Қорақалпоғистон Республикасида янги форматдаги селекцион мусобақага ҳозирлик жараёни ўрганилди
Яқин давр ичида юртимизда “Дивизион спорт мусобақалари” йўлга қўйилиши кутилаётгани ҳақида маълум қилган эдик. Ўзбекистон МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов бошчилигидаги ишчи гуруҳ бу гал Қорақалпоғистон Республикасида бўлиб, туман ва шаҳарларда олиб борилаётган ҳозирлик ишлари билан танишишди.
Дастлаб соҳа вакиллари билан йиғилиш ўтказилиб, 2025 йил режалари, мусобақаларни ўтказиш борасидаги имкониятлар кўриб чиқилди. Шундан сўнг ҳудудлардаги спорт заллари ва муассасалар фаолияти кўздан кечирилди. Ишчи гуруҳ сафар давомида дзюдо, бокс залларида бўлиб, у ерда шуғулланаётган ёшларнинг машғулотларини кузатди ва натижадорликни ошириш бўйича керакли тавсияларни берди.
Таъкидлаш жоизки, “Дивизион спорт мусобақалари” селекцион ҳарактерга эга бўлиб, Республикамизнинг барча ҳудудларида спорт мактаблари ва хусусий клублар миқёсида ўтказилиши кутилмоқда. Беллашувларга старт берилгунга қадар Спорт вазирлиги, МОҚ, федерацияларнинг ҳудудий бўлимлари билан ҳамкорликда жойлардаги тайёргарлик ҳолати ўрганиб чиқилади.

Изучена подготовка Республики Каракалпакстан к "Дивизионным спортивным соревнованиям"
Как нами сообщалось, в скором времени во всех регионах нашей страны планируется проведение "Дивизионных спортивных соревнований". На этот раз рабочая группа во главе с заместителем председателя НОК Узбекистана Шерзодом Ташматовым посетила Республику Каракалпакстан и осмотрела подготовку в районах и городах.
Сначала было проведено собрание со специалистами отрасли, где обсуждались планы на 2025 год и возможности проведения спортивных соревнований. После этого была изучена деятельность спортивных залов и учреждений в регионе. Официальные лица посетили залы дзюдо и бокса, наблюдали за тренировкой молодых спортсменов и дали необходимые рекомендации для улучшения результатов.
"Дивизионные спортивные соревнования" имеют селекционный характер и ожидается, что они будут проводиться во всех регионах Республики, среди спортивных школ и частных клубов. До начала соревнований Министерство спорта, НОК совместно с областными подразделениями спортивных федераций будут изучать состояние подготовки на местах.