2022 йилнинг февраль ойида Хитой пойтахти Пекин шаҳрида навбатдаги қишки Олимпия ўйинлари бўлиб ўтади. МОҚ раҳбарияти Ўзбекистон қишки спорт турлари ассоциацияси мутасаддилари билан мазкур Олимпия ўйинларига қўлга киритиладиган йўлланмалар ва қишки спорт турларидаги оммавийликни ошириш масалаларини муҳокама қилди. Йиғилишда МОҚ раисининг биринчи ўринбосари Равшан Ирматов, Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов, Искандер Шадиев бошчилигидаги Ўзбекистон қишки спорт турлари ассоциацияси мутасаддилари иштирок этишди.
Қайд этиш жоиз, Пекин-2022 Олимпиадасининг саралаш цикли давом этмоқда. Куз фаслида бир қатор спорт турлари бўйича якуний лицензиялар ўйналади. Бу борада спортчиларимиз тоғ чанғиси йўналишида лицензияларни қўлга киритиш имкониятига эга. Суҳбат давомида чанғичиларимизнинг лицензияга эга бўлишлари учун ҳукуматимиз томонидан қўллаб-қувватланиши алоҳида таъкидланди. МОҚ мутасаддилари бу борада барча ёрдамни беришга тайёр эканликларини таъкидлаб ўтишди.
Шунингдек, йиғилиш давомида қишки спорт турларини янада оммалаштириш, бунинг учун мавжуд инфратузилмани мустаҳкамлаш, уларни ёшлар орасида оммалаштириш каби масалалар муҳокама қилинди. Шунингдек, 2026 йил Италияда бўлиб ўтадиган келгуси қишки Олимпиадага кўпроқ йўлланмаларни қўлга киритиш ва бунинг учун қилинадиган амалий ишлар бўйича мулоҳазалар юритилди.

Какие шансы мы имеем на Олимпиаду 2022 года в Пекине?
В феврале 2022 года в Пекине пройдут очередные зимние Олимпийские игры. Руководство НОК обсудило с ответственными лицами ассоциации зимних видов спорта Узбекистана вопросы по поводу завоевания лицензий на Олимпийские игры и повышения популяризации зимних видов спорта. В собрании принимали участие первый заместитель председателя НОК Равшан Ирматов, Генеральный секретарь организации Ойбек Касымов, ответственные лица ассоциации зимних видов спорта во главе с Искандерем Шадиевым.
Следует отметить, что отборочный цикл для Олимпийских игр в Пекине продолжается. Окончательные лицензии по нескольким видам спорта будут разыграны осенью. Учитывая этот факт, наши спортсмены имеют возможность удостоится путёвки по горнолыжному спорту. В ходе беседы было подчеркнуто, что наши лыжники будут участвовать во всех соревнованиях для завоевания лицензий при поддержке нашего государства. Представители НОК заявили, что готовы оказать необходимую помощь в этом вопросе.
На встрече также обсуждалась дальнейшая популяризация зимних видов спорта, укрепление существующей для них инфраструктуры, их пропаганда среди молодёжи. Ответственные лица подчеркнули, что необходимо проделать практическую работу с целью увеличения количества лицензий на зимние Олимпийские игры в Италии 2026 года.