Париж-2024 лицензиатлари: Бокс баҳсларидаги энг ёш атлетимиз Тўрабек Ҳабибуллаев
Бугун Сизларга таништирадиган лицензиатимиз 20 ёшида Олимпия ўйинларида дебют қиладиган Тўрабек Ҳабибуллаев бўлади. Қайд этиш жоиз, Ўзбекистон делегацияси таркибида бундай ёш боксчи сўнгги бор Рио-2016 ёзги Олимпия ўйинларида қатнашган.
Ҳабибуллаев Тўрабек Шукрилло ўғли 2004 йил 9 апрель куни Тошкент вилоятининг Чиноз туманида таваллуд топган. Мураббийи Пўлат Шаҳбозов. 2022 йил Испанияда ўтган ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионатида ғалаба қозонгач, Ўзбекистон миллий терма жамоасига жалб этилган. Ёш истеъдодли боксчимиз Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларида -80 кг вазн тоифасида бронза медалини қўлга киритган. 2023 йил катталар ўртасидаги мамлакат чемпионатида ушбу вазн тоифасида тенги йўқ эканини яна бир карра кўрсатди. Тўрабек бўлажак Олимпиадада айни пайтгача номи маълум бўлган лицензиатларимиз орасида энг ёш эркак спортчи бўлиб турибди.
Ҳабибуллаев жорий йилнинг 3-11 март кунлари Италияда ўтган жаҳон лицензион турниридаги муваффақиятли иштироки орқали -80 кг вазн тоифасида Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари йўлланмасига сазовор бўлди.

Лицензиаты Париж-2024: 20-летний Турабек Хабибуллаев, который будет выступать на соревнованиях по боксу
Сегодняшний герой нашей публикации является представитель сборной Узбекистана по боксу Турабек Хабибуллав, который будет дебютировать на Олимпиаде в Париже в свои 20 лет. Напомним, что в последний раз такой молодой атлет в составе делегации Узбекистана был на летних Олимпийских играх Рио-2016.
Хабибуллаев Турабек Шукриллаевич родился 9 апреля 2004 года в Чиназском районе Ташкентской области. Тренер - Пулат Шахбозов. На мировом первенстве среди молодёжи 2022 года в Испании присвоил себе титул чемпиона мира и был привлечён в состав национальной сборной Узбекистана. Молодой и перспективный спортсмен на Азиатских играх Ханчжоу-2022 в весовой категории - 80 кг занял третье место. На чемпионате Узбекистана 2023 года среди взрослых Хабибуллаев вновь проявил своё мастерство и занял высшую ступень пьедестала. В настоящее время Турабек Хабибуллаев является самым молодым атлетом среди лицензиатов Узбекистана, которые будут защищать честь страны в главных спортивных соревнованиях четырёхлетия в Париже.
Благодаря успешному участию на мировом лицензионном турнире в Италии, который проходил 3-11 марта, Хабибуллаев завоевал лицензию на летние Олимпийские игры Париж-2024 в весовой категории -80 кг.