Спорт соҳасидаги режалар бўйича ахборот берилди
Президент Шавкат Мирзиёевга спорт таълимини ривожлантириш ва халқаро мусобақаларни ўтказиш режалари бўйича ахборот берилди.
Мамлакатимизда спорт инфратузилмаси ривожлантирилиб, халқаро талаблар даражасидаги шарт-шароитлар яратилмоқда. Шунга асосланиб, FIFA қарори билан футзал бўйича бу йилги жаҳон чемпионати юртимизда ўтказилиши белгиланган. Мусобақа 14 сентябрь – 6 октябрь кунлари Тошкент, Андижон ва Бухоро шаҳарларида ташкил этилади. Унда дунёнинг энг кучли 24 жамоаси қатнашади. Иштирокчи мамлакатлардан нуфузли меҳмонлар, 30 мингдан зиёд мухлислар келиши кутилмоқда.
Мутасаддилар бу борада кўрилаётган тайёргарлик ишлари, спорт ва маданий тадбирлар режалари юзасидан ахборот берди. Чемпионатни юқори савияда ўтказиш учун Бош вазир раҳбарлигида ташкилий қўмита тузилиши белгиланди.
Маълумки, пойтахтимизнинг Яшнобод туманида Олимпия шаҳарчаси барпо этилмоқда. Келгуси йил у ерда ёшлар ўртасида ёзги Осиё ўйинлари ўтказилади.
Кейинчалик ундан самарали фойдаланиш мақсадида Олимпия шаҳарчасида Ўзбекистон давлат спорт академияси ташкил қилиниши кўзда тутилган. Ушбу муассаса ҳузурига Жисмоний тарбия ва спорт илмий тадқиқот институти ҳамда Мутахассислар малакасини ошириш институти ҳам ўтказилади. Академия тизимида Спорт тиббиёти илмий-амалий маркази, Ахборот кутубхона маркази, Ўзбекистон тарихи ва хорижий тилларни ўқитиш маркази очилади.
2025/2026 ўқув йилидан бошлаб, академияга 3 та бакалавр йўналиши ва 6 та магистратура мутахассислиги бўйича қабул бошланади. Битирувчи талабаларга тўғридан-тўғри 6 йиллик тренерлик малака сертификати берилади. Олимпия ва паралимпия коллежларидан селекция қилинган битирувчилар тўғридан-тўғри иккинчи курсга қабул қилинади.
Шундан келиб чиқиб, мутасаддиларга кафедралар ва ўқув дастурларини илғор хорижий тажрибаси асосида ташкил этиш, юқори малакали мутахассисларни жалб қилиш бўйича топшириқлар берилди.
Спорт таълимидаги яна бир янгилик Кураш маҳорат мактаблари бўлади.
Кураш минг йиллик қадриятимиз ва миллий спортимиз. Дунёда бу билан 30 миллион, Ўзбекистонда 30 минг киши профессионал шуғулланмоқда. Ҳаваскор ёшлар бундан ҳам кўп.
Шунинг учун ҳар бир вилоят марказида Кураш маҳорат мактаблари ташкил этилиши режалаштирилган. Маҳорат мактабида 140 нафар ўқувчи бўлади, улар 5-11 синф болалари орасидан танлаб олинади.
Тақдимотда Париж олимпиадасига кўрилаётган тайёргарлик бўйича ҳам ҳисобот берилди.
Терма жамоаларимиз ушбу нуфузли мусобақага юқори даражада ҳозирлик кўрмоқда, чет элларда мақсадли ўқув-машғулотлари ўтказилмоқда. Спортчиларимиз футбол, сувга сакраш, камондан ўқ отиш, аёллар ўртасида эркин кураш бўйича илк бор олимпиадага йўлланма олгани аҳамиятли. Олдинда яна йўлланмаларни қўлга киритиш, Олимпия ўйинларида муносиб қатнашиш мақсад қилинган.

Представлены планы работы в сфере спорта
Президенту Шавкату Мирзиёеву доложено о планах по развитию спортивного образования и проведению международных соревнований.
В нашей стране развивается спортивная инфраструктура, создаются условия на уровне международных стандартов. С учетом этого FIFA приняла решение о проведении чемпионата мира по футзалу в этом году в Узбекистане. Соревнования будут организованы с 14 сентября по 6 октября в городах Ташкенте, Андижане и Бухаре. В турнире примут участие 24 сильнейшие команды мира. Ожидается прибытие высоких гостей из стран-участниц и более 30 тысяч болельщиков.
Ответственные лица представили информацию о подготовительной работе, планах спортивных и культурных мероприятий. Для проведения чемпионата на высоком уровне решено создать организационный комитет под председательством Премьер-министра.
Как известно, в Яшнабадском районе столицы возводится Олимпийский городок. В следующем году там пройдут летние Азиатские игры среди молодежи.
С целью эффективного использования Олимпийского городка в дальнейшем, планируется размещение в нем Государственной спортивной академии Узбекистана. При академии будут также созданы Научно-исследовательский институт физической культуры и спорта и Институт повышения квалификации специалистов. В структуре академии откроются Научно-практический центр спортивной медицины, Информационно-библиотечный центр, а также Центр изучения истории Узбекистана и иностранных языков.
С 2025/2026 учебного года академия начнет обучение по трем направлениям бакалавриата и шести магистерским специальностям. Выпускникам академии будет выдаваться тренерский сертификат на 6 лет. Выпускники олимпийских и паралимпийских колледжей будут приниматься сразу на второй курс.
Ответственным лицам поручено организовать деятельность кафедр и учебные программы на основе передового зарубежного опыта, а также привлечь высококвалифицированных специалистов.
Ещё одной новостью в сфере спортивного образования станет создание школ мастерства по курашу.
Кураш — наша многовековая традиция и национальный вид спорта. В мире этим видом занимаются 30 миллионов человек, в Узбекистане - 30 тысяч человек профессионально, еще больше - на любительском уровне.
В связи с этим планируется открытие школы мастерства по курашу в каждом областном центре. В школу будут набраны 140 учеников по итогам конкурсного отбора среди детей 5-11 классов.
На презентации также был представлен отчет о ходе подготовки к Парижской олимпиаде.
Наши сборные активно готовятся к этому престижному соревнованию, проводя целевые учебно-тренировочные сборы за рубежом. Важно отметить, что наши спортсмены впервые завоевали олимпийские лицензии в таких дисциплинах, как футбол, прыжки в воду, стрельба из лука и вольная борьба среди женщин. Стоит задача получить еще больше путевок и достойно выступить на Олимпийских играх.