Тошкент-2025: Мусобақа объектларининг лойиҳаси муҳокама қилинди
Хабарингиз бор, 2025 йил пойтахтимиз ёшлар ўртасида IV Осиё ўйинларини қабул қилади. Ҳозирда спорт федерация ва ассоциацияларида мазкур мусобақага тайёргарлик ишлари олиб борилмоқда.
Бугун ZOOM платформасида мазкур ёшлар Осиё ўйинлари учун аталган Олимпия шаҳарчасида қурилиши режалаштирилаётган объектларнинг лойиҳаси муҳокамасига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Уни МОҚ Бош котиби, “Тошкент-2025” дирекцияси директори Ойбек Касимов олиб борди. Шунингдек, унда Туризм ва спорт вазирлиги, спорт федерация ва ассоциацияларнинг мутасаддилари ходимлари ҳам иштирок этишди.
Йиғилишда Ойбек Касимов мусобақага юқори савияда тайёргарлик кўриш, лойиҳаларни имкон қадар тезроқ тақдим этиш лозимлигини таъкидлади. Ўз навбатида, лойиҳаларни жаҳон стандартларини ўрганган ҳолда тайёрлаш, бўлажак мусобақада иштирок эта оладиган авлод вакиллари орасида кучли селекция ишларини йўлга қўйиш бўйича тегишли кўрсатмалар берди. Шунингдек, федерация мутасаддилари ҳам мавзу борасида ўз таклиф ва мулоҳазаларини билдиришди.
Йиғилиш давомида асосий терма жамоаларимизнинг Токио-2020 Олимпия ўйинларига олиб бораётган тайёргарлиги ҳам кўздан кечирилди.

Ташкент-2025: обсуждён проект спортивных объектов для соревнований
Как вам известно, в 2025 году Ташкент примет IV юношеские Азиатские игры. В настоящее время все спортивные федерации и ассоциации страны активно готовятся к этому крупному мероприятию.
Сегодня на платформе ZOOM прошла встреча, посвященная обсуждению проекта спортивных объектов, которых планируется построить в Олимпийской деревне, предусмотренным к юношеским Азиатским играм. Встречу проводил Генеральный секретарь НОК, директор дирекции «Ташкент-2025» Ойбек Касымов. В нем также приняли участие представители Министерства туризма и спорта, спортивных федераций и ассоциаций.
Во время мероприятия Ойбек Касымов подчеркнул необходимость подготовиться к предстоящей Азиаде на высоком уровне и подачи проектов в кратчайшие сроки для рассмотрения. В свою очередь, были даны соответствующие указания по подготовке проектов на основе изучения мировых стандартов и налаживанию сильной селекционной работы среди юниоров, которые могут участвовать в «Ташкент-2025». Также, и представители федерации внесли свои предложения по этому поводу.