Лос-Анжелес-2028: Мамлакат стол тенниси федерациясининг режалари муҳокама қилинди
МОҚ раҳбарияти жойларда спорт федерация ва ассоциацияларининг янги Олимпия циклига тайёргарлик режалари билан танишмоқда. Бугун мутасаддилар Ўзбекистон стол тенниси федерациясининг бу борадаги тақдимотини таҳлил қилишди.
Стол теннисчиларимиз шу пайтгача Афина-2004 ва Рио-2016 ёзги Олимпия ўйинларида иштирок этишган. Учрашувда Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига ҳам эркаклар, ҳам аёллар терма жамоамиз вакилларининг йўлланма олишлари кераклиги, бунинг учун барча шароитлар яратиб берилиши маълум қилинди.
Федерация масъуллари ушбу спортда қитъа ва жаҳон миқёсида рақобатнинг кучли эканидан келиб чиққан ҳолда Олимпиада лицензиялари минтақавий саралаш турнири орқали қўлга киритилиши кўзда тутилганини таъкидлашди. МОҚ расмийлари спортчиларимизнинг жаҳон рейтингидаги ўринларини кучайтириш, мунтазам нуфузли мусобақалардаги иштирокларини таъминлаш бўйича ўз тавсияларини бердилар.
Қолаверса, учрашувда стол теннисини мамлакатимизда янада оммалаштириш борасида белгиланган режалар ҳақида ҳам сўз борди. Суҳбат давомида қизларимизнинг ўз ёш тоифаларида жаҳон чемпионатларида иштирок этиб келишаётганидан келиб чиққан ҳолда уларнинг салоҳиятини янада ошириш мақсадида кўпроқ хорижий ўқув-машғулот йиғинларини ташкил этиш бўйича таклифлар билдирилди.

Лос-Анджелес-2028: Обсуждены планы Федерации настольного тенниса страны к новому циклу
Руководство НОК согласно графику продолжает знакомиться с планами Федераций и Ассоциаций к новому Олимпийскому циклу. Сегодня руководители рассмотрели презентацию Федерации настольного тенниса Узбекистана.
До настоящего времени наши представители по настольному теннису принимали участие на летних Олимпийских играх Афина-2004 и Рио-2016. Во время встречи была отмечена важность завоевания лицензий как для мужской, так и для женской сборных на летние Олимпийские игры Лос-Анджелес-2028 и что для этого будут созданы все необходимые условия.
Представители Федерации упомянули, что из-за сильной конкуренции в этом виде спорта на континентальном и мировом уровне, предусмотрено получение лицензий на Олимпиаду через региональный квалификационный турнир. Официальные лица НОК дали необходимые советы по таким актуальным направлениям, как, укрепление позиций наших спортсменов на мировом рейтинге, обеспечение их участия на престижных соревнованиях.
Кроме того, речь шла о планах, направленных на популяризацию настольного тенниса в нашей стране. В ходе встречи были выражены предложения относительно организации международных учебно-тренировочных сборов с целью повышения опыта наших теннисисток, учитывая их участия на чемпионатах мирах в разных возрастных категориях.