Бокс бўйича Ўзбекистон чемпионати олдидан матбуот анжумани ўтказилди
Маълум қилганимиздек, эртага пойтахтимиздаги Республика Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш маркази (РОПСТТМ)да бокс бўйича катталар ўртасидаги Ўзбекистон чемпионати старт олади. Бугун Миллий Олимпия қўмитасида “Battles of the champions” номи остида ўтказиладиган мазкур мусобақа олдидан матбуот анжумани ташкил этилди. Унда федерация бош котиби Шоҳид Тиллабоев, терма жамоа бош мураббийи Тўлқин Қиличев ҳамда аёллар жамоаси мураббийи Элшод Расулов иштирок этишди.
Даставвал, Ш.Тиллабоев мусобақа ҳақида батафсил маълумот бериб ўтди. Унга кўра, мазкур чемпионат 2024 йил ҳисобидан ўтказилмоқда. Мутахассис буни 2024 йилда кўпроқ эътибор Олимпия ўйинларига пухта ҳозирлик кўришга қаратилгани, йил якунида эса катталар ўртасидаги Осиё чемпионати ташкил этилгани боис асосий ва захира таркиб билан мазкур қитъа биринчилигига тайёргарлик кўрилгани билан ифодалади.
Шунингдек, у таркибнинг IBA ва World Boxing шафеълигидаги мусобақаларга бўлиниши ҳақидаги масалага ҳам ойдинлик киритиб ўтди. Унга кўра, Халқаро Олимпия қўмитаси томонидан IBA таснифидаги турнирларда қатнашмаслик бўйича расмий тақиқ қўйилмагани боис боксчиларимиз ҳозирча ҳар икки ташкилот томонидан ўтказиладиган мусобақаларда иштирок этишлари мумкин.
Терма жамоа бош мураббийи бу гал Париж-2024 чемпионлари Республика биринчилигида жанг қилмаслиги, шундай бўлса ҳам ички рақобат жуда кучли экани, ҳар бир баҳс шиддатли ва муросасиз руҳда ўтиши ҳақида тўхталиб ўтди. Ўз навбатида, Элшод Расулов мусобақада қатнашувчи боксчи қизлар сони ҳар йилгидан сезиларли даражада ошганини таъкидлади.
Анжуман давомида ОАВ вакиллари ўзларини қизиқтирган бошқа саволларига атрофлича жавоб олишди. Шунингдек, кун давомида мусобақа техник қўмитасининг йиғилиши ва қуръа ташлаш маросими бўлиб ўтди.
Эслатиб ўтамиз, 21-26 январь куни баҳслар РОПСТТМда ташкил этилса, 27-28 январь санасидаги якуний жанглар “Зўр ТВ” телеканалининг “Ренессанс холл” саройида бўлиб ўтади.

Состоялась пресс-конференция перед чемпионатом Узбекистана по боксу
Как мы сообщали ранее, завтра в республиканском Центре подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта (РЦПОПВС) стартует чемпионат Узбекистана по боксу среди взрослых. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялась пресс-конференция, посвящённая предстоящим состязаниям. В ней приняли участие Генеральный секретарь Федерации Шохид Тиллабоев, главный тренер сборной Тулкин Киличев и наставник женской команды Элшод Расулов.
Сначала Ш.Тиллабоев подробно рассказал о предстоящем республиканском первенстве. Данный чемпионат проводится за счёт 2024 года. Специалист отметил, что в прошлом спортивном сезоне больше внимания было уделено тщательной подготовке к Олимпийским играм, а в конце года, в связи с проведением чемпионата Азии среди взрослых, была проведена подготовка к первенству континента с основным и резервным составами.
Он также разъяснил вопрос о разделении команды на соревнования под эгидой IBA и World Boxing. Из-за отсутствия официального запрета Международным Олимпийским комитетом об участии в турнирах классификации IBA, наши боксёры пока могут выступать на соревнованиях, проводимых обеими организациями.
Главный тренер сборной подчеркнул, что на этот раз Олимпийские чемпионы Париж-2024 не будут участвовать в чемпионате Узбекистана, тем не менее, внутренняя конкуренция очень сильна, каждый бой будет проходить в бескомпромиссной борьбе. В свою очередь, Элшод Расулов отметил, что количество девушек, участвующих в соревнованиях, с каждым годом значительно увеличивается.
В ходе конференции представители СМИ получили подробные ответы и на другие интересующие их вопросы. Также в течение дня состоялось заседание технического комитета соревнований и жеребьевка.
Сами бои состоятся 21-26 января в РЦПОПВС, а финальные встречи пройдут 27-28 января во дворце “Ренессанс холл” телеканала “Зур ТВ”.