Пойтахтимизда бадиий гимнастика бўйича лицензион Осиё чемпионати старт олди. Бугун Гимнастика саройида ўтказилаётган мусобақанинг тантанали очилиш маросими ва дастлабки йўналишларда финал баҳслари бўлиб ўтди.
Маросимда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов, Туризм ва спорт вазирининг ўринбосари Аваз Каримов, Ўзбекистон гимнастика федерацияси раиси Руслан Мустаев сўзга чиқиб, давлатимиз томонидан оммавий спорт ва соғлом турмуш тарзи тарғиботига қаратилаётган эътибор хусусида тўхталиб ўтишди. Мусобақа расман очиқ деб эълон қилингач, тадбирнинг бадиий қисми бўлиб ўтди.
Шундан сўнг яккалик баҳсларида халқа ва тўпдаги машқлар бўйича финал баҳсларига навбат берилди. Қувонарлиси, Тахмина Икромованинг халқада, Екатерина Фетисованинг тўпда бажарган дастури ҳакамларнинг энг юқори балларига сазовор бўлди. Шу тариқа қизларимиз илк кундаёқ терма жамоамиз ҳисобига қўшалоқ олтин медалларни тақдим қилишди.
Таъкидлаш жоиз, мусобақа доирасида Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг ўринбосари Шерзод Ташматов, Аваз Каримов, Руслан Мустаев ва бошқа бир қатор мутасаддилар Токио-2020 тайёргарлиги ва юртимизда ушбу спорт оммавийлигини ошириш масаласи бўйича йиғилиш ўтказишди.

В первый день лицензионного чемпионата Азии наши девушки завоевали золотые медали
В столице стартовал лицензионный чемпионат Азии по художественной гимнастике. Сегодня во Дворце гимнастики состоялась торжественная церемония открытия и финал в упражнениях с обручем и мячом в индивидуальной программе.
В мероприятии принимали участие председатель НОК Рустам Шаабдурахманов, заместитель Министра туризма и спорта Аваз Каримов, и.о. председателя федерации гимнастики Узбекистана Руслан Мустаев. После завершения красочной концертной программы, чемпионат был официально открыт. Выступавшие официальные лица особо отметили уделяемое внимание со стороны правительства пропаганде здорового образа жизни и массового спорта в стране.
Затем состоялся финал в упражнениях с обручем и мячом в индивидуальной программе. Хозяйки соревнований лидировали в обоих финалах. Вначале, Тахмина Икромова чисто отработала свою программу с обручем и поднялась на высшую ступень пьедестала. Также, и Екатерина Фетисова завоевала золотую медаль в упражнении с мячом.
Следует отметить, что в рамках соревнования Рустам Шаабдурахманов и его заместитель Шерзод Ташматов, а также, Аваз Каримов, Руслан Мустаев и другие ответственные лица провели совещание по вопросам подготовки к Токио-2020 и популяризации художественной гимнастики в стране.