Қозоғистон МОҚнинг янги раҳбарияти билан учрашув ташкил қилинди
Осиё Олимпия кенгаши (ООК) вице-президенти Отабек Умаров бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси ООК Бош Ассамблеясида иштирок этиш учун Бангкок шаҳрига етиб боргани ҳақида маълум қилган эдик. Тадбир арафасида расмийлар билан бир қатор учрашувлар ташкил этилмоқда. Улардан бири Қозоғистон Миллий Олимпия қўмитаси президенти Геннадий Головкин билан ўтказилди.
Учрашувда Ўзбекистон ва Қозоғистон Миллий Олимпия қўмиталарининг Бош котиблари Ойбек Касимов ҳамда Жанар Утешова ҳам қатнашишди.
Қайд этиш жоиз, жаҳон боксида улкан шуҳрат қозонган Г.Головкин жорий йилнинг 26 февраль санасида Қозоғистон МОҚ президенти этиб сайланган эди. Ортда қолган вақт мобайнида у салмоқли лойиҳаларга қўл уришни бошлади. Томонлар суҳбат давомида икки қардош халқнинг муносабатлари спорт орқали янада мустаҳкамланиб бораётгани, хусусан, кўплаб терма жамоаларимиз йирик стартларга тайёргарлик жараёнида қўшма ўқув-машғулот йиғинларини ўтказаётганини мамнуният билан тилга олишди.
Геннадий Геннадьевич ООК вице-президентини футбол бўйича Ўзбекистон олимпия терма жамоасининг Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига йўлланма олгани билан қутлаб, жамоамизга бўлажак мусобақада ҳам омад тилади. Ўз ўрнида, Отабек Умаров Г.Головкинни янги лавозимга сайлангани билан муборакбод этиб, раҳбарлик соҳасида ҳам улкан муваффақиятларга эришишини тилади. Шунингдек, уни ўзига қулай вақтда Ўзбекистонга таклиф этди ва ҳамкорликда ишлашдан мамнун бўлишини билдирди.

Организована встреча с новым руководством НОК Казахстана
Как мы сообщали ранее делегация Узбекистана во главе с вице-президентом Олимпийского совета Азии (ОСА) Отабеком Умаровым находится с рабочим визитом в Бангкоке для участия в Генеральной Ассамблее ОСА. В преддверии мероприятия проводится ряд встреч с официальными лицами спортивных организаций. Один из них был организован с президентом Национального Олимпийского комитета Казахстана Геннадием Головкиным.
Во встрече также приняли участие Генеральные секретари НОК Узбекистана и Казахстана Ойбек Касимов и Жанар Утешова.
Стоит отметить, что пользующийся огромной популярностью в мировом боксе Генадий Головкин, 26 февраля нынешнего года был избран Президентом НОК Казахстана. За этот период он начал заниматься значительными проектами. В ходе беседы стороны упомянули, что отношения двух братских стран укрепляются благодаря спорту, в частности, наши команды по многим видам спорта проводят совместные учебно-тренировочные сборы в рамках подготовки к крупным стартам.
Кроме того, Геннадий Геннадьевич поздравил вице-президента ОСА с завоеванием путёвки олимпийской сборной Узбекистана по футболу на летние Олимпийские игры Париж-2024 и пожелал отечественной команде удачи на предстоящих соревнованиях. В свою очередь, Отабек Умаров поздравляя Г.Головкина с избранием на новую должность, пожелал ему огромных успехов на этом ответственном поприще. Он также пригласил его в Узбекистан в удобное для него время и выразил удовлетворение совместной работе.