Барпо этилаётган Спорт тиббиёти марказларининг лойиҳалари муҳокама марказида
Пойтахтимизда қад ростлаётган Олимпия шаҳарчаси ҳудудида энг сўнгги қулайликларга эга тиббиёт маркази ҳам барпо этилмоқда. Спорт вазирлигида объект фойдаланишга топширилгач унинг фаолиятини самарали йўлга қўйиш мавзусига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Вазир Адҳам Икрамов бошчилигида ўтган учрашувда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раисининг биринчи ўринбосари Равшан Ирматов, МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази директори Камол Сирожитдинов иштирок этишди.
Йиғилиш аввалида Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган соғлиқни сақлаш ходими Адҳам Икрамов спорт тиббиётининг бугунги кундаги аҳамияти, терма жамоаларимизнинг сўнгги ютуқларида мазкур йўналишнинг ҳам катта ҳиссаси борлигини эътироф этди. Шу боис, бўлажак тиббиёт маркази олдинда турган ғалабалар учун ҳам салмоқли улуш қўшиши лозимлигини билдирди.
Учрашув давомида объектнинг замонавий техникалар билан жиҳозланиши, атлетларимиз учун кўрсатиладиган тиббий хизматларни янада яхшилаш, улар учун қулай шароитлар яратиш борасида сўз юритилди. Шунингдек, Юқори Чирчиқ туманида қурилаётган футбол бўйича миллий терма жамоалар маркази ҳудудидаги Спорт тиббиёти ва реабилитация бўлими лойиҳаси ҳам муҳокама қилинди.
Йиғилишда Тошкент-2025 ёшлар Осиё ўйинларига кўрилаётган тайёргарлик ҳам кўриб чиқилди. Унда Ойбек Касимов умумий жараён ҳақида маълумот бериб, мавжуд масалалар ҳал қилинаётгани ҳақида тўхталиб ўтди.

Обсуждены проекты постройки Центров спортивной медицины
На территории Олимпийского городка, который строится в Ташкенте, сооружается новейший Центр спортивной медицины. В Министерстве спорта состоялось совещание на тему эффективной реализации объекта после его сдачи в эксплуатацию. В мероприятии, которое прошло под руководством Министра спорта Адхама Икрамова, приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, первый заместитель председателя Комитета Равшан Ирматов, директор Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при НОК Камол Сирожитдинов.
В начале совещания Заслуженный работник здравоохранения Республики Узбекистан Адхам Икрамов отметил, что на сегодняшний день спортивная медицина является неотъемлемой частью успеха наших атлетов. Также, он выразил, что сооружаемый Центр спортивной медицины внесет значительный вклад в будущие победы отечественных спортсменов.
В ходе встречи речь шла об оснащении объекта, дальнейшем совершенствовании медицинского обслуживания и создании комфортных условий для наших спортсменов. Также обсуждался проект отдела Спортивной медицины и реабилитации на территории Центра национальных сборных по футболу, который строится в Юкори-Чирчикском районе Ташкентской области.
На встрече также обсуждалась подготовка к юношеским Азиатским играм Ташкент-2025. В нем Ойбек Касимов дал информацию о проводимой работе и отметил, что все вопросы и задачи решаются своевременно.