Таэквондочиларимиз мустақил Ўзбекистоннинг Осиё чемпионатларидаги энг яхши натижасини қайд этишди!
Бугун Ливан пойтахтида таэквондо WT бўйича Осиё чемпионати ўз якунига етди. Мусобақада Ўзбекистон терма жамоаси 10 та медаль қўлга киритиб, ўз тарихидаги энг яхши натижасини янгилади.
Бугунги беллашувларда терма жамоамиз шарафини Токио-2020 лицензиати Никита Рафалович (-80 кг) ва Нияз Пўлатов (-63 кг) ҳимоя қилишди. Рафалович ярим финалда Хитой Таипейи вакилига қарши баҳсда имкониятни бой берди ва бронза медали билан кифояланди.
Пўлатов эса ҳал қилувчи жангда иорданиялик Заид Алхалавани билан ҳисоб-китоб қилди. Муросасиз кечган жангда ҳамюртимизнинг қўли баланд келди ва терма жамоамизга учинчи олтин медални тақдим қилди.
Шу тариқа Ўзбекистон терма жамоаси мусобақани 3 та олтин, 1 та кумуш ва 6 та бронза медали билан якунлади. Бу таэквондочиларимизнинг Осиё чемпионатларида медаллар сони ва сифати бўйича қайд этган энг яхши натижаси сифатида тарихга кирмоқда. Қайд этиш жоиз, ушбу мусобақада Улуғбек Рашитов, Светлана Осипова ҳамда Нигора Турсунқулова каби етакчи спортчиларимиз иштирок этишмади. Улар айни кунларда бор эътиборларини Токио-2020 Олимпия ўйинларига муносиб тайёргарлик кўришга қаратишган. Акс ҳолда Ливандаги қитъа чемпионатида натижалар бундан-да салмоқли бўлиши турган гап эди.
Яна бир аҳамиятли томони, ҳамюртимиз Шоҳсанам Аъзамова мусобақада қизлар йўналишида «Энг яхши таэквондочи» деб топилди. Вакилларимиз эндиликда 20 июнь куни “Beirut Open” халқаро мусобақасида иштирок этишади. Осиё чемпионатида совриндор бўлган қаҳрамонларимизни эслатиб ўтамиз:
-53 кг: Чарос Қаюмова
-63 кг: Нияз Пўлатов
-49 кг: Мадинабону Маннопова
-68 кг: Жасур Жайсунов
-46 кг: Шоҳсанам Аъзамова
-74 кг: Шаҳбоз Тусматов
-80 кг: Никита Рафалович
-87 кг: Шуҳрат Салаев
+80 кг: Шоҳруҳ Ражабов
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси қитъа биринчилигида қайд этилган тарихий натижа билан Ўзбекистон таэквондо WT ассоциациясини муборакбод этиб, Токио-2020 Олимпия ўйинларида ҳам улкан муваффақиятлар тилаб қолади. Олға, Янги Ўзбекистон!

Наши таэквондисты показали свой лучший результат на чемпионате Азии за всю историю независимого Узбекистана!
Сегодня в Ливане завершился чемпионат Азии по таэквондо WT. Сборной Узбекистана в этом соревновании удалось завоевать 10 медалей.
В рамках сегодняшнего дня на даян вышли двое узбекских таэквондистов — Никита Рафалович (-80 кг) и Нияз Пулатов (-63 кг). Рафалович в полуфинале упустил возможность, проиграв представителю Китайского Тайпея и удостоился бронзы.
А Пулатов решающий бой провёл против Заида Алхалавани из Иордании. В итоге нашему таэквондисту удалось победить соперника и завоевать золотую медаль. Таким образом, сборная Узбекистана завершила чемпионат Азии с 10 медалями (3 золота, 1 серебро и 6 бронзы). Этот результат стал историческим для сборной, так как наши представители установили свой лучший показатель. Следует отметить, что в турнире не принимали участие такие лидеры сборной, как Улугбек Рашитов, Светлана Осипова, Нигора Турсункулова. В настоящее время всё их внимание направлено на подготовку к Токийской Олимпиаде. Если бы эти таэквондисты вышли на даян, то возможно сборной Узбекистана удалось достичь ещё большего успеха.
Ещё одна примечательность, наша соотечественница Шохсанам Аъзамова была признана «Лучшей таэквондисткой» чемпионата среди девушек. Теперь, 20 июня сборная Узбекистана примет участие ещё в одном международном соревновании — «Beirut Open».
Имена таэквондистов, которые стали призёрами в первенстве континента:
-53 кг: Чарос Каюмова
-62 кг: Феруза Садыкова
-63 кг: Нияз Пулатов
-68 кг: Жасур Жайсунов
-46 кг: Шохсанам Аъзамова
-74 кг: Шахбоз Тусматов
-80 кг: Никита Рафалович
+80 кг: Шохрух Ражабов
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет ассоциацию таэквондо WT Узбекистана с таким ярким успехом, установленном в первенстве континента и желает успехов в предстоящих Олимпийских играх в Токио. Вперёд, Новый Узбекистан!