Ўзбекистон енгил атлетика федерациясига янги раис сайланди
Бугун Миллий Олимпия қўмитасида Ўзбекистон енгил атлетика федерациясининг навбатдан ташқари ҳисобот-сайлов конференцияси бўлиб ўтди. Унда терма жамоанинг Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига олиб бораётган тайёргарлиги кўриб чиқилиб, федерация бошқарувига янги раис сайланди.
Тадбирда Спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов, мамлакат енгил атлетика федерацияси мутасаддилари ва Ижроия қўмита аъзолари иштирок этишди.
Даставвал, федерация Бош котиби Камолиддин Рўзимуҳаммедов Ўзбекистон терма жамоасининг Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига олиб бораётган тайёргарлиги юзасидан ҳисобот берди. Шундан сўнг кун тартибидаги асосий масалалар кўриб чиқилди.
Унда федерация раиси лавозимида ишлаб келган Меҳриддин Абдуллаевнинг ўз хоҳишига кўра лавозимини тарк этиши ҳақида ёзган аризаси иштирокчилар томонидан қаноатлантирилди. Шундан сўнг Ижроия қўмита тавсиясига биноан федерация раҳбарлигига “Ўзбекнефтгаз” АЖ бошқарув раиси Сидиқов Баҳодир Баҳромович номзоди илгари сурилди.
Ойбек Омилович номзод ҳақида ўз фикрларини билдирар экан, унинг спортсевар инсон сифатида яхши ном қозонгани, оммавий спорт ва соғлом турмуш тарзини қўллаб-қувватлаш масаласида жонбозлик кўрсатиб келаётгани ва келгусида юртимизда енгил атлетика ривожини янги босқичга кўтара олишига шубҳа қилмаслигини билдирди. Делегатлар номзодни бир овоздан маъқуллашди ва Баҳодир Сидиқов Ўзбекистон енгил атлетика федерациясининг янги раиси этиб сайланди.
Сўз олган Б.Сидиқов масъулиятли вазифани бажаришга киришар экан, билдирилган ишончни оқлашга, яқинлашиб келаётган Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларида терма жамоамиз атлетларининг муносиб тайёргарлик кўриши ва иштирок этиши учун бор куч-ғайратини ишга солишга ваъда берди. Ўз навбатида, Шаҳрулло Маҳмудов ҳамда Баҳодир Махситов Баҳодир Баҳромовични янги фаолиятида ҳам омад тилаб, ҳамкорликда ишлашга тайёр эканликларини билдиришди.
Шунинг билан, Ўзбекистон енгил атлетика федерациясининг навбатдан ташқари ҳисобот-сайлов конференцияси ўз ишини якунлади.

Избран новый глава Федерации лёгкой атлетики Узбекистана
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете страны состоялась внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации лёгкой атлетики Узбекистана. Во время мероприятия обсуждалась подготовка национальной сборной к предстоящим летним Олимпийским играм Париж-2024, а также, были внесены изменения в состав руководства Федерации.
В конференции присутствовали заместитель Министра спорта Республики Узбекистан Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, председатель Совета ветеранов спорта Баходир Махситов и ответственные лица Федерации лёгкой атлетики страны и члены Исполкома.
Первым выступил Генеральный секретарь Федерации Камолиддин Рузимухаммедов и представил отчёт по подготовке сборной Узбекистана к летним Олимпийским играм Париж-2024. Далее были рассмотрены главные вопросы, включенные в повестку дня.
В частности, было рассмотрено заявление по собственному желанию Мехриддина Абдуллаева, занимавшего пост председателя Федерации и удовлетворено делегатами. Затем, Исполкомом организации была выдвинута кандидатура председателя правления АО "Узбекнефтегаз" Сидикова Баходира Бахромовича на пост главы Федерации.
Выражая свое мнение о кандидате, Ойбек Омилович отметил, что он имеет отличную репутацию, как человек, любящий спорт, всегда поддерживает популяризацию массового спорта и здорового образа жизни в стране, и не сомневается, что Баходир Бахромович в будущем сможет вывести развитие лёгкой атлетики в нашей стране на новый уровень. Участники конференции единогласно одобрили кандидатуру Сидикова Баходира Бахромовича и он был избран на пост председателя Федерации лёгкой атлетики Узбекистана.
Далее выступил сам Б.Сидиков, отметив, что всеми силами постарается оправдать оказанное доверие и приложит все усилия, чтобы спортсмены отечественной сборной усердно готовились к летним Олимпийским играм Париж-2024 и достойно выступили в этих важных стартах. В свою очередь, Шахрулло Махмудов и Баходир Махситов поздравили Баходира Сидикова с новым назначением и выразили, что готовы оказывать необходимую поддержку.
Таким образом, внеочередная отчетно-выборная конференция Федерации лёгкой атлетики Узбекистана завершила свою работу.