Осама Ал Шаффар: «Ўзбекистон менинг иккинчи уйим»
Хабар берганимиздек, айни пайтда Осиё велоспорт конфеденацияси (АСС) президенти Осама Ал Шаффар пойтахтимизда бўлиб турибди. Бугун у МОҚга ташриф буюрди. Меҳмонни МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов қарши олди. Шундан сўнг мутасаддилар ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш масалалари бўйича музокара олиб боришди. Унда МОҚ раиси ўринбосари Азизжон Камилов, Ўзбекистон велосипед спорти федерацияси бош котиби Козим Ўринбойхўжаев, шунингдек, халқаро ташкилотнинг бошқа мутасаддилари ва МОҚ ходимлари иштирок этишди.
“Ташрифингиз велоспортни мамлакатимизда янада ривожлантиришга катта ҳисса қўшади. Бугун эрталаб шахсий намуна билан велоспорт тарғиботини янада кучайтиришда фаол бўлдингиз. Юртимизда муҳтарам Президентимизнинг спортга қаратаётган эътиборлари катта. Ёшларни спортга жалб этиш, улар орасида соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш бўйича муҳим қарор ва ҳужжатлар қабул қилинган. Уларнинг амалий ишлари билан Рио-2016 Олимпиадасида 206 мамлакат орасида 21-ўринни эгалладик. Яқинда юртимизда илк бор велоспорт бўйича профессионал клуб ташкил қилдик, Жиззахда ВМХ трассаси фойдаланишга топшириш арафасида турибди. Умид қиламизки, ушбу учрашувимиздан сўнг ҳамкорлигимиз янада ривож топади”, – деди МОҚ раиси.
Ўз навбатида Осама Ал Шаффар ҳам мамлакатимизда велоспорт ривожи бўйича илиқ фикрларини билдириб ўтди.
“Ўзбекистон велосипед спорти федерацияси энг фаол миллий федерацияларимиздан. Айниқса, унинг раҳбари Танзила Норбоеванинг қўллаб-қувватлаши билан ушбу спорт юртингизда янада ривожланаётганини кўриб турибмиз. Бу юрт мен учун иккинчим уйимдек. 2019 йил Тошкент мезбонлик қилган Осиё чемпионати мен кўрган мусобақалар орасида энг яхшиларидан. Президент даражасидаги эътибордан Ўзбекистонда велоспорт янада тараққий этишига ишонаман. Биз бу борада ёрдам кўрсатишга тайёрмиз”, – деди АСС раҳбари.
Томонлар суҳбат давомида мамлакатимиз спортчиларининг халқаро ареналардаги иштирокини кўпайтириш, мамлакатимизда йирик мусобақалар сонини ошириш, Тошкентда велоспортга ихтисослашган тайёргарлик марказини қуриш бўйича фикр-мулоҳазалар билдирилди. Суҳбат якунида Рустам Шоабдураҳмонов ва Азизжон Камилов меҳмонга эсдалик совғаларини тақдим қилишди.

Осама Аль-Шаффар: «Узбекистан — мой второй дом»
Как ранее нами сообщалось, в настоящее время в столице пребывает президент Азиатской конфедерации велоспорта Осама Ахмад Аль-Шаффар. Сегодня он посетил НОК Узбекистана. Почётного гостя встретил председатель Комитета Рустам Шаабдурахманов. Затем руководители провели переговоры относительно укрепления двустороннего сотрудничества. В мероприятии также приняли участие заместитель председателя НОК Азизжон Камилов, Генеральный секретарь федерации велосипедного спорта Козим Уринбойхужаев, также, ответственные лица международной организации и сотрудники НОК.
«Ваш визит внесёт большой вклад в дальнейшее развитие велоспорта в нашей стране. Этим утром вы сами стали наглядным примером пропаганды велоспорта. В нашей стране Глава Государства уделяет большое внимание к спорту. Приняты важные решения и документы с целью привлечения молодёжи к спорту и пропаганде здорового образа жизни среди них. Благодаря реформам нашего Президента мы заняли 21-е место среди 206 стран на Олимпийских играх в Рио-де-Жанейро. Недавно мы создали первый в стране профессиональный клуб по велоспорту, скоро будет сдана в эксплуатацию трасса ВMX в Джизаке. Надеемся, что после этой встречи наше сотрудничество будет развиваться ещё больше», — сказал председатель НОК.
В свою очередь и Осама Аль-Шаффар выразил своё положительное мнение относительно развития велоспорта в Узбекистане.
«Федерация велоспорта Узбекистана — одна из самых активных Национальных федераций. Особенно при поддержке председателя Танзилы Нарбаевой этот вид спорта развивается в вашей стране ещё больше. Для меня Узбекистан как второй дом. Чемпионат Азии 2019 года в Ташкенте — одно из лучших соревнований, которых я видел. Искренне верю, что благодаря вниманию вашего Президента велоспорт в Узбекистане получит дальнейшее развитие. Мы готовы оказать вам помощь в этом вопросе», — отметил Осама Аль-Шаффар.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями о ещё большем участии узбекских спортсменов на международных аренах, увеличении количества крупных соревнований в стране, строительстве подготовительного центра по велоспорту Ташкенте. В завершение беседы Рустам Шаабдурахманов и Азизжон Камилов вручили памятные подарки Осаме Аль-Шаффару.