подготовку и развивать спортивные федерации.
На совещании эти вопросы были рассмотрены в разрезе 26 спортивных федераций и регионов.
На последних Олимпийских играх в легкой атлетике, программа которой включает 48 дисциплин, было получено всего 5 лицензий, а по водным видам спорта, где 49 дисциплин – лишь 4 лицензии. При этом спортсмены из Каракалпакстана, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской и Сырдарьинской областей показали слабые результаты.
В связи с этим принято решение о создании новой системы поиска и подготовки талантливой молодежи по олимпийским видам спорта, стимулирования спортсменов и тренерского состава. Глава государства озвучил ряд инициатив в этой области.
Прежде всего, с целью развития олимпийского и паралимпийского движения и совершенствования системы селекции будут созданы региональные отделения Олимпийского комитета. Так же, как Президент возглавляет Национальный олимпийский комитет, региональные отделениями будут руководить хокимы областей. Совместно с каждой спортивной федерацией региональные отделения разработают стратегию подготовки к Олимпийским играм, для создания необходимой инфраструктуры и условий будет выделено 300 миллиардов сумов.
Кроме того, планируется привлечение передового зарубежного опыта и грантов, спортсмены и тренеры пройдут обучение в зарубежных спортивных академиях, а виды спорта будут распределены по трем приоритетным категориям с учетом результатов предыдущих Олимпийских и Паралимпийских игр.
Подчеркнута необходимость превращения 310 спортивных школ в регионах в селекционную базу национальных сборных, где будут внедряться новые методики и подходы. Также 56 спортивных школ, адаптированных для олимпийских видов спорта, станут основным резервом, где отобранные на региональном уровне молодые спортсмены будут целенаправленно готовиться по индивидуальным программам.
Кроме того, дважды в год в регионах будут проводиться соревнования по олимпийским видам спорта под названием «Олимпийские вершины Нового Узбекистана». Местные и областные победители будут стимулироваться хокимами, а победители областного этапа получат право участвовать в «Президентской олимпиаде», проводимой в декабре в Олимпийском городке.
Победители соревнований будут награждаться ценными призами – жильем, автомобилями и другими, а спортсмены, занявшие первые два места, будут зачислены в республиканский олимпийский и паралимпийский центры; студентам 1–2 курсов будет предоставлена стипендия.
Президент также подчеркнул, что наряду со спортсменами и тренерами сборных, демонстрирующих высокие результаты, необходимо стимулировать и первых тренеров, взрастивших спортсменов.
Особое внимание на совещании было уделено развитию паралимпийского спорта.
Ранее для молодежи с ограниченными возможностями здоровья действовали спортивные кружки в 33 школах, а сегодня число таких школ достигло 235. Количество регулярно занимающихся параспортом увеличилось в четыре раза и превысило 7 тысяч человек.
В сотрудничестве с Российским государственным педагогическим университетом имени А.И.Герцена будут разработаны научные методики и стандарты по вовлечению молодежи с ограниченными возможностями в спорт, а в филиале университета в Ташкенте будет создан отдельный факультет адаптивного спорта.
Кроме того, 39 спортивных школ в регионах будут специализированы на паралимпийские виды спорта. Для молодых людей, особенно для девушек с ограниченными возможностями здоровья, будут созданы условия для занятий в обычных спортивных секциях. Система выдачи квалификационных сертификатов тренерам и их переподготовки будет упрощена.
Также будет изменен порядок формирования сборных по паралимпийским видам спорта: отбор будет осуществляться не только на основании результатов соревнований, но и с учетом выполнения спортивных нормативов. Для мониторинга показателей спортсменов с ограниченными возможностями планируется создать специальную онлайн-платформу.
При организации соревнований и спортивных мероприятий будет применяться интегрированная система проведения как олимпийских, так и паралимпийских соревнований: там, где проводится чемпионат, одновременно будут организовываться паралимпийские соревнования. Это создаст по-настоящему инклюзивную систему, которая станет источником уверенности и поддержки для спортсменов с ограниченными возможностями.
Также отмечено, что в спортивной сфере открывается широкая возможность для частного сектора. В дальнейшем будет вестись единый реестр частных спортивных клубов, разработаны критерии их деятельности, а клубам, в зависимости от охвата, будут предоставляться бесплатные спортивные инвентари. Частным тренерам будет предоставлено право на самозанятость.
Молодежь из частных клубов сможет участвовать в соревнованиях от своего имени, что позволит на основе результатов отбирать спортсменов в сборные команды.
Были даны указания по широкому внедрению цифровых технологий в процессы поиска, отбора и подготовки спортсменов с целью обеспечения справедливости и выявления талантливой молодежи.
Отдельное внимание было уделено развитию массового спорта и пропаганде здорового образа жизни.
В прошлом году охват молодежи на соревнованиях достиг 10 миллионов человек, однако участие людей старшего возраста в спортивных мероприятиях остается низким. В связи с этим в махаллях будут проводиться массовые мероприятия по физической активности с ведением рейтинга, а к концу года самым активным семьям будут предоставляться тренажеры, а в лучших махаллях – создаваться спортивные площадки.
Для привлечения учащихся к спорту в каждой школе будут созданы кружки по олимпийским видам спорта для индивидуальных и командных дисциплин, а также организованы межшкольные соревнования. Лучшие учащиеся будут отбираться, а школы снабжаться необходимым спортивным инвентарем. Преподаватели физкультуры, демонстрирующие высокие результаты, получат дополнительные стимулы.
Отмечено, что в стране насчитывается свыше 700 тысяч студентов, что подчеркивает важность повышения их интереса к спорту и расширения его охвата.
В вопросах формирования здорового образа жизни населения было подчеркнуто, что значимы не только спорт, но и правильное питание. Согласно исследованиям, 44 процента населения не ведут активного образа жизни, а 36 процентов не соблюдают правила правильного питания. Потребление молочных и зерновых продуктов, а также фруктов и овощей снижается, в то время как наблюдается рост потребления фастфуда, что приводит к различным заболеваниям и преждевременной смертности.
В связи с этим идея «Здоровый человек – здоровая нация» должна стать общенациональным движением, а принципы правильного питания и физической активности – неотъемлемой частью жизни каждой семьи.