Олимпиадаларда ўзбек полвонларига мағлуб бўлган машҳурлар
Олимпия ўйинларида атлетларимиз шоҳсупага кўтарилиш учун дунёнинг кўплаб номдор спортчиларини мағлубиятга учратишган. Бугун бир қизиқ факт билан бўлишмоқчимиз. Бу Олимпиадаларда медалларга асосий даъвогар саналган, бироқ ҳар гал ўзбек ўғлонларига мағлуб бўлган таниқли ном ҳақида бўлади.
Николоз Шеразадишвили дзюдо оламида катта шуҳратга эга спортчи ҳисобланади. Испаниялик икки карра жаҳон чемпиони ҳар бир мусобақада медалларга асосий даъвогарлардан саналсада, лекин ҳеч бир Олимпиадада унинг омади келмайди. Токиода ҳам, Парижда ҳам уни медаллардан мосуво бўлишига ўзбек полвонлари сабабчи.
Токио-2020 ёзги Олимпия ўйинлари. -90 кг вазн тоифасида чорак финалда имкониятни бой берган Давлат Бобонов ва Нико бронза медали учун ўтиш босқичида ўзаро тўқнаш келишди. Унгача Шеразадишвили уч бор Бобоновдан устун келгани учун кўпчилик ўша қарама-қаршиликда испаниялик спортчининг имкониятларини юқори баҳолади. Бироқ якун умуман бошқача бўлди. Давлат бир неча ҳафта олдин жаҳон чемпионати финалидаги ва ундан аввалги мағлубиятлари учун муносиб реванш олди ҳамда узоқ кутилган Олимпиада медали сари муҳим қадам ташлади. Шу билан Шеразадишвили -90 кг вазн тоифасида қайтиб кўриниш бермади.
Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари. Қаҳрамонимиз бу гал -100 кг вазн тоифасида Олимпиада медали учун жиддий бел боғлаб келди. Бироқ яна чорак финалда енгилди. Бронза медали учун ўтиш босқичи эса япониялик амалдаги Олимпиада чемпиони Аарон Волфни мағлубиятга учратгач, унда шоҳсупага кўтарилиш учун умид пайдо бўлди. Бироқ бу умидни энди Музаффарбек Тўрабоев сўндирди. Ярим финалда имкониятни бой берган Тўрабоев бронза медали учун беллашувда Шеразадишвилидан устун келиб, таниқли испан полвони бу гал ҳам медалсиз қолишига сабабчи бўлди.
Бундай мисолларни кўплаб келтириш мумкин. Кейинчалик бу каби қизиқарли ҳолатлар ҳақида яна тўхталиб ўтамиз.

Испанский дзюдоист 2 раза остался без Олимпийской медали из-за узбекских единоборцев
Узбекские атлеты, чтобы подняться на пьедестал почёта Олимпийских игр, одолевают многих именитых спортсменов со всего мира. Сегодня мы хотим поделиться с вами с одним из интересных фактов. Речь пойдёт о фаворите каждых состязаний, который считался главным претендентом на Олимпийские медали, но каждый раз уступал узбекским единоборцам.
И этот именитый испанский спортсмен - Николоз Шеразадишвили, который является одним из ярких звёзд в мире дзюдо. Хотя будучи двукратным чемпионом мира он считается одним из главных претендентов на медали в каждых соревнованиях, ему не везёт ни на одной Олимпиаде. И в Токио, и в Париже его с медального пути сбили отечественные дзюдоисты.
Летние Олимпийские игры Токио-2020. Давлат Бобонов и Николоз, уступившие в четвертьфиналах в весовой категории до 90 кг, столкнулись друг с другом на утешительном этапе. Поскольку до этого Шеразадишвили трижды превосходил Бобонова, многие высоко оценивали возможности испанского единоборца и в данном противостоянии. Однако исход встречи был совсем другим. Давлат взял достойный реванш за финал чемпионата мира и предыдущие поражения, тем самым сделал важный шаг к долгожданной Олимпийской медали. Затем Шеразадишвили не вернулся в весовую категорию до 90 кг.
Летние Олимпийские игры Париж-2024. На этот раз испанец пришёл на французские Игры с серьёзными намерениями, чтобы вернуться на свою Родину с Олимпийской медалью в весовой категории до 100 кг. Однако опять потерпел поражение и снова в четвертьфинале. В утешительном этапе к бронзовой награде, когда испанец победил действующего Олимпийского чемпиона японца Аарона Вольфа, вселил надежду подняться на пьедестал почёта. Но вскоре эту надежду погас Музаффарбек Турабоев. В борьбе за бронзовую медаль удача была на стороне узбекского дзюдоиста, а именитый испанский единоборец и на этот раз остался без Олимпийской награды.