“Спортни сев, спорт билан яша!”: Самарқандда мини-футбол ғолиби аниқланди
Республикамиз бўйлаб “Спортни сев, спорт билан яша!” оммавий мусобақаси давом этмоқда. Ортда қолган июнь ойида Самарқандда мини-футбол ойлиги ўтказилди.
Маълумотларга кўра, июнь ойи давомида вилоятнинг 607 маҳалласидан 10 минг нафардан ортиқ ёшлар мазкур мусобақада иштирок этишди. Самарқанд шаҳрида ўтган финал босқичида уларнинг энг кучлилари ғолиблик учун баҳс олиб бордилар. Учинчи ўрин мезбон жамоага насиб этди. Бош соврин учун кечган беллашувда Иштихон ва Ургут жамоалари тўқнаш келишди. Шиддатли курашларга бой бўлган беллашувда иштихонлик ёшларнинг қўли баланд келди.

"Love sports, live with sports!": mini-football competitions were held in Samarkand
The mass sports festival "Love sports, live with sports!" continues throughout the Republic. In particular, in the month of June, mini-football competitions were held in Samarkand.
According to statistics, more than 10 thousand young people from 607 mahallas of the region took part in the competitions. The strongest teams played in the final match, which was held in Samarkand. The third place was taken by representatives of Samarkand. The teams of Ishtikhan and Urgut competed for the first place. The uncompromising match was decided in favor of Ishtikhan. Thus, the 1st place was taken by the players of Ishtikhan.
"Love sports, live with sports!"
Mini-football, Samarkand region
1. Ishtikhan
2. Urgut
3. Samarkand
According to the regulations, chess and draughts competitions will be held throughout the region in July.