Париж шаҳрининг яна бир кўзга кўринган жойларидан бири, шубҳасиз, Ногиронлар уйи мажмуаси ҳисобланади. Унинг майдонида бўлажак Олимпия ўйинларининг 3 та йўналишида ғолиб ва совриндорлар аниқланади. Аҳамиятлиси, ҳар уч дастурда ҳамюртларимиз ҳам бўлишади.
Ногиронлар уйи 1687 йил Людовик XIV фармони билан ҳарбий шифохона ва уруш фахрийларини қабул қиладиган бошпана сифатида барпо этилган. Дастлаб унинг таркибий қисми черков ва ётоқхонадан иборат эди. Кейинчалик йиллар давомида унинг ёнига қўшимча бинолар қурилиб, бугунги кўринишга келган. Ногиронлар уйи нафақат уруш фахрийлари учун бошпана, балки энг кўзга кўринган француз арбоблари, ҳарбийлари дафн этилган мажмуа ҳисобланади. Хусусан, Император Наполеон Бонапартнинг қабри ҳам шу ерда.
Ўйинлар давомида бу ерда камондан отиш бўйича баҳслар ўтказилади. Шунингдек, велошоссенинг индивидуал вақт пойгаси бўйича старт, марафон дастурининг финиш нуқтаси Ногиронлар уйи ҳудудига белгиланган. Мусобақа давомида 8 000 мухлис баҳсларни бевосита томоша қилиб бориши мумкин. Олимпия шаҳарчаси билан орадаги масофа 12 кмни ташкил этади.

Арены Париж-2024: Дворец инвалидов, где был похоронен Наполеон Бонапарт
Ещё одно величественное сооружение Франции - это Дворец инвалидов ("Дом инвалидов"). Именно в этом комплексе на предстоящих Олимпийских играх будут определены победители и призеры по 3 направлениям. Следует отметить, что наши соотечественники примут участие во всех этих трех программах.
Дом инвалидов был построен в 1687 году по приказу Людовика XIV как военный госпиталь и приют для ветеранов войны. Первоначально комплекс состоял из церкви и общежития. Позже, рядом с ним были построены дополнительные здания, и он приобрел нынешний вид. Дом инвалидов – это не только приют для ветеранов войны, но и комплекс, где похоронены важные государственные деятели и военные Франции. Также, именно тут находится могила императора Наполеона Бонапарта.
Во время Олимпиады Париж-2024 здесь пройдут соревнования по стрельбе из лука. Помимо этого, на территории Дома инвалидов будет установлен финиш марафона и старт гонки на личное время по велошоссе. Во время соревнований 8000 болельщиков смогут воочию наблюдать соревнованиями. Комплекс расположен в 12 км от Олимпийского городка.