Президент Шавкат Мирзиёевга оммавий спорт ва олимпия ҳаракатини кенгайтиришга оид ишлар юзасидан ахборот берилди
Президент Шавкат Мирзиёевга оммавий спорт ва олимпия ҳаракатини кенгайтиришга оид ишлар юзасидан ахборот берилди.
Аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, соғлом авлодни тарбиялашнинг муҳим омили сифатида мамлакатимизда спорт кенг ривожлантирилмоқда. Бунинг учун стадионлар, машғулот заллари, “workout” майдончалари, югуриш йўлаклари, спорт мактаблари ва мажмуаларидан иборат улкан инфратузилма бор.
Маҳаллалардаги соғлом муҳит, ҳудудий мусобақалар, “Беш ташаббус олимпиадаси” таъсирида спортсеварлар сафи кенгайиб бормоқда. Шу билан бирга, ёшлар орасидан қобилиятлилари саралаб олиниб, маҳоратли профессионал спортчилар тайёрланмоқда.
“Ўзбекистон – 2030” стратегиясини “Ёшлар ва бизнесни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастурида бу соҳа бўйича ҳам кўплаб вазифалар белгиланган. Унга мувофиқ, умумий таълим муассасалари бирламчи спорт жиҳозлари билан таъминланди. Маҳаллалардаги стадионлар ва бошқа спорт майдончаларидан фойдаланиш вақти узайтирилди. 10 миллион аҳолини оммавий спортга жалб қилиш мақсадида жойларда футбол, волейбол, стол тенниси, шахмат, шашка, енгил атлетика, кураш каби спорт турлари бўйича беш босқичли мусобақалар ўтказилмоқда.
Ҳудудларда спорт учун шароитларни кенгайтириш, селекция жараёнларини рақамлаштириш, илғор тажрибаларни ўзлаштириш борасидаги ишлар ҳам қайд этилди.
Давлатимиз раҳбарига XXXIII ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарлик бўйича ҳам ахборот берилди.
Маълумки, ушбу нуфузли мусобақа 26 июль – 11 август кунлари Франция пойтахти Париж шаҳрида бўлиб ўтади. Унда 206 та мамлакатдан 10 мингдан ортиқ спортчи иштирок этади.
Ўзбекистондан 19 та спорт тури бўйича жами 90 нафар спортчи қатнашади. Аҳамиятлиси, анъанавий спорт турларидан ташқари бу йил илк бор футбол, сувга сакраш, камондан отиш, аёллар кураши бўйича ҳам йўлланмалар олинган. Қолаверса, бу йилги олимпиячиларимизнинг 36 фоизини хотин-қизлар ташкил этмоқда.
Терма жамоаларимиз ушбу нуфузли мусобақага юқори даражада ҳозирлик кўрди. Ҳар бир спортчи бўйича индивидуал стратегия қабул қилиниб, уларнинг саралаш мусобақаларидаги, маҳаллий ва хорижий ўқув-машғулотлардаги иштироки таъминланди. 15 та олимпия ва паралимпия марказида ҳамда вилоятлардаги спорт базаларида тайёргарлик учун зарур шароитлар яратилди. Шунингдек, спортчилар мунтазам чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан ўтказилиб, тиббий-биологик таъминот ва фармакология йўналишларида тизимли чоралар кўрилди.
Давлатимиз раҳбари Олимпия ўйинларида спортчиларимизга муваффақият тилади. Мутасаддиларга иқтидорли ёшларни танлаш ва қўллаб-қувватлаш, миллий терма жамоалар учун сифатли захира шакллантириб бориш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президенту Шавкату Мирзиёеву представлена информация (https://president.uz/ru/lists/view/7421) о проводимой работе по развитию массового спорта и расширению олимпийского движения
Президенту Шавкату Мирзиёеву представлена информация о проводимой работе по развитию массового спорта и расширению олимпийского движения.
В нашей стране широко развивается спорт как важный фактор укрепления здоровья населения, воспитания здорового поколения. Для этого имеется необходимая инфраструктура, состоящая из стадионов, тренировочных залов и воркаут-площадок, беговых дорожек, спортивных школ и комплексов.
Благодаря физической культуре в махаллях, региональным соревнованиям, олимпиаде "Пять инициатив" ширится ряд любителей спорта. Вместе с тем из числа молодежи отбираются талантливые и перспективные, готовятся квалифицированные профессиональные спортсмены.
В Государственной программе по реализации Стратегии "Узбекистан - 2030" в Год поддержки молодежи и бизнеса определено множество задач в этой сфере. В соответствии с ними общеобразовательные учреждения обеспечены первичным спортивным инвентарем. Продлено время использования стадионов и других спортивных площадок в махаллях. В целях привлечения 10 миллионов человек к массовому спорту на местах проводятся марафоны и соревнования по футболу, волейболу, настольному теннису, шахматам, шашкам, бегу, курашу.
Отмечена также работа по расширению условий для занятий спортом в регионах, цифровизации селекционных процессов, освоению передового опыта.
Главе государства также представлена информация о ходе подготовки к XXXIII летним Олимпийским играм.
Как известно, этот престижный турнир пройдет с 26 июля по 11 августа в столице Франции Париже. В нем примут участие более 10 тысяч спортсменов из 206 стран.
Узбекистан в 19 видах спорта будут представлять 90 спортсменов. Помимо видов спорта, в которых наши атлеты традиционно сильны, в этом году впервые получены путевки по футболу, прыжкам в воду, стрельбе из лука, женской борьбе. Кроме того, 36 процентов узбекистанских олимпийцев составляют женщины.
Наши сборные на высоком уровне подготовились к предстоящим играм. Для каждого спортсмена была принята индивидуальная стратегия, обеспечено их участие в отборочных соревнованиях, местных и зарубежных учебно-тренировочных мероприятиях. Созданы необходимые условия для подготовки в 15 олимпийских и паралимпийских центрах и спортивных базах в областях. Также проводились регулярные углубленные медицинские осмотры спортсменов, приняты системные меры по медико-биологическому и фармакологическому сопровождению.
Глава государства пожелал нашим спортсменам успехов на Олимпийских играх. Ответственным лицам даны указания по отбору и поддержке талантливой молодежи, формированию качественного резерва для национальных сборных команд.