Тарихий натижа қайд этган триатлончиларимиз тантанали кутиб олинди
3 июль куни Испания қироллигига қарашли Канар оролларида триатлон бўйича ҳарбийлар ўртасида IRONMAN LANZAROTE жаҳон чемпионати бўлиб ўтди. Бугун эрта тонгда мазкур мусобақада муваффақиятли иштирок этиб, спортимизда яна бир тарихий натижа – яккалик йўналишда олтин, жамоавий баҳсда кумуш медаль қўлга киритган қаҳрамонларимиз Тошкентга қайтиб келишди.
Делегациямизни тантанали кутиб олиш маросимида МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов, Ўзбекистон триатлон федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Фарруҳ Носиров, Мудофаа Вазирлиги мутасаддилари ва кўп сонли ОАВ иштирок этишди. Мутасаддиларимиз атлетларимизни қарши олишар экан, уларнинг қўлга киритилган дастлабки йирик ютуқ билан қутлаб ўтишди.
Ўзбекистон триатлон федерацияси раҳбариятининг сўнгги 1.5 йил ичида олиб борган кенг кўламдаги ишлари секин-аста мева бера бошлади. Мусобақа ҳақида тўхталадиган бўлсак, IRONMAN LANZAROTE триатлоннинг энг мураккаб йўналишларидан бири бўлиб, унда спортчилар том маънода ўз иродаларини намойиш этишади.
Регламентга кўра, ушбу дастурда спортчилар дастлаб Атлантика океанида 3,8 км масофага сузишади. Сўнг оролнинг тоғли ҳудудлари бўйлаб 180,2 км йўлни велосипедда босиб ўтишади. Якунда эса марафон (42,195 км) йўналишида югуришади. Мазкур масофалар ҳеч қандай дам олишсиз, бир вақтнинг ўзида босиб ўтилишини инобатга олсак, финишгача етиб келишнинг ўзи ғалабага тенг дейиш мумкин. Аёллар ўртасида 18-24 ёш вакиллари орасида иштирок этган юртдошимиз Алина Ҳакимова ўз тоифасида олтин медалга сазовор бўлди. Триатлончимиз юқорида кўрсатиб ўтилган дастурни 10 соат, 53 дақиқаю 14 сонияда босиб ўтишга муваффақ бўлди. Шунингдек, бу аёллар ўртасида умумий классификацияда олтинчи кўрсаткич ҳам демакдир. Мусобақада жамоамиз умумий ҳисобда кумуш медалларга сазовор бўлди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси мамлакат триатлон федерациясини қўлга киритилган ушбу муваффақият билан табриклаб, триатлончиларимизнинг келгуси фаолиятида ҳам улкан зафарлар тилаб қолади.

Наши триатлонисты, установившие исторический результат, вернулись в Ташкент
3 июля на принадлежащем Испании острове Лансарот в Атлантическом океане, состоялся чемпионат мира по триатлону среди военных. Данный чемпионат проводится каждые 4 года организацией под названием CISM — международный совет военного спорта; и проходит уже 22-й раз. Сегодня рано утром наши триатлонисты, которым удалось завоевать золото в индивидуальном и серебро в командном зачете, прибыли в столицу. Следует отметить, что результаты спортсменов стали триумфальным событием в истории узбекского спорта.
В торжественной церемонии встречи спортсменов приняли участие председатель НОК Рустам Шаабдурахманов, первый заместитель председателя Федерации триатлона Узбекистана Фаррух Насыров, представители Министерства Обороны Республики Узбекистан и СМИ. Встречая атлетов, руководители искренне поздравили их с первой крупной победой на международной арене.
Деятельность руководства федерации триатлона Узбекистана, которая активно продолжалась последние 1.5 года, постепенно начало давать свои плоды. Говоря о соревновании, можем подчеркнуть, что IRONMAN LANZAROTE является самым сложным соревнованием по триатлону из-за волн на водном этапе, а также ветре и крутых горных подъемах на вело и беговом этапах.
Согласно регламенту, сначала спортсмены проплывают в Атлантическом океане дистанцию в 3,8 км. Затем, им предстоит преодолеть 180,2 км по горным районам Канарских островов. В итоге участники должны пробежать марафон — 42 195 км. Учитывая, что эти дистанции преодолеваются одновременно, без отдыха, дойти до финиша — это уже победа. Наша соотечественница Алина Хакимова, выступавшая в женской возрастной категории 18-24 лет, завоевала золотую медаль. Хакимовой удалось выполнить программу за 10 часов 53 минут и 14 секунд. Также, благодаря этому результату, она стала шестой в общем зачёте среди женщин. В соревнованиях наша команда завоевала серебряные медали в общекомандном зачёте.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет федерацию триатлона страны с такой победой и желает успехов нашим триатлонистам в дальнейшем.