Академик эшкак эшиш бўйича Ўзбекистон терма жамоаси аъзолари Шаҳзод Нурматов ва Собир Сафаралиев жуфтлиги ҳам ўз номини Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари қатнашчилари орасига киритиб қўйишган. Осиё ўйинларида шоҳсупага кўтарилган ушбу атлетларимиздан Францияда ҳам юқори натижа кутамиз.
Нурматов Шаҳзод Суннатилло ўғли 1999 йил 7 апрель куни Самарқанд вилояти Тайлоқ туманида дунёга келган. 2016 йилдан Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси. Мураббийи Сергей Тян. Унинг ҳисобида катталар ўртасидаги Осиё чемпионатларининг 2 та олтин ва 1 та бронза, U23 ёш тоифасидаги жаҳон чемпионатининг бронза медали мавжуд. Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларида Сафаралиев билан жуфтликда бронза, М4- дастурида эса кумуш медаль соҳибига айланган.
Сафаралиев Собиржон Ҳусниддин ўғли 2002 йил Самарқанд вилояти Нуробод туманида туғилган. 2018 йилдан терма жамоа аъзоси. Мураббийи Сергей Тян. Сафаралиевда Осиё чемпионатларининг 2 тадан кумуш ва бронза медаллари бор. Нурматов каби Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларида жуфтликда бронза, М4- дастурида эса кумуш медални қўлга киритган. Токио-2020 ёзги Олимпия ўйинлари иштирокчиси.
Нурматов ва Сафаралиев апрель ойида Жанубий Кореяда ўтган қитъавий лицензион турнирдаги муваффақиятли иштироки орқали енгил вазн тоифасидаги жуфтлик дастурида Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари йўлланмасини қўлга киритган.

Лицензиаты Париж-2024: Экипаж Нурматова и Сафаралиева
Представители сборной Узбекистана по академической гребле Шахзод Нурматов и Собир Сафаралиев также вписали свои имена в список участников летних Олимпийских игр Париж-2024. Следует отметить, что этим спортсменам удалось подняться на пьедестал Азиатских игр. Мы надеемся, что они выступят успешно и на Олимпиаде в столице Франции и займут призовые места.
Нурматов Шахзод Суннатиллоевич родился 7 апреля 1999 года в Тайлакском районе Самаркандской области. С 2016 года является представителем сборной Узбекистана. Тренер - Сергей Тян. На его счету 2 золотые и 1 бронзовая медаль чемпионата Азии среди взрослых, а также, бронзовая медаль первенства мира U23. На Азиатских играх Ханчжоу-2022 Нурматов в паре с Сафаралиевым завоевал бронзовую медаль и серебряную медаль в программе М4.
Сафаралиев Собиржон Хусниддинович родился в 2002 году в Нурабадском районе Самаркандской области. С 2018 года является представителем сборной Узбекистана. Тренер - Сергей Тян. На его счету имеется 2 серебряные и 2 бронзовые медали чемпионатов Азии. Сафаралиев, как и Нурматов на Азиаде Ханчжоу-2022 в парной программе удостоился бронзы, а в направлении М4 - серебра. Участник летних Олимпийских игр Токио-2020.
Благодаря успешному участию на континентальном лицензионном турнире в апреле месяце в Южной Корее, экипаж Нурматова и Сафаралиева в направлении лёгкой двойки завоевал путёвку на летние Олимпийские игры Париж-2024.