Президент Шавкат Мирзиёев пойтахтимизнинг Яккасарой туманида бунёд этилган сув спорти саройини кўздан кечирди
Президент Шавкат Мирзиёев пойтахтимизнинг Яккасарой туманида бунёд этилган сув спорти саройини кўздан кечирди.
Ўзбекистон Касаба уюшмалари федерациясига қарашли мазкур мажмуа сув спорти ривожланган мамлакатлар тажрибаси асосида қурилган. Эътиборлиси, бу ерда ҳам профессионал спортчилар, ҳам ҳаваскорлар учун шароит яратилган.
50 метрли бассейн ва 500 ўринли томошагоҳга эга катта залда халқаро миқёсдаги мусобақалар, терма жамоамизнинг ўқув-машғулот йиғинларини ўтказиш учун замонавий шароитлар бор. Баландликдан сакраш ва кичик ҳавзаларда болалар сув спортини ўрганади.
Мажмуада ёшлар, меҳнат жамоалари ва фахрийлар саломатликларини мустаҳкамлаши мумкин. У бир вақтнинг ўзида 100 нафар, бир кунда мингдан зиёд аҳолига хизмат кўрсатиш қувватига эга.
Иккинчи қаватда маъмурият ва мураббийлар хонаси, конференция зали, тренажёр хонаси ҳамда спорт шарҳловчилари учун махсус хоналар жойлашган.
Мажмуа негизида Сув спорти мактаби ташкил этилган. Давлатимиз раҳбари бу ерда ёш спортчиларнинг машғулотларини кузатди. Уларнинг интилишларини қўллаб-қувватлаб, улкан ютуқларга руҳлантирди.
Бу йил Париж шаҳрида ўтказиладиган ёзги Олимпия ва Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон касаба уюшмалари федерацияси тизимидан 13 нафар спортчи лицензия қўлга киритган. Президентимиз мазкур спортчилар ва мураббийлар билан суҳбатлашди.
- Шаҳару қишлоқларда спорт мажмуалари қуриб, уни оммалаштиришга катта эътибор бераямиз. Чунки спорт билан шуғулланган ёшлар кам бўлмайди, соғлом бўлади, болалариниям шундай тарбиялайди. Сиздек профессионал спортчилар бу йўлда ёшларга ҳам ифтихор, ҳам ўрнак бўлади, - деди Шавкат Мирзиёев.

Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел дворец водных видов спорта, построенный в Яккасарайском районе столицы.
Комплекс, принадлежащий Федерации профсоюзов Узбекистана, построен на основе опыта стран с развитой школой водных видов спорта. Примечательно, что здесь созданы условия как для профессиональных спортсменов, так и для любителей.
В большом зале с 50-метровым бассейном и трибунами на 500 мест можно проводить на высоком уровне международные соревнования и тренировки национальных сборных команд. В бассейнах для прыжков с высоты и малых бассейнах дети обучаются водным видам спорта.
В комплексе молодые люди, трудовые коллективы и ветераны могут укреплять свое здоровье. Он способен обслуживать 100 человек одновременно и более тысячи человек в сутки.
На втором этаже расположены кабинеты администрации и тренеров, конференц-зал, тренажерный зал и специальные комнаты для спортивных комментаторов.
На базе комплекса создана школа водных видов спорта. Глава государства понаблюдал за тренировками молодых спортсменов, поддержал их стремления и вдохновил на большие достижения.
В этом году 13 спортсменов из системы Федерации профсоюзов Узбекистана получили лицензии на участие в летних Олимпийских и Паралимпийских играх в Париже. Президент обсудил с этими спортсменами и их тренерами ход подготовки.
– Мы уделяем большое внимание строительству спортивных комплексов в городах и селах, популяризации спорта. Потому что молодежь, занимающаяся спортом, будет не только здоровой, но и станет примером для своих детей. Такие профессиональные спортсмены, как вы, являетесь гордостью и примером для молодежи, - сказал Шавкат Мирзиёев.