Париж-2024 лицензиатлари: Ўсмирлар Олимпиадаси чемпиони Абдумалик Халоков
4 йилликнинг энг нуфузли мусобақасига йўл олган яна бир лицензиатимиз ҳамида маълумот берамиз. Танишинг, бокс бўйича Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси Абдумалик Халоков.
Халаков Абдумалик Анвар ўғли 2000 йил 9 апрель куни Бухоро вилоятида туғилган. 2018 йилдан Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси. Мураббийи Даврон Гафуров. Буэнос-Айрес-2018 ўсмирлар ёзги Олимпия ўйинлари чемпиони. Боксчимиз ёшлар ўртасида жаҳон ва Осиё чемпионатида ҳам ғалаба қозонган. 2021 йил Сербия пойтахтида ўтган катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатида -60 кг вазн тоифасида кумуш медалга сазовор бўлган. 2021 йил Дубайда ўтган қитъа биринчилигида бронза, 2022 йил Амман шаҳрида ташкил этилган Осиё чемпионатида эса олтин медалга эга чиққан. 2023 йил Тошкент мезбонлик қилган дунё биринчилигида -57 кг вазн тоифасида олтин медални қўлга киритди. 2023 йил мамлакатимизда йилнинг энг яхши эркак спортчиси деб топилган. Кўрсатган натижалари эвазига “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи” фахрий унвони билан тақдирланган.
Ханчжоу-2022 ёзги Осиё ўйинларида -57 кг вазн тоифасида олтин медални қўлга киритиб, Париж-2024 лицензиатлари сафидан жой олди.

Лицензиаты Париж-2024: Чемпион юношеских Олимпийских игр - Абдумалик Халоков
Продолжаем знакомить вас с узбекскими атлетами, которые уже удостоились лицензий на главные спортивные соревнования четырёхлетия. Сегодняшний наш герой - представитель сборной Узбекистана по боксу Абдумалик Халоков.
Халоков Абдумалик Анварович родился 9 апреля 2000 года в Бухарской области. С 2018 года член сборной Узбекистана по боксу. Тренер- Даврон Гафуров. Чемпион летних юношеских Олимпийских игр Буэнос-Айрес-2018. Победитель чемпионатов Азии и мира среди молодёжи. На чемпионате мира 2019 года в Сербии в весовой категории -60 кг удостоился серебряной награды. На континентальных первенствах 2021 года в Дубае и 2022 года в Аммане завоевал бронзу и золото соответственно. В 2023 году на чемпионате мира в Ташкенте выступал в весе -57 кг и выиграл медаль высшей пробы. По итогам 2023 года был признан лучшим спортсменом страны. За свои заслуги награждён почётным званием "Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан".
На летних Азиатских играх Ханчжоу-2022 в весовой категории -57 кг удостоился золотой медали и стал обладателем лицензии Париж-2024.