Осама Ал Шаффар: «Ўзбекистон менинг иккинчи уйим»
Хабар берганимиздек, айни пайтда Осиё велоспорт конфеденацияси (АСС) президенти Осама Ал Шаффар пойтахтимизда бўлиб турибди. Бугун у МОҚга ташриф буюрди. Меҳмонни МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов қарши олди. Шундан сўнг мутасаддилар ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш масалалари бўйича музокара олиб боришди. Унда МОҚ раиси ўринбосари Азизжон Камилов, Ўзбекистон велосипед спорти федерацияси бош котиби Козим Ўринбойхўжаев, шунингдек, халқаро ташкилотнинг бошқа мутасаддилари ва МОҚ ходимлари иштирок этишди.
“Ташрифингиз велоспортни мамлакатимизда янада ривожлантиришга катта ҳисса қўшади. Бугун эрталаб шахсий намуна билан велоспорт тарғиботини янада кучайтиришда фаол бўлдингиз. Юртимизда муҳтарам Президентимизнинг спортга қаратаётган эътиборлари катта. Ёшларни спортга жалб этиш, улар орасида соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш бўйича муҳим қарор ва ҳужжатлар қабул қилинган. Уларнинг амалий ишлари билан Рио-2016 Олимпиадасида 206 мамлакат орасида 21-ўринни эгалладик. Яқинда юртимизда илк бор велоспорт бўйича профессионал клуб ташкил қилдик, Жиззахда ВМХ трассаси фойдаланишга топшириш арафасида турибди. Умид қиламизки, ушбу учрашувимиздан сўнг ҳамкорлигимиз янада ривож топади”, – деди МОҚ раиси.
Ўз навбатида Осама Ал Шаффар ҳам мамлакатимизда велоспорт ривожи бўйича илиқ фикрларини билдириб ўтди.
“Ўзбекистон велосипед спорти федерацияси энг фаол миллий федерацияларимиздан. Айниқса, унинг раҳбари Танзила Норбоеванинг қўллаб-қувватлаши билан ушбу спорт юртингизда янада ривожланаётганини кўриб турибмиз. Бу юрт мен учун иккинчим уйимдек. 2019 йил Тошкент мезбонлик қилган Осиё чемпионати мен кўрган мусобақалар орасида энг яхшиларидан. Президент даражасидаги эътибордан Ўзбекистонда велоспорт янада тараққий этишига ишонаман. Биз бу борада ёрдам кўрсатишга тайёрмиз”, – деди АСС раҳбари.
Томонлар суҳбат давомида мамлакатимиз спортчиларининг халқаро ареналардаги иштирокини кўпайтириш, мамлакатимизда йирик мусобақалар сонини ошириш, Тошкентда велоспортга ихтисослашган тайёргарлик марказини қуриш бўйича фикр-мулоҳазалар билдирилди. Суҳбат якунида Рустам Шоабдураҳмонов ва Азизжон Камилов меҳмонга эсдалик совғаларини тақдим қилишди.

As we previously reported, the president of the Asian Cycling Confederation, Osama Ahmad Al-Shaffar, is currently staying in the capital. Today he visited the NOC of Uzbekistan. The honorary guest was met by the Chairman of the Committee, Rustam Shaabdurakhmanov. Then the leaders held talks on strengthening bilateral cooperation. The event was also attended by Deputy Chairman of the NOC Azizjon Kamilov, Secretary General of the Cycling Federation Kozim Urinboykhuzhayev, as well as responsible persons of the international organization and employees of the NOC.
"Your visit will make a great contribution to the further development of cycling in our country. This morning, you yourself have become a clear example of cycling propaganda. In our country, the Head of State pays great attention to sports. Important decisions and documents have been adopted to attract young people to sports and promote a healthy lifestyle among them. Thanks to the reforms of our President, we took the 21st place among 206 countries at the Olympic Games in Rio de Janeiro. We have recently created the country's first professional cycling club, and the BMX track in Jizzakh will soon be put into operation. We hope that after this meeting our cooperation will develop even more, " the chairman of the NOC said.
In turn, Osama Al-Shaffar expressed his positive opinion on the development of cycling in Uzbekistan.
"The Cycling Federation of Uzbekistan is one of the most active National Federations. Especially with the support of Chairman Tanzila Narbayeva, this sport is developing even more in your country. Uzbekistan is like a second home for me. The 2019 Asian Championship in Tashkent is one of the best competitions I have seen. I sincerely believe that thanks to the attention of your President, cycling in Uzbekistan will receive further development. We are ready to help you in this matter, " Osama Al-Shaffar said.
During the conversation, the sides exchanged views on the even greater participation of Uzbek athletes in international arenas, an increase in the number of major competitions in the country, the construction of a preparatory center for cycling in Tashkent. At the end of the conversation, Rustam Shaabdurakhmanov and Azizjon Kamilov presented memorable gifts to Osama Al-Shaffar.